4K Photo, czyli decydujący moment dla każdego

Autor: Maciej Luśtyk

23 Listopad 2015
Artykuł na: 6-9 minut

Wraz z najnowszymi aparatami w ofercie, Panasonic wprowadził funkcję o nazwie 4K Photo, która ma otworzyć przed użytkownikami zupełnie nowe możliwości. Otrzymujemy bowiem ciekawy, zaawansowany tryb zdjęć seryjnych, oparty o funkcje filmowe aparatu, który nawet mniej zaawansowanym użytkownikom pozwoli uchwycić ten właściwy moment.

Jak wszyscy dobrze wiemy, ruchomy obraz filmowy to złudzenie spowodowane odtworzeniem pojedynczych klatek z określoną prędkością. Wraz z coraz doskonalszymi trybami filmowymi nowych aparatów klatki te zapisywane są w coraz lepszej jakości. W przypadku technologii 4K, w trybie filmowym zapisywana jest tak naprawdę seria zdjęć o rozdzielczości 8 Mp. Dlaczego by więc nie wykorzystać trybu filmowego by zwiększyć nasze szanse uchwycenia tego jedynego, właściwego momentu?

Ekstrakcja pojedynczych klatek z materiału filmowego nie jest nowym pomysłem. Niejednokrotnie było to metodą pracy jeszcze w czasach analogowych. Jednak w przypadku filmu cyfrowego jakość niezbędną do tego, by pojedyncze klatki mogły bronić się jako zwykłe fotografie, została wprowadzona dopiero wraz z rozdzielczością 4K, czyli stosunkowo niedawno, zwłaszcza jeśli mówimy o urządzeniach przeznaczonych na rynek konsumencki. Pod tym względem prym wiedzie Panasonic, który jako pierwszy udostępnił możliwość rejestracji materiału w jakości 4K szerszej publiczności. Jako pierwszy też zwrócił uwagę na wspomniane wyżej możliwości, które otwiera film 4K.

Panasonic pozwalał na „wyciąganie” pojedynczych klatek z materiału filmowego już w przypadku zaprezentowanego w zeszłym roku kompaktowego aparatu LX100 i profesjonalnego modelu GH4, jednak dopiero najnowsze aparaty w ofercie producenta oferują niezbędne narzędzia do tego by, ciekawą ideę przekształcić w funkcjonalny tryb fotograficzny, który sprawi, że nawet mniej wprawieni użytkownicy będą wstanie na zdjęciu uchwycić właściwy moment.

Mówimy tu rzecz jasna o trybie 4K Photo, który jest specjalnym trybem seryjnym, działającym w oparciu o funkcje filmowe, pozwalającym na fotografowanie z prędkością aż 30 kl./s (25 kl./s w standardzie PAL). Funkcja 4K Photo oferowana jest obecnie przez bezlusterkowce Lumix G7, Lumix GX8 oraz superzoom z jasnym obiektywem, Lumix FZ-300.

Opcja ta znajdzie swoje zastosowanie przede wszystkim w przypadku fotografowania wartkiej akcji, ale sprawdzi się także w rejestracji atrakcyjnych ujęć z życia rodzinnego. Biegające, skaczące, a czasem i latające pociechy to trudny do uchwycenia temat, nawet w przypadku wprawnego oka i dobrego refleksu. Dzięki funkcji 4K Photo każdy, nawet początkujący fotograf będzie w stanie uchwycić na zdjęciu właściwy moment. Wszystko, co wystarczy zrobić, to uruchomić tryb seryjny, a następnie zapisać pożądaną klatkę w trybie podglądu. Czy jednak tryb 4K Photo oferuje coś więcej niż tylko prędkość zapisu zdjęć?

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Przede wszystkim, w odróżnieniu od tradycyjnego sposobu zapisywania pojedynczych klatek z materiału filmowego, nie jesteśmy ograniczeni panoramicznym formatem obrazu, który nie zawsze sprawdza się w przypadku zdjęć. W trybie 4K Photo standardowo otrzymujemy fotograficzny format 4:3, który w razie potrzeby możemy przycinać do formatów 3:2, 16:9 i 1:1.

Kolejną, być może ważniejszą zaletą unikalnego trybu oferowanego przez aparaty Panasonica jest pełna współpraca z superszybkim systemem autofokusa DFD (Depth From Defocus), co sprawia, że opcja ta jest tak samo funkcjonalna jak standardowy tryb seryjny aparatu. O tym jak skuteczny jest autofokus w technologii DFD możecie przekonać się czytając test aparatu Panasonic Lumix GX8. Warto też wspomnieć, że w przypadku gdzie nie będziemy chcieli polegać na automatycznym systemie ostrzenia ostrość możemy ustawiać manualnie z pomocą focus peakingu, który będzie wyróżniał pole ostrości na ekranie przez cały czas rejestrowania serii.

