Nikon D4 - Menu i tryby odtwarzania

Nikon D4 to kontynuacja bardzo udanej serii profesjonalnych, pełnoklatkowych lustrzanek reporterskich. Aparat doczekał się nowej, 16,6-megapikselowej matrycy, nowej baterii i kilku nowinek ergonomicznych. Poza tym Nikon D4 oferuje magnezowy oraz uszczelniony korpus, zdjęcia seryjne 10 kl/s, 51-polowy autofokus oraz filmy w rozdzielczości Full HD.

Autor: Marcin Falana

18 Maj 2012
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Menu modelu D4 jest spójne z całą linią lustrzanek Nikona więc wszyscy użytkownicy poprzednich modeli nie będą mieli z nim większych problemów. Menu zostało podzielone na sześć zakładek, poruszamy się po nich za pomocą nawigatora, funkcje zatwierdzamy przyciskiem OK oraz środkowym lub prawym przyciskiem nawigatora. Poniżej prezentujemy animowaną ilustrację przedstawiającą zakładki menu Nikona D4.

Nikon D4 menu

Menu odtwarzania

W tej części menu znajdziemy funkcje związane z odtwarzaniem, usuwaniem i bezpośrednim drukowaniem zdjęć.

menu odtwarzania

Z podstawowych funkcji trzeba wspomnieć o zakładce Tryb wyświetlania, która pozwala dostosować informacje wyświetlane w trybie odtwarzania: punkt ostrości, obszary prześwietlone, histogram RGB oraz dane (zakładka poniżej w trybach odtwarzania).

Menu fotografowania

W tej zakładce znajdziemy najważniejsze parametry związane z fotografowaniem. Do części z nich mamy bezpośredni dostęp po naciśnięciu przypisanego przycisku umieszczonego na korpusie - ISO, WB, QUAL, a w menu fotografowania możemy je dokładniej zdefiniować np. balans bieli według wzorca. Poza tym znalazły się tu ustawienia filmowania, przetwarzania obrazu, redukcji szumu i inne.

menu fotografowania

Menu ustawień osobistych

Menu ustawień osobistych to najbardziej rozbudowana część menu D4, która pozwala na dokładne dostosowanie aparatu do naszych potrzeb. Na pierwszej stronie tej zakładki widzimy podrozdziały oznaczone kolorowymi literami. Pierwsza zakładka pozwala na wybór grupy parametrów do których chcemy się dostać: Autofokus, Pomiar/ekspozycja, Zegary/blokada AE, Fotografowanie/wyświetl., Bracketing/lampa błyskowa, Elementy sterujące. Do tego możemy wybrać ustawienia osobiste z Banku ustawień osobistych, w którym możemy zaprogramować 4 takie zestawy.

menu ustawień indywidualnych

Menu ustawień

Zakładka menu ustawień pozwala na zmiany parametrów, które nie są bezpośrednio związane z fotografowaniem. Z ciekawszych funkcji znajdziemy tu formatowanie karty pamięci, czyszczenie matrycy, informację o baterii czy wirtualny horyzont.

menu ustawień

Menu retuszu

Jak sama nazwa wskazuje ta część menu pozwala na dokonanie zmian w już istniejących plikach. Z ciekawszych funkcji warto wymienić możliwość wywoływania plików RAW, przycinanie klipów filmowych i zapis wybranej klatki z filmu. Przydatnym rozwiązaniem jest także możliwość prostowania zdjęć i manualna korekta dystorsji i kształtu, która pozwala np. na prostowanie budynków.

menu retuszu
korekta kształtu

Tryby odtwarzania

Pod względem odtwarzania Nikon może być wzorem do naśladowania. Dodatkowe informacje o zdjęciu wyświetlamy wciskając nawigator w górę lub w dół. Liczba dostępnych zakładek i informacji dostosowujemy w zakładce Opcje odtwarzania, która znajduje się w menu odtwarzania. Do dyspozycji mamy wszystko co niezbędne, a informacje są podane w przejrzystej formie. Żeby wyświetlić punkt AF albo alarm prześwietlenia nie musimy specjalnie wchodzić do menu jak ma to miejsce w Canon-ach.

wyświetlanie dodatkowej informacji
zakładka opcje odtwarzania

Powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniatur odbywa się za pomocą przycisków z lupą +/- jednak dla zwolenników starego rozwiązania Nikon dał możliwość powiększania za pomocą tylnej tarczy po wciśnięciu przycisku jak miało to miejsce w poprzednikach wersjach.

wyświetlanie miniatur

Podsumowanie

Menu Nikona D4 jest bardzo rozbudowane i pozwala na szerokie dostosowanie aparatu do naszych potrzeb. Jednocześnie jest na tyle przejrzyste, że po krótkim czasie nie mamy większych problemów z jego obsługą. Menu jest spójne z innymi lustrzankami Nikona. Dużym ułatwieniem jest też menu ekranowe, które pozwala na szybkie zmiany kilku parametrów - w tym programowanie przycisków.

Z elementów ułatwiających życie warto wspomnieć o tym, że po zmianie jakiegoś parametru i wyjściu z niego, po ponownym wciśnięciu przycisku MENU otwiera się zakładka którą przed chwilą zmienialiśmy. Dużym udogodnieniem w trybie odtwarzania jest wyświetlanie informacji po wciśnięciu nawigatora w górę/dół. Poza tym w menu możemy dokładnie zaprogramować jakie informacje będą wyświetlane.

+ przewijanie powiększeń

+ moje menu

+ wygodna zmiana wyświetlanej informacji

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)