Panasonic Lumix TZ80 - długi zoom, filmy 4K i post-focus

Autor: Maciej Luśtyk

5 Styczeń 2016
Artykuł na: 6-9 minut
CES 2016: Panasonic zaprezentował nowy, kieszonkowy aparat kompaktowy Lumix DMC-TZ80, wyposażony w 18-megapikselową matrycę MOS, obiektyw zoom o bardzo szerokim zakresie 24-720 mm i funkcje filmowe 4K.

Najnowszy kompakt producenta, Panasonic Lumix TZ80 to następca zaprezentowanego rok temu modelu TZ60. Pojawiło się kilka ciekawych aktualizacji. Lumix TZ80 otrzymał 18-megapikselową matrycę MOS o wielkości 1/2,3 cala, wspomaganą przez procesor Venus Engine, która pozwoli nam na fotografowanie z prędkością 5 kl./s w pełnej rozdzielczości, z pełnym wsparciem autofokusa (10 kl./s w trybie Burst Shoot]. Jeśli chodzi o samą szybkość autofokusa, to możemy spodziewać się świetnych wyników. Dostajemy bowiem oparty na detekcji kontrastu system ostrzenia DFD (Depth From Defocus), który zawsze bardzo pozytywnie wypadał w naszych testach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Aparat wyposażono w obiektyw zoom o ekwiwalencie 24-720 mm, co sprawi, że bez problemu uchwycimy zarówno szeroką sceną, jak i obiekty znajdujące się daleko od aparatu. Dodatkowo w pracy z długimi ogniskowymi i dłuższymi czasami naświetlania pomoże nam 5-osiowa stabilizacja obrazu. Po raz pierwszy w aparatach serii TZ wprowadzona została też funkcja Post-Focus, która pozwala na wybór punktu ostrości po wykonaniu zdjęcia.

W fotografowaniu pomoże nam wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1,16 Mp, a wygodnego podglądu zdjęć i nastaw funkcji aparatu dokonamy za pomocą 3-calowego, dotykowego ekranu o rozdzielczości 1 040 000 punktów, który według producenta pozwala na bezproblemową pracę nawet w ostrym słońcu. Sterowanie aparatem ułatwi też pierścień nastaw umieszczony wokół obiektywu. W połączeniu z tylnym wybierakiem otrzymujemy więc dwa pokrętła, co sprawia, że aparat może być bardzo poręczny także w trybie manualnym. Producent zdecydował się na umieszczenie lampy błyskowej w dość oryginalnym miejscu - zaraz na gripem. Ciekawe, czy nie będziemy nieumyślnie zasłaniać jej palcem?

Amatorów filmowania z pewnością ucieszy fakt, że aparat pozwala rejestrować materiał wideo w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli) z prędkością 25 kl./s, w formacie MP4, oraz w jakości Full HD 1080p, z prędkością 50 kl./s, używając kodeka AVCHD.

Aparat otrzymał także moduł łączności Wi-Fi, co pozwoli na wygodne przesyłanie zdjęć na urządzenia mobilne i sterowanie funkcjami aparatu z poziomu aplikacji na smartfony i tablety.

Na razie nie znamy ceny w jakiej oferowany będzie aparat. W sprzedaży pojawić ma się pierwszych miesiącach 2016 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie panasonic.pl.

INFORMACJA PRASOWA:

Wiesbaden, Niemcy (5 stycznia 2016 r.) — firma Panasonic zaprezentowała dziś nowego przedstawiciela rodziny aparatów podróżnych, model LUMIX DMC-TZ80. Dzięki niewielkim rozmiarom i zwartej konstrukcji aparatu można go z łatwością nosić w kieszeni, a ponieważ waży on niespełna 300 g, nie ograniczy swobody ruchów podczas kolejnej wyprawy.

W lekkiej obudowie modelu TZ mieści się urządzenie o doskonałych parametrach, oferujące mnóstwo praktycznych funkcji. 18-megapikselowa matryca pozwala na uzyskanie wysokiej jakości zdjęć niezależnie od warunków zewnętrznych, a funkcja rejestracji obrazu w formacie 4K umożliwia utrwalenie najlepszych wspomnień z podróży z niezwykle precyzyjnym odwzorowaniem szczegółów. Co więcej, aparat LUMIX DMC-TZ80 wyposażony jest w obiektyw LEICA z 30-krotnym zoomem, dzięki czemu obiekt, który ma znaleźć się na zdjęciu z wakacji, nigdy nie będzie zbyt daleko.

Kolor, ostrość i duże zbliżenie

Aparat wyposażono w 18-megapikselową matrycę MOS o wysokiej czułości, co pozwala uchwycić nawet najdrobniejsze szczegóły podczas podróży. Niezależnie od tego, czy zdjęcia wykonano na słonecznej plaży, czy podczas romantycznej kolacji przy świecach, wyjątkowa czułość aparatu LUMIX DMC-TZ80 przy słabym oświetleniu to gwarancja ostrych, wyraźnych i naturalnych obrazów z minimalnym szumem. Matryca w połączeniu z wydajnym procesorem Venus Engine umożliwia uzyskanie zachwycających kolorów wiernie odzwierciedlających obiekty widziane przez obiektyw.

