Nikon D4 - Budowa i obsługa

Nikon D4 to kontynuacja bardzo udanej serii profesjonalnych, pełnoklatkowych lustrzanek reporterskich. Aparat doczekał się nowej, 16,6-megapikselowej matrycy, nowej baterii i kilku nowinek ergonomicznych. Poza tym Nikon D4 oferuje magnezowy oraz uszczelniony korpus, zdjęcia seryjne 10 kl/s, 51-polowy autofokus oraz filmy w rozdzielczości Full HD.

Autor: Marcin Falana

18 Maj 2012
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Optyka i sensor

W modelu D4, podobnie jak w innych lustrzankach Nikona, zastosowano bagnet typu F. Obsługuje on oczywiście napęd autofokusa obiektywów, które nie zostały wyposażone w silnik autofokusa. Odbywa się to poprzez specjalne sprzęgło łączące silnik wbudowany w korpus z mechanizmem przesuwu soczewek w obiektywie. Bagnet jest dobrze oznaczony i nie sprawia większych problemów podczas zmiany obiektywów.

Matryca

W Nikonie D4 pojawiła się nowa, pełnoklatkowa matryca CMOS (36 x 23,9 mm). Rozdzielczość nowego sensora to 16,6 megapiksela. Aparat zapisuje pliki JPEG i RAW w wersji 12 i 14-bitowej. Za obróbkę obrazu odpowiada procesor Expeed 3. Zestaw ten pozwala na pracę z czułościami od ISO 100 do ISO 12800, które można rozszerzyć w dół o ISO 50, a w górę aż do ISO 204 800. Trzeba przyznać, że Nikon nie rozpieszcza pod względem rozdzielczości, choć jest pewna poprawa w porównaniu z 12-megapikselowymi D3 i D3s. Widać, że priorytetem były niskie szumy i szybkość działania.

Wizjer

Nikon D4 należy do lustrzanek, która oferuje 100% krycia pola widzenia aparatu. Znaczy to, że matryca rejestruje dokładnie taki obraz jaki widzimy przez wizjer, a nie trochę większy jak to się dzieje w lustrzankach niższej klasy.

Nikon D4 pryzmat

Zastosowano w nim pryzmat pentagonalny, powiększenie wynosi 0,7x, a punkt oczny 18 mm (dla -1 dioptrii). Korekty dioptrażu możemy dokonać za pomocą tarczy umieszczonej z prawej strony wizjera, w zakresie od -3 do +1 dioptrii. W modelu D4 zastosowano BriteView Clear Matte Mark VIII typu B z ramkami pól AF i liniami kadrowania. W wizjerze możemy wyświetlić siatkę, poza tym w menu możemy zmieniać jasność wyświetlanych punktów AF.

Obraz widoczny w wizjerze jest duży, jasny i klarowny. Poza informacjami umieszczonymi z prawej strony i pod wizjerem widzimy aktywny punkt AF zaznaczony na czerwono. Informacje widoczne w wizjerze są dobrze rozmieszczone i pozwalają na obsługę aparatu bez odrywania od niego oka.

informacje w wizjerze

Podgląd na żywo

Nikon D4 oferuje tryb podglądu na żywo - live view. Uruchamiamy go za pomocą dedykowanego przycisku Lv umieszczonego na tylnej ściance. Wokół przycisku znajduje się tarcza, którą zmieniamy funkcjonalność przycisku Lv - fotografowanie / filmowanie. Niestety, podczas zmiany położenia tarczy aparat nie zostaje w trybie live view, a opuszcza lustro co utrudnia szybkie przełączenie między fotografowaniem i filmowaniem.

Poprawiono przechodzenie do trybu odtwarzania - już nie musimy wyłączać podglądu na żywo, żeby obejrzeć zdjęcia czy filmy. Poza tym możemy powiększyć część kadru przyciskiem +/-. Przycisk - pozwala też na obsługę nawigatorem (góra/dół) jasności ekranu LCD. Pod przyciskiem info dostępne są informacje, histogram (film), poziomica i linie pomocnicze. Filmowanie uruchamiamy dedykowanym przyciskiem obok spustu migawki.

Monitor i panele LCD

D4 został wyposażony w 3,2-calowy ekran LCD z matrycą TFT o rozdzielczości 921 tys punktów (VGA). Jego rozdzielczość pozwala na dobrą ocenę szczegółów, głębi ostrości czy wielkości szumu, świetnie przedstawia się także sprawa kontrastu i nasycenia. Ekran pozwala także na wygodną pracę w trybie podglądu na żywo i podczas filmowania. Spokojnie możemy ostrzyć manualnie i ocenić poprawność ekspozycji.

W menu ustawień mamy możliwość dostosowania jasności ekranu w zakresie +/- 3 EV co pozwala na prawidłową ocenę zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo mamy możliwość zmiany jasności ekranu podczas filmowania i pracy w trybie live view.

Na górnej ściance znalazł się czarno-biały wyświetlacz LCD. Są na nim widoczne wszystkie przydatne dane dotyczące ustawień aparatu i parametrów fotografowania. Znajdziemy tu między innymi informacje o trybie fotografowania, parametrach ekspozycji, trybie autofokusa, lampy błyskowej, bracketingu czy ilości zdjęć w serii i na karcie.

Standardowo dla lustrzanek Nikona włącznik podświetlania górnego LCD został umieszczony na tarczy wokół spustu migawki, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Warto także wspomnieć o równości oświetlenia i kolorze niebieskim, który prezentuje się bardzo profesjonalnie. Czytelność i przejrzystość informacji wyświetlanej na górnym LCD nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Pomimo, że są one mocno upchane, to dobrze opracowane symbole i właściwe rozmieszczenie nie pozostawia wątpliwości z jaką funkcją mamy do czynienia.

Lampa błyskowa

Nikon D4 nie został wyposażony we wbudowaną lampę błyskową. Nad wizjerem znajduje się gorąca stopka, do której możemy podpiąć lampę błyskową. Do dyspozycji mamy kilka trybów pracy:

 • ynchronizacja na przednią kurtynkę migawki
 • synchronizacja z długimi czasami ekspozycji
 • synchronizacja na tylną kurtynkę migawki
 • redukcja efektu czerwonych oczu
 • redukcja efektu czerwonych oczu z synchronizacją z długimi czasami ekspozycji
 • synchronizacja na tylną kurtynkę migawki z długimi czasami ekspozycji
 • obsługa automatycznej synchronizacji z krótkimi czasami migawki

Poza tym do dyspozycji mamy kreatywny system oświetlenia - CLS pozwalający na zdalne wyzwalanie dedykowanych lamp błyskowych. Ze względu na brak lampy wbudowanej jako sterownik błysku musimy użyć innej lampy Nikona lub sterownika SU-800.

Zasilanie

Do zasilania D4 Nikon zastosował nową baterię litowo-jonową EN-EL18 o mniejszej pojemności - 2000mAh co jest związane z ochroną środowiska i wewnętrznym prawodawstwem japońskim. Przez takie rozwiązanie wszyscy użytkownicy linii D3 tracą ciągłość zasilania i będą zmuszeni do kupowania nowych, dodatkowych baterii.

Baterię wyjmujemy po odchyleniu i przekręceniu dźwigni znajdującej się na klapce zamykającej komorę baterii. Klapka ta jest przymocowana do baterii za pomocą szybkozłączki. Odpowiednia dźwignia pozwala na szybkie odpięcie baterii, następnie mocujemy do niej naładowany akumulator i wkładamy wszystko do gniazda. Jest to bardzo wygodne, profesjonalne rozwiązanie. Warto jeszcze wspomnieć o gumowych uszczelnieniach widocznych na brzegu klapki.

Na jednym ładowaniu przy cyklu mieszanym z kilkoma dłuższymi seriami osiągnęliśmy 1500 klatek co trzeba zaliczyć do bardzo dobrych rezultatów, szczególnie uwzględniając zmniejszenie pojemności baterii. Ładowanie baterii trawa nieco ponad dwie godziny co także jest dobrym wynikiem. Warto także wspomnieć, że na ostatnich 4% energii wykonaliśmy ponad 100 zdjęć.

informacja o baterii

Pamięć

Nikon D4 oferuje dwa gniazda na karty pamięci: CompactFlash obsługujące standard UDMA oraz nowy standard XQD wchodzący dopiero na rynek.

Do dyspozycji mamy dwie karty, co pozwala na dużą swobodę zapisu zdjęć. Do dyspozycji mamy przepełnienie - aparat po zapełnieniu pierwszej karty zapisuje zdjęcia na drugiej, kopię zapasową - aparat zapisuje zdjęcia na obu kartach oraz zapis RAW-ów na pierwszej karcie, a JPEG-ów na drugiej.

Do gniazda kart dostajemy się po odchyleniu klapki i wciśnięciu znajdującego się pod nią przycisku, który otwiera klapkę gniazda na sprężynce. Kartę CF wyjmujemy po wciśnięciu szarego przycisku. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, zapewniające duży komfort.

Złącza

W modelu D4, podobnie jak w innych profesjonalnych lustrzankach Nikona, wszystkie złącza zostały zabezpieczone gumowymi zatyczkami przymocowanymi do korpusu. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie zabezpieczające przed ewentualnym zgubieniem takiej zatyczki.

 • złącze USB
 • złącze mini HDMI typu C może być używane jednocześnie z monitorem aparatu
 • 2 gniazda audio - mikrofon, słuchawki - gniazdo stereofoniczne typu minijack 3,5 mm
 • Ethernet Złącze RJ-45
 • Złącze akcesoriów - do przekaźnika bezprzewodowego WT-5
 • 10-stykowe gniazdo zdalnego sterowania - umożliwia podłączenie opcjonalnego modułu zdalnego sterowania, modułu GPS GP-1
 • gniazdo synchronizacji ze studyjnymi lampami błyskowymi

Podsumowanie

W tej części D4 zbiera dużo plusów. Pierwszy należy się za przeprojektowaną 16,6-megapikselową matrycę, która umożliwia korzystanie ze zdefiniowanych czułości do ISO 12800, które można rozszerzyć w dół o ISO 50, a w górę aż do ISO 204 800. Dodatkowo matryca została wyposażona w system czyszczenia.

Kolejne plusy należą się za jasny wizjer kryjący 100% kadru i przejrzystą informację w nim zawartą. Warto też wspomnieć o znakomitym ekranie LCD i górnym wyświetlaczu, z dobrze rozmieszczoną informacją. Na większą uwagę zasługuje także wydajna bateria.

+ pełnoklatkowa matryca CMOS 16,6 Mp

+ system czyszczenia matrycy

+ jasny wizjer, kryjący 100% kadru

+ dedykowany przycisk do trybu live view

+ rozmieszczenie informacji w wizjerze i na górnym LCD

+ górny wyświetlacz LCD

+ 3,2-calowy monitor o rozdzielczości 921 tys. punktów

+ złącze mikrofonu, słuchawek

+ złącze HDMI

+ sterowanie zewnętrznymi dedykowanymi lampami błyskowymi

+ wydajna bateria

+ dwa gniazda kart pamięci CF i XQD

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)