Interfejs i katalogowanie

Pliki RAW są pewnego rodzaju cyfrowym negatywem, który jest w stanie pomieścić znacznie więcej informacji niż jesteśmy w stanie przenieść na papier fotograficzny czy do pliku JPEG. Często RAW-y są tylko materiałem wyjściowym do osiągnięcia dużo ciekawszego efektu na zdjęciu końcowym. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kilku programom do obróbki właśnie tego formatu plików. W tym tygodniu przyjrzymy się programowi Aperture 2.0

Autor: Marcin Falana

30 Styczeń 2009
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

2. Aperture 2 - interfejs i katalogowanie

Aperture 2 to druga wersja programu do obróbki plików RAW firmy Apple. Została ona wyposażona w zmodernizowany algorytm do wywoływania RAW-ów oznaczony nr 2.0. Dla użytkowników poprzednich wersji Apple udostępnił także wcześniejsze wersje 1.0 oraz 1.1. Aperture 2.0 w pełni wspiera także uniwersalny standard DNG.

Na stronie Apple można pobrać darmową 30 dniową wersję testową oraz zapoznać się z filmami instruktażowymi. Aperture 2 przeznaczone jest do komputerów Apple Macintosh z systemem Mac OS X 10.4, 10.5 lub nowszym. Cena wynosi niespełna 1100 zł.

Poniżej prezentujemy widok zakładki głównej Aperture 2 kolejno w wersji pełnoekranowej - Full Screen oraz standardowej. Jak widać z lewej strony zdjęcia znajduje się okno Inspector, które składa się z trzech zakładek: Projects, Metadata i Adjustments. Między tymi zakładkami w łatwy sposób poruszamy się za pomocą przycisku klawiatury W. Pod zdjęciem możemy wyświetlić przeglądarkę zdjęć z projektu, na którym obecnie pracujemy. W samej przeglądarce mamy możliwość wyświetlenia zdjęć pod postacią miniaturek, siatki lub listy. Dodatkowo możemy ustalić sposób ich wyświetlania między innymi pod względem daty zrobienia, gwiazdek jakie sami przyznajemy, słów kluczowych itd. Pod przeglądarką znajdują się przyciski pozwalające na poruszanie się między zdjęciami i wprowadzanie gwiazdek.

widok full screen

W trybie Full Screen okna które otworzymy, np. Inspector jak powyżej, możemy swobodnie przemieszczać po ekranie.

główne okno Aperture

Z prawej strony zdjęcia nad nim znajdziemy zestaw narzędzi pozwalający na dostosowanie widoku, włączenie trybu pełen obraz, zastosowanie lupy i uruchomienie okna słów kluczowych.

Jeżeli chodzi o wybór sposobu wyświetlania zdjęć to mamy do dyspozycji: przeglądarkę, przeglądarkę i zdjęcie lub samo zdjęcie.

widok przeglądarki

Kolejny zestaw narzędzi znajduje się pod zdjęciem z prawej strony okna głównego. Służą one do zmiany widoku, porównywania zdjęć, wyświetlania oryginalnego pliku bez przeróbek, powiększania 1:1 oraz do włączenia funkcji Quick Preview.

Umożliwia ona szybkie przeglądanie plików JPEG o zmniejszonej rozdzielczości (wglądówek). Jest to dobre rozwiązanie do szybkiego katalogowania i wyboru zdjęć, szczególnie gdy mamy dużo materiału. Niestety wszystkie wglądówki powiększają wielkość naszej biblioteki Aperture więc jeżeli mamy naprawdę dużo zdjęć zaimportowanych do programu to będą one zajmować dużo miejsca na dysku. Poniżej prezentujemy zakładkę Preferences/Previews, która umożliwia dostosowanie wielkości naszych wglądówek. W każdej chwili możemy także skasować wglądówki, które nie są nam już potrzebne.

zakładka Preferences/Previews

Ostatni pasek z narzędziami w oknie głównym znajduje się pod zdjęciem z lewej strony. Mamy tu do dyspozycji narzędzia, które umożliwią wybieranie, obracanie, wyrównywanie poziomu oraz kadrowanie. Poza tym możemy użyć funkcji Lift & Stamp, która umożliwia skopiowanie zmian z jednego pliku do innego. Ostatnie dwa narzędzia to Retouh oraz Spot & Patch, które bliżej omawiam w części poświęconej konwersji plików RAW.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o możliwości dostosowania paska narzędzi poprzez dodawanie funkcji, które często używamy.

Katalogowanie

W programie Aperture 2 do katalogowania naszych zdjęć i projektów służy zakładka Projects, która znajduje się z lewej strony zdjęcia i jest pierwszą zakładką okna Inspector, które użytkownicy Mac-ów rozpoznają bez problemu. W tej zakładce mamy możliwość tworzenia nowych projektów, albumów, pokazów slajdów itd.

zakładka Projects

Do każdego z projektów za pomocą narzędzia Import możemy zaimportować pliki. Po wciśnięciu przycisku Import rozwija się zakładka (poniżej,) która umożliwia wybór katalogu z jakiego chcemy pobrać zdjęcia. Pod zakładką importu wyświetlane są miniatury zdjęć z katalogu jaki zaznaczyliśmy, a z prawej strony mamy dostęp do informacji o zaznaczonych plikach.

zakładka Import

Aperture 2 umożliwia jednoczesną obróbkę plików i import zdjęć w tle. Takie rozwiązanie sprzyja szybszej pracy nad dużą ilością zdjęć gdy do przebrania jest dużo RAW-ów.

Kolejną zakładką Inspector-a jest Metadata. Pozwala ona na wyświetlenie informacji o pliku w różnych wariantach. Poniżej przedstawiamy widok EXIF - Expanded (Exif - rozszerzony).

zakładka Metadata
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Najnowsza lampa błyskowa do systemu EOS R to propozycja ekonomiczna. Charakteryzuje się liczbą przewodnią 40, jest zasilana akumulatorkami i ma nową cyfrową stopkę. Jakie zrobiła na nas...
19
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Czy ten stosunkowo mały plecak z wyjmowanym wkładem, to idealne rozwiązanie dla fotografów z podstawowym zestawem foto? Plecak fotograficzny Wandrd All-new Prvke 21 sprawdziliśmy podczas...
30
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
To pełnowymiarowy ale nadal kompaktowy i stosunkowo lekki karbonowy statyw o uniwersalnym zastosowaniu. Być może najlepszy w swojej klasie, choć mamy pewne zastrzeżenia. Oto nasze wnioski po...
38
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)