Panasonic Lumix DMC-GX8 - Osiągi

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

Nowa odsłona serii GX to jeszcze bardziej zaawansowana konstrukcja, która charakteryzuje się przeprojektowaną ergonomią, matrycą Mikro Cztery Trzecie o większej rozdzielczości, trybem seryjnym 8 kl./s, szybkim systemem AF, obrotowym ekranem dotykowym i jasnym wizjerem elektronicznym. Sprawdźcie jak ten ciekawy aparat wypadł w naszym teście!

Autor: Maciej Luśtyk

28 Sierpień 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 


Szybkość i skuteczność działania
Szybkość pracy to jeden z głównych atutów aparatu. Czas potrzebny na wykonanie pierwszego zdjęcia od momentu włączenia wynosi około 0,7 sekundy, co jest fantastycznym wynikiem jak na bezlusterkowca i sprawi, że nigdy nie umknie nam ciekawe ujęcie.

Pochwalić trzeba też żywotność baterii. Według producenta wystarczy ona na wykonanie około 340 zdjęć. W praktyce, będzie można ten wynik spokojnie przebić o jakieś 150 zdjęć. Akumulator zapewni nam kilka godzin umiarkowanej pracy, co wystarczy nawet na dłuższy fotograficzny spacer.

Panasonic Lumix GX8 został wyposażony w system autofokusa oparty o 49 punktów detekcji kontrastu, w technologii DFD (Depth From Defocus), która ma usprawniać ostrzenie. Trzeba przyznać, że autofokus robi fenomenalne wrażenie i jest kolejnym przykładem, że detekcja kontrastu w niczym nie ustępuje zaawansowanym systemom detekcji fazy. W trybie pojedynczym, z użyciem obiektywu kitowego, system przeostrza z planu dalekiego na bliski w czasie 0,06 sekundy, co przebija wyniki oferowane nawet przez niektóre zaawansowane lustrzanki. Nie ma też problemów z celnością. Co ważne równie dobre wyniki uzyskamy podczas pracy w słabym oświetleniu, choć czasami system będzie jednak miewał problemy z ustawieniem ostrości. Niestety wspomagająca dioda LED nie jest zbyt mocna i nie oświetli obiektów znajdujących się dalej niż około 2 metry do aparatu. Na szczęście dostępne są tryby Low Light AF i Starlight AF, poprawiające wydajność systemu ostrzenia w słabych warunkach oświetleniowych.

Ostrość ustawiać możemy za pomocą pomiaru 1-obszarowego, którego wielkość wygodnie regulujemy dotykowo na ekranie, pomiaru wielopunktowego, punktowego ustawienia precyzyjnego, a także za pomocą strefy punktów, której układ możemy dowolnie edytować, co pozwoli na wygodne dostosowanie systemu AF do własnych potrzeb i rodzaju wykonywanej fotografii. Dodatkowo mamy tryb wykrywania twarzy i oczu oraz tryb śledzenia obiektu, który oferuje jedne z lepszych wyników jakie mieliśmy okazję obserwować.

Autofokus w trybie ciągłym to również klasa sama w sobie. System właściwie na bieżąco ustawia ostrość nawet na dynamicznie zachowujące się obiekty, niezależnie od tego czy poruszają się w poprzek czy wzdłuż kadru. Mieliśmy okazję sprawdzić go podczas przejażdżki samochodem terenowym, w trudnych dla autofokusa warunkach, gdzie w powietrze wzbijały się tumany kurzu. System AF modelu GX8 nie miał w tej sytuacji najmniejszych problemów i oferował wydajność jaką mogą pochwalić się zaawansowane lustrzanki. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że nowego Panasonika można by bez przeszkód używać w fotografii sportowej. Ciągły autofokus ma jednak pewne ograniczenia i nie współpracuje ze wszystkimi obiektywami.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

W trybie seryjnym przy użyciu migawki mechanicznej, będziemy w stanie wykonywać zdjęcia z szybkością 8 kl./s. W przypadku plików JPEG bufor czyści się właściwie na bieżąco i pozwoli na wykonanie około 100 zdjęć w serii. Imponujące wyniki uzyskamy także fotografując w formacie RAW. W serii będziemy wtedy w stanie wykonać 35 kadrów. Takie same wyniki uzyskamy fotografując w trybie RAW + JPEG. Czas oczyszczania bufora z takiej serii, w zależności od karty wyniesie od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Na szczęscie w tym czasie możemy dalej fotografować i korzystać z innych funkcji aparatu.

Pochwalić należy system pomiaru światła, który precyzyjnie dobiera parametry ekspozycji nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, choć w przypadku niektórych, kontrastowych scen zdjęcia bywają lekko niedoświetlone.

W modelu GX8 zastosowano nowy system stabilizacji DUAL I.S., który łączy 4-osiową stabilizację matrycy i 2-osiową stabilizację w obiektywach. Trzeba przyznać, że radzi sobie bardzo dobrze i będziemy mogli dzięki niej wykonać nieporuszone zdjęcia z ręki nawet z czasem 1/4 sekundy, co prawie dorównuje doskonałym systemom stabilizacji aparatów Olympus. Warto jednak nadmienić, że nawet przy czasie 1/2 s da się zrobić zdjęcia bez widocznych poruszeń.


Balans bieli
Aparat umożliwia korzystanie z automatycznego pomiaru balansu bieli, a także z ustawień predefiniowanych. Mamy także możliwość ustawienia temperatury barwowej w stopniach Kelvina, a pomiary ręczne możemy zapisać do aż 4 osobnych trybów. Dodatkowo każde z ustawień możemy szybko doprecyzować, co ułatwi pracę w przypadku gdy żaden z trybów nie będzie dokładnie odpowiadał fotografowanej scenie. A trzeba powiedzieć, że takie sytuacje mogą i będą się zdarzać.

Najlepiej radzi sobie jak zwykle pomiar automatyczny, ale będzie on miał problemy ze światłem żarowym. Niestety ustawienia predefiniowane nie przynoszą w tym temacie żadnego rozwiązania. W trudnych sytuacjach oświetleniowych najlepiej więc będzie korzystać z pomiaru manualnego lub ręcznie dostrajać balans automatyczny. Niemniej jednak w większości sytuacji automatyczny balans bieli dobrze spełni swoje zadanie, a pewne odchylenia widoczne na poniższych wykresach nie będą silnie wpływały na kolorystykę zdjęcia. Czasem jednak automatyczny pomiar balansu bieli potrzebuje chwili na “złapanie” właściwej temperatury barwowej.

Automatyczny balans bieli

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Ustawienia predefiniowane:

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)


Podsumowanie tej części:
+ czas gotowości 0,7 sekundy
+ wydajny akumulator
+ diabelnie szybki system AF
+ tryb seryjny 8kl./s
+ 35 zdjęć RAW + JPEG w serii
+ zdjęcia JPEG czyszczone są z bufora na bieżąco
+ system stabilizacji DUAL I.S.

- niedoświetlanie zdjęć w warunkach miękkiego oświetlenia
- predefiniowane ustawienia balansu bieli
- problemy ze zbalansowaniem na światło żarowe
]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Lumix S9 to najtańsza z kompaktowych pełnych klatek skierowanych do vlogerów i hobbystów. Czy jednak aparat nie przypłaca tego funkcjonalnością? Oto jak nowy pełnoklatkowy korpus...
19
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
25
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)