Doskonałe parametry optyczne LUMIX DMC-TZ80 zawdzięcza obiektywowi LEICA z 30-krotnym zoomem (24–720 mm), oferującemu możliwości, których nikt nie spodziewałby się po aparacie kompaktowym. Aparat pozwala być bliżej wydarzeń bez zakłócania spokoju fotografowanych ludzi i zwierząt — doskonale nadaje się do robienia zdjęć na łonie natury i sprawia, że zdjęcia przyjaciół i członków rodziny są bardziej naturalne.

Wyjątkowe chwile zarejestrowane w olśniewającej rozdzielczości 4K

Funkcja filmowania w rozdzielczości 4K w aparacie LUMIX DMC-TZ80 umożliwia nagrywanie i odtwarzanie wszystkich wyjątkowych chwil w najwyższej możliwej jakości. Dzięki rozdzielczości czterokrotnie wyższej niż Full-HD filmy w pełni oddają wspaniałe kolory i szczegóły każdej sceny. Lepszych wrażeń dostarczyć może tylko zobaczenie sfilmowanych miejsc na własne oczy. Aparat oferuje płynną rejestrację wideo w wysokiej rozdzielczości 4K (3840x2160 przy 25 kl./s) w formacie MP4 oraz rozdzielczość Full HD (1920x1080 przy 50 kl./s) w formacie AVCHD.

Firma Panasonic wykorzystała technologię 4K również do uzyskania bezprecedensowej dokładności zdjęć. Opracowana przez firmę Panasonic funkcja 4K Photo, zastosowana po raz pierwszy w aparacie podróżnym, umożliwia wyodrębnienie 8-megapikselowego kadru z filmu w rozdzielczości 4K (30 kl./s) z zadziwiającą precyzją. Funkcja ta pozwala uchwycić ulotne chwile, takie jak moment, w którym dzieci wskakują do basenu, lub kiedy delfin przebija się przez fale.

Post-Focus, kolejna funkcja po raz pierwszy zastosowana w aparacie serii LUMIX TZ, umożliwia wybór punktu ustawienia ostrości na zdjęciu nawet już po jego zrobieniu. Doskonała funkcja ustawiania ostrości w aparacie LUMIX DMC-TZ80 oblicza odległość między aparatem i fotografowanym obiektem oraz rejestruje optymalny punkt ustawienia ostrości dla 49 obszarów w ramach jednego kadru. Po zrobieniu zdjęcia wystarczy wybrać dokładny obszar, na którym ma zostać ustawiona ostrość — mogą to być najbliżsi stojący na pierwszym planie lub wspaniały krajobraz w tle. Co więcej, opcja eksportu wielu zdjęć wygenerowanych na podstawie jednego ujęcia oznacza brak konieczności wyboru najlepszej fotografii.

Doskonalenie umiejętności fotograficznych

Amatorzy fotografii pragnący doskonalić swoje umiejętności docenią bogate i łatwe w użyciu ustawienia ręczne aparatu LUMIX DMC-TZ80. Dedykowany pierścień kontroli umożliwia płynną regulację takich ustawień, jak zoom, przysłona i prędkość migawki, dzięki czemu fotografujący może skupić się na wybraniu idealnego ujęcia. Równie łatwa jest obsługa 3-calowego ekranu dotykowego o rozdzielczości 1040 tys. punktów, na którym w niezwykle prosty sposób można przeglądać ekrany menu i wybrać preferowane ustawienia - nawet w ostrym słońcu.

Dzielenie się wspomnieniami

Po wybraniu najbardziej udanych zdjęć z wakacji na wyświetlaczu LUMIX DMC-TZ80 można udostępnić je znajomym i członkom rodziny za pomocą jednego przycisku. Wystarczy podłączyć smartfon lub tablet, by udostępnić swoje zdjęcia w mediach społecznościowych, załączyć do e-maila lub wyświetlić zdalnie na większym ekranie.

Dodatkowe funkcje

- Elektroniczny wizjer (EVF) o przekątnej 0,2 cala i o rozdzielczości 1166 tys. punktów
- Wysokiej czułości matryca MOS o wielkości 1/2,3 cala
- 5-osiowa optyczna stabilizacja obrazu HYBRID
- System autofocusu opartego na detekcji kontrastu z technologią DFD
- 10 kl./s w trybie Bust Shoot (w pełnej rozdzielczości – 5 kl./s
 z autofokusem)
- Śledzenie twarzy/oczu przez autofokus
- W pełni bezprzewodowe sterowanie oraz robienie zdjęć za pomocą aplikacji Panasonic Image App.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem...
13
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Rozpoczął się letni cashback na wybrane sprzęty fotograficzne oraz kompaktowe drukarki do zdjęć od marki Canon. Kupując produkty objęte promocją, można otrzymać zwrot za zakupy w...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)