Aperture 3 - co nowego?

W tamtym roku publikowaliśmy serię artykułów poświęconych programom do wywoływania plików RAW. Jednym z nich był Aperture 2. W związku z premierą trzeciej wersji tego programu postanowiliśmy sprawdzić jakie nowe możliwości obróbki i katalogowania zdjęć oferuje.

Autor: Marcin Falana

23 Kwiecień 2010
Artykuł na: 9-16 minut

Wszystkie nowinki, a jest ich ponad 200 są po krótce opisane na stronie domowej Apple, my skoncentrujemy się na funkcjach, które mają największy wpływ na tok pracy i edycję naszych zdjęć. Jest to głównie ulepszony tryb full screen i wprowadzenie pędzli, dzięki którym możemy nasze zmiany wprowadzać tylko na fragmencie zdjęcia. Przyjrzymy się także szeroko reklamowanym funkcjom Places i Faces, które są pomocne podczas katalogowania naszych zdjęć.

Podstawowe zasady działania programu pozostały bez zmian. Nadal mamy do dyspozycji tryb standardowy i full screen uruchamiany skrótem F. Warto w tym miejscu wspomnieć szerzej o trybie full screen, którego użyteczność została poprawiona. Teraz możemy w nim wyświetlać miniaturki projektów, a gdy przesuwamy po nich kursor widzimy ich zawartość w postaci mini pokazu slajdów. Gdy klikniemy na miniaturkę projektu wyświetlana jest data i ilość zdjęć w danym projekcie. Każde zdjęcie z projektu może być jego miniaturką. Żeby wejść do projektu wystarczy kliknąć na niego dwa razy.

tryb standardowy i pełnoekranowy

Najważniejsze Okno Inspector - skrót I - składa się z trzech zakładek: Libary, Metadata i Adjustment, między którymi poruszamy się za pomocą skrótu W. W trybie full screen możemy je otworzyć za pomocą skrótu H.

okno Inspector

Okno inspektora może być umieszczone na oknie przeglądarki lub obok niego, co ustalamy przyciskiem umieszczonym w jego górnym rogu.

umiejscowienie okna Inspector

Za pomocą skrótu V zmieniamy sposób wyświetlania zdjęć - miniaturki lub zdjęcie pojedyncze. Podczas wyświetlania jednego zdjęcia po przesunięciu kursora w dolną część ekranu do dyspozycji mamy pasek z miniaturkami zdjęć z projektu, na którym aktualnie pracujemy. Pasek z miniaturami możemy także przenieść na lewą lub prawą stroną ekranu. Gdy przesuniemy kursor w górę naszym oczom ukazuje się pasek narzędzi. Oba okna, podobnie jak okno inspektora, zostały wyposażone w przycisk umożliwiający umieszczenie ich obok zdjęcia lub na nim.

Ostatni skrót, który ułatwia pracę w trybie full screen to Z - za jego pomocą możemy wyświetlić powiększenie zdjęcia 1:1.

Trzeba przyznać, że zmodernizowany tryb pełnoekranowy - full screen świetnie się sprawuje, a wprowadzone ulepszenia sprawdzają się w toku pracy.

Places - miejsca

Funkcja Places (ang. miejsca) pozwala katalogować nasze zdjęcia ze względu na dane GPS dostarczone przez aparat lub inne urządzenie wyposażone w taki moduł np. dedykowany, zewnętrzne geotager czy iPhona 3G/3GS. Aperture 3 interpretuje dane GPS i zaznacza nasze zdjęcia na mapie, dodatkowo jeżeli są to miejscowości czy popularne miejsca nazywa je, jak np. Pałac Kultury i Nauki. Gdy korzystamy z aparatu z funkcją GPS nasze zadanie ogranicza się do zaimportowania zdjęć do Aperture 3 i wciśnięcia ikonki Places. Program automatycznie umieszcza na mapie pineski, które oznaczają miejsca gdzie wykonaliśmy zdjęcia. Do dyspozycji mamy widok z satelity, mapę drogową lub widok terenu. Jeżeli zdarzy się, że nasza pineska znajduje się nie w tym miejscu gdzie trzeba, możemy ją w łatwy sposób przenieść gdzie indziej.

tryb Places (ang. miejsca)
oznaczenia na mapie

Jeżeli chcemy oznaczyć zdjęcia wykonane bez modułu GPS też nie nastręcza to większych problemów. Wystarczy odnaleźć miejsce gdzie wykonaliśmy zdjęcie i przeciągnąć je na mapę, na której pojawi się pineska.

Aperture 3 daje nam także możliwość wgrania danych o lokalizacji naszych zdjęć z innych urządzeń GPS i iPhona. Wystarczy wybrać projekt, kliknąć ikonkę Places, a następnie rozwinąć zakładkę GPS i zaimportować plik z danymi. Aperture 3 automatycznie wyświetla trasę naszej wycieczki, następnie przeciągamy pierwsze zdjęcie z projektu na mapę i gotowe. Jeżeli mamy dobrze ustawione zegary w aparacie i GPS-ie wszystko powinno działać poprawnie.

Faces - twarze

Kolejną funkcją pomagającą w katalogowaniu zdjęć jest Faces. Została ona zaczerpnięta z iPhoto 09 i pozwala na wyszukiwanie zdjęć ze względu na twarz jaka się na nim znajduje. Po kliknięciu na ikonkę Faces Aperture 3 wyszukuje twarze na zdjęciach, następnie musimy je nazwać, a program proponuje kolejne zdjęcia, które zawierają tą lub podobną twarz. Teraz wystarczy potwierdzić, które twarze pasują i będziemy mieli wszystkie zdjęcia z daną osobą w jednym miejscu. Z funkcji Faces możemy korzystać zarówno w konkretnych projektach jak i całej bibliotece. Podobnie jak w trybie pełnoekranowym gdy przeciągamy kursor po miniaturce widzimy zawartość katalogu w postaci przelatujących miniaturek. Podczas przeglądania możemy wyświetlić widok zarówno twarzy jak i całych zdjęć.

zakładka Faces
potwierdzanie nieoznaczonych twarzy

Trzeba przyznać, że Aperture 3 radzi sobie z rozpoznawaniem twarzy bardzo przyzwoicie. Gdy już określimy kogo szukamy, program zazwyczaj odnajduje właściwe osoby więc samo przyporządkowanie zdjęć nie trwa zbyt długo.

Poprzednia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Najnowsza lampa błyskowa do systemu EOS R to propozycja ekonomiczna. Charakteryzuje się liczbą przewodnią 40, jest zasilana akumulatorkami i ma nową cyfrową stopkę. Jakie zrobiła na nas...
19
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Czy ten stosunkowo mały plecak z wyjmowanym wkładem, to idealne rozwiązanie dla fotografów z podstawowym zestawem foto? Plecak fotograficzny Wandrd All-new Prvke 21 sprawdziliśmy podczas...
30
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
Leofoto Ranger LSR-324C + LH-40 - test statywu dla każdego
To pełnowymiarowy ale nadal kompaktowy i stosunkowo lekki karbonowy statyw o uniwersalnym zastosowaniu. Być może najlepszy w swojej klasie, choć mamy pewne zastrzeżenia. Oto nasze wnioski po...
38
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)