Najważniejszy jest chyba jednak wygodny interfejs, który w szybki i bezproblemowy sposób pozwala na zapisanie dowolnej klatki z zarejestrowanego materiału oraz udostępnia ciekawe opcje wyzwalania serii. W ramach funkcji 4K Photo skorzystać możemy z 3 trybów wyzwalania serii: 4K Burst, 4K Burst (Start/Stop) oraz 4K Pre-Burst. Pierwszy z nich działa jak zwykły tryb seryjny aparatu pozwalający nam na fotografowanie serią przez maksymalnie 29 minut i 59 sekund. Aż nadto by uchwycić nawet najbardziej złożoną akcję.

Najwygodniejszy w przypadku długich serii okaże się tryb drugi, 4K Burst (Start/Stop), w którym po wciśnięciu spustu migawki seria 4K rejestrowana jest aż do ponownego jego wciśnięcia, dzięki czemu nie musimy cały czas trzymać aparatu w ręku. Okaże się to szczególnie pomocne w przypadku chęci zrobienia zdjęcia samemu sobie, bez pomocy osób trzecich, na przykład podczas uprawiania sportów ekstremalnych. W przypadku innych aparatów byłoby to niemożliwe, lub bardzo trudne. Tutaj wystarczy uruchomić tryb seryjny i zająć się sobą. Ogromna prędkość sprawia, że nawet ze średnio udanej ewolucji będziemy w stanie wyciągnąć atrakcyjnie wyglądające ujęcie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Ostatni sposób wyzwalania serii oferuje opcja 4K Pre-Burst, która zapisuje materiał w pętli, udostępniając nam 30 klatek zarejestrowanych jeszcze przed wciśnięciem przez nas spustu migawki (1 sekunda materiału) oraz 30 klatek po jego puszczeniu. Sprawdzi się to w przypadku bardzo dynamicznych scen, gdzie nie zawsze będziemy mogli polegać na naszym refleksie.

Gdy wszystko wygląda zbyt pięknie, z pewnością musi być jakiś haczyk. W przypadku trybu 4K Photo ciężko jednak mówić o wadach. Są to raczej nieuniknione konsekwencje tego, że funkcja ta bazuje na możliwościach filmowych aparatu. Przede wszystkim mamy tu do czynienia ze współczynnikiem cropa 1,3x , co owocuje nieznacznym zawężeniem pola widzenia obiektywu. Podobnie jak w trybie filmowym, w przypadku bardzo krótkich czasów migawki, które czynią tryb seryjny tak atrakcyjnym możemy zaobserwować też tzw. efekt rolling shutter. Tryb 4K Photo ogranicza nas też wyłącznie do formatu JPEG, co znacznie ogranicza nasze możliwości pod względem późniejszej postprodukcji zdjęć. Warto też pamiętać, że wyjściowe kadry o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, które świetnie sprawdzą się w przypadku publikacji w internecie nie zawsze mogą okazać się wystarczające do wydruków w większym formacie.

Dla kogo więc przeznaczona jest funkcja 4K Photo? Doskonale sprawdzi się ona wszędzie tam gdzie priorytetem jest dla nas uchwycenie najlepszego momentu. Skorzystamy więc z niej w przypadku fotografowania dynamicznej akcji, gdzie nie możemy pozwolić sobie na ominięcie jakieś sytuacji. Opcja ta ułatwi nam też uchwycenie właściwego momentu podczas panoramowania, a jej dobrodziejstwa docenimy także, a może przede wszystkim w dokumentacji codziennych chwil z życia rodzinnego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Panasonic

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Przegląd i porównanie najpopularniejszych internetowych serwisów do archiwizowania danych i domowych serwerów NAS pozwalających stworzyć prywatną chmurę.
7
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Szukasz niedużego aparatu do zabrania w podróż lub na urlop? Oto najlepsze modele, które zamykają duże możliwości w niewielkich, wygodnych konstrukcjach z przystępną ceną.
13
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
Wykorzystując laptopy dla twórców Asus Studiobook i Zenbook sprawdzamy, jak Nvidia Studio radzi sobie w pracy z obrazem i coraz częściej wykorzystywanymi w postprodukcji funkcjami AI.
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)