Apple Aperture 2 - kolejna wersja wywoływarki RAW

Autor: Michał Sułkiewicz

13 Luty 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Firma Apple zaprezentowała najnowszą wersję swojej flagowej aplikacji dla fotografów. Aperture w wersji 2 otrzymał ponad 100 poprawek i nowych funkcji. Najważniejsze z nich to szereg usprawnień w interfejsie użytkownika, nowy algorytm wywoływania RAWów oraz pełne wsparcie dla standardu DNG.

Pierwsza wersja apple'owskiego Aperture oferowała rewolucyjne podejście do pracy z plikami RAW. Jednak niedopracowanie samego programu, spore wymagania sprzętowe oraz wysoka cena spowodowały, że wielu użytkowników cyfrowej ciemni pracujących na Macach wybierało raczej konkurencyjny Lightroom firmy Adobe. Najnowsza wersja {ITL|Aperture 2 ma to zmienić.

Apple Aperture 2

Żeby tego dokonać programiści Apple wprowadzili ponad 100 zmian w porównaniu w poprzednią wersją aplikacji. Większość (około 30) dotyczy interfejsu użytkownika. Najważniejsze zmiany z tej grupy to skonsolidowane okienko Inspector, które teraz łączy w sobie panele Project, Metadata i Adjustments. Ponad to uproszczono i uporządkowano okno Viewer i Browser. Nowa jest także lupa, która umożliwia powiększenie zdjęcia do 1600%.

Inną ważną zmianą jest nowy algorytm wywoływania RAWów, który wykorzystuje możliwości nowej wersji systemu Mac OS X 10.5. Ma to znacząco poprawić jakość wywoływanych zdjęć, a szczególnie - co podkreślają informacje prasowe producenta - wierność barw oraz szczegóły w cieniach i światłach. W Aperture 2 możliwe jest już także wywoływanie plików RAW w uniwersalnym formacie DNG z zastosowaniem wszystkich narzędzi dostępnych w aplikacji.

nowa lupa w Aperture 2

Pozostałe poprawki dotyczą takich funkcji programu jak: narzędzia wyboru i porównania zdjęć, trybów pracy, zarządzania zdjęciami, druku i publikacji na stronach WWW. Pełną listę poprawek można znaleźć na stronach Aperture 2. Tam można również znaleźć link do 30-dniowej wersji testowej oraz informacje na temat wymagań sprzętowych i filmy instruktażowe.

Aperture 2 przeznaczone jest dla komputerów Apple Macintosh z systemem Mac OS X 10.4, 10.5 lub nowszym. Cena w USA to 199 USD za pełną wersję oraz 99 USD za upgrade.]

Poniżej informacja prasowa producenta:

Apple przedstawia Aperture 2

Udoskonalony interfejs, szybciej działające funkcje wyszukiwania oraz udoskonalone narzędzia do przetwarzania obrazu

Firma Apple wprowadziła dziś program Aperture 2 - kolejne wydanie nowatorskiego oprogramowania do edycji zdjęć oraz zarządzania nimi, wyposażone w ponad 100 nowych funkcji, które sprawiają, że program działa szybciej, jest łatwiejszy w obsłudze i bardziej wydajny. Dzięki wydajnemu interfejsowi użytkownika oraz zupełnie nowemu mechanizmowi przetwarzania obrazu program Aperture 2 oferuje również nowe narzędzia przeznaczone do uwypuklania światłocieni, ożywiania kolorów, lokalnego podkreślania kontrastu, retuszu krawędzi, winietowania oraz korygowania plików RAW. Z programu można łatwo publikować pliