Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jakość zdjęć 

Do naszej redakcji trafił niedawno kontynuator serii GM. Na towarzysza modelu GM1 czekaliśmy około roku. Na pierwszy rzut oka widać, że wiele rzeczy uległo zmianie. Czy w przypadku modelu Panasonic Lumix GM5 twórcy poszli w dobrym kierunku? Rzućcie okiem na nasz test.
0

Autor: Maciej Luśtyk

16 Styczeń 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

6. Jakość zdjęć JPEG

Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Szumy i reprodukcja szczegółów

Aparat dobrze radzi sobie pod względem zaszumienia i reprodukcji szczegółów, zwłaszcza na niższych czułościach. Widoczne szumy zaczynamy obserwować dopiero przy czułości ISO1600. Zaszumienie rośnie proporcjonalnie do wzrostu wartości ISO, jednak nawet przy czułości ISO 6400, jesteśmy w stanie uzyskać względnie szczegółowy obraz. Ogromny spadek jakości obserwujemy przy czułościach ISO12800 i ISO25600. Obraz jest bardzo mocno zaszumiony i praktycznie pozbawiony szczegółów, co sprawia, że raczej nie zrobimy użytku z najwyższych czułości oferowanych przez aparat.

Wzrost zaszumienia wraz ze wzrostem czułości:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Nie najgorzej radzi sobie systemowe odszumianie obrazu. Do wartości ISO 3200 jesteśmy w stanie uzyskać całkiem szczegółowy obraz. Przy wyższych czułościach odszumianie przestaje sobie radzić i sprawia, że zdjęcia są kompletnie pozbawione szczegółów i nie nadają się do użytku.

Odszumianie obrazu:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Dobrze sprawuje się funkcja systemowego wyostrzania obrazu. Przy maksymalnej wartości wyostrzania obraz wciąż wygląda naturalnie, a w trudnych do odwzorowania miejscach nie pojawiają się żadne artefakty.

Wyostrzanie obrazu:

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów

Aparat nieźle radzi sobie pod względem reprodukcji kolorów. Widzimy pewne odchylenia w niebieskościach i zieleniach, jednak na pewno nie będzie to widoczne gołym okiem na zdjęciach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Podsumowanie tej części:

+ wysoka jakość obrazu

+ sprawny system wyostrzania

- duże zaszumienie i brak szczegółów na wysokich czułościach

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)