Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Olympus PEN E-PL5 - Ergonomia i funkcje przycisków

Olympus PEN E-PL5 to kolejna odsłona bezlusterkowca z bagnetem Mikro Cztery Trzecie. Tym razem aparat został wyposażony w system obrazowania znany z flagowego modelu - OM-D E-M5. Oprócz tego E-PL5 został tradycyjnie wyposażony w stabilizację matrycy, szybki system ustawiania ostrości oraz filtry artystyczne. Zobaczcie jak Olympus E-PL5 wypada na tle konkurencji.

0

Autor: Patryk Wiśniewski

1 Marzec 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Pierwsze wrażenie

Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Olympus Pen E-PL5 to zwarty i dość ciężki korpus, który zyskał odkręcany grip. Przez co dużo bardziej przypomina flagowego PEN-a, czyli E-P3. Korpus został wykonany z metalu co jest krokiem do przodu w stosunku do poprzednika. W przypadku wersji czarnej, elementy obudowy zostały pokryte czarnym, matowym lakierem.

Olympus PEN E-PL5 z obiektywem Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8

PEN-a Lite trzyma się bardzo wygodnie, wszystko dzięki wyraźnemu gripowi. Dodatkowo na tylnej ściance znajdziemy dobrze wyprofilowaną wypustkę na kciuk.

Olympus PEN E-PL5 z obiektywem Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8

Dzięki dotykowemu ekranowi, menu podręcznemu i dobremu rozmieszczeniu przycisków Olympusem E-PL5 możemy bez większych kłopotów fotografować jedną ręką.

odkręcany grip w Olympusie PEN E-PL5

Funkcje przycisków

Opis funkcjonalności przycisków zaczniemy od górnej ścianki, gdzie znajdziemy włącznik, spust migawki i tarczę trybów ekspozycji. Poza tym umieszczono tu gorącą stopkę i stereofoniczny mikrofon oraz głośnik.

Pozostałe elementy sterujące znajdują się na tylnej ściance. Z prawej strony umieszczono programowalny przycisk Fn, który domyślnie odpowiada za tryb przewodnika na żywo, czyli czegoś na kształt trybu automatycznego z podpowiedziami. Kolejny przycisk pozwala na powiększanie obszaru ramki autofokusa. Po jego wciśnięciu tarczą nastaw możemy dostosować powiększenie - 5x, 7x, 10x oraz 14x.

Kolejny przycisk oznaczony czerwoną kropką jest dedykowany do bezpośredniego nagrywania filmów. Możemy go też zaprogramować w menu własnym.

Idąc dalej w dół, pod wypustką na kciuk znalazł się przycisk zmiany wyświetlanej informacji - INFO. W menu aparatu możemy dostosować ilość wyświetlanej informacji zarówno w trybie live view jak i odtwarzania zdjęć, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

zmiana wyświetlanej informacji tryb LV

Tuż pod nim umieszczono nawigator z okalającą go tarczą nastaw. Pozwala ona na zmianę parametrów ekspozycji, przewijanie zdjęć i zmiany parametrów w menu podręcznym. Tarcza działa z delikatnym skokiem, ale nie mieliśmy problemów ze zbyt łatwą zmianą parametrów na przykład podczas wyciągania z torby. Przyciski nawigatora obsługują korektę ekspozycji, tryb lampy błyskowej, napęd oraz punkt AF. Dwa z nich - prawy i dolny - możemy zaprogramować.

zmiana punktu AF

Środkowy przycisk nawigatora daje nam dostęp do menu podręcznego, w którym znajdziemy najważniejsze funkcje fotograficzne, zaczynając od stylu obrazu, poprzez pomiar światła i balans bieli do trybu autofokusa.

menu podręczne

Pod nawigatorem znalazł się jeden przycisk uruchamiający menu aparatu. Ostatnie dwa przyciski znajdziemy z lewej strony złącza akcesoriów na tylnej ściance. Odpowiadają za odtwarzanie i kasowanie zdjęć.

Ergonomia

PEN Lite to dobrze zaprojektowany aparat. Pozwala na fotografowanie jedną ręką i oferuje dobrze zaprojektowane menu podręczne, które umożliwia obsługę najważniejszych parametrów. Nie można też narzekać na rozmieszczenie przycisków i pokręteł. Poprawiono także chwyt, co pozytywnie wpłynęło na ergonomię.

Podsumowanie

Olympus E-PL5 to solidnie wykonany i dobrze zaprojektowany aparat. Poza trochę irytującą zmianą przysłony czy czasu ekspozycji nie mamy zastrzeżeń do ergonomii. E-PL5 zaskakuje prostotą obsługi, która nie krępuje fotografa. Daje łatwy dostęp do podstawowych parametrów, w czym nie mały udział ma dobrze zaprojektowane menu podręczne i dobre rozmieszczenie elementów sterujących.

+ solidne wykonanie

+ wygodny i wymienny chwyt

+ dobre rozmieszczenie elementów sterujących

+ programowalne przyciski

+ dobra ergonomia

+ menu podręczne

- gruby ekran

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
6
5
Nikon D780 - test aparatu
Nikon D780 - test aparatu
Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.
22
6
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Jak fotografuje się pełnoklatkowym kompaktem z czarno-białą matrycą 46 Mp? W nasze ręce trafił jeden z pierwszych egzemplarzy nowe Leiki Q2 Monochrome!
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)