Nikon D5 - Jakość zdjęć w praktyce

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8.5
Marka:
Nikon
Nasza ocena:

88%

Tytan pracy – tak w skrócie można opisać najnowszą flagową lustrzankę Nikona. D5 przeszedł usprawnienia na każdej niemal płaszczyźnie. Otrzymał lepszą matrycę, jeszcze udoskonalono autofokus i ergonomię. Sprawdźmy jak nowe możliwości przekładają się na komfort i wydajność pracy zawodowego fotografa.

Autor: Michał Chrzanowski

16 Grudzień 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podczas fotografowania w terenie użyliśmy standardowych ustawień, bez nakładania żadnych efektów wizualnych w postaci filtrów kolorystycznych, a zdjęcia zapisywaliśmy w formacie JPEG w maksymalnej rozdzielczości obrazu.

Sensor D5 gwarantuje wysoki kontrast, ponadprzeciętna szczegółowość oraz żywe odwzorowanie kolorów, co z pewnością docenią nie tylko zawodowi fotoreporterzy, lecz także fotografowie koncertowi i sportowi. Jak zwykle w przypadku aparatów Nikona otrzymujemy „żywe” zdjęcia bogate w detale. Fotografie są bardzo atrakcyjne dla oka, choć zauważymy na nich pewną tendencję do wpadania w nieco bardziej zielone tony – ale jest to już cecha charakterystyczne aparatów tego producenta.

Nie możemy też narzekać na zakres dynamiczny, choć ten podczas testów laboratoryjnych nie pokazał imponujących osiągów – zwłaszcza na niższych czułościach. Niemniej jednak dynamika wraz ze wzrostem ISO nie spadała drastycznie. Tak naprawdę dla D5 praca w trudnym kontrastowym oświetleniu dla nie stanowi żadnego problemu - szczegóły zauważymy zarówno w jasnych, jak również ciemnych partiach kadru.

Prawdziwy książę ciemności – tak należy nazywać flagowego Nikona. Ten aparat po prostu widzi w ciemnościach. Ale nie to nas najbardziej zaskoczyło. Ilość informacji i detali, jakie zostają zapisane na zdjęciach jest wręcz powalająca. Spadek jakości obrazu jest niewielki i przy wartościach rzędu ISO 12 800 - 25 600 nie zauważymy zmiany charakterystyki barwnej. Nawet fotografowanie na ISO 51 200 zapewni nam sporo szczegółów, dzięki czemu obraz będzie spokojnie nadawał się do użytku.

ISO 3200

ISO 51 200

ISO 12 800

ISO 51 200

ISO 102 400

ISO 102 400
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Zf – pierwsze wrażenia
Nikon Zf – pierwsze wrażenia
Nikon Zf to aparat, o który fani marki upominali się od dawna. I doczekali się. W stylizowanym na kultową lustrzankę FM2 korpusie zamknięto najważniejsze podzespołu sprawdzonego Z6II ale z...
54
Fujifilm GFX 100 II - pierwsze wrażenia
Fujifilm GFX 100 II - pierwsze wrażenia
Z nową średnioformatową matrycą 102 Mp, szybkim śledzącym AF i topową specyfikacją wideo, GFX 100 II ma ambicje konkurować z popularnymi systemami pełnoklatkowymi. Czy mu się to uda?
44
Fujifilm GFX 100 II + Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR - pierwsze zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX 100 II + Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR - pierwsze zdjęcia przykładowe (RAW)
Druga generacja średnioformatowej „setki” to aparat znacznie szybszy, ale też wyposażony w zupełnie nowy 102-milionowy sensor typu BSI. Jak sprawuje się w praktyce? Oceńcie sami!
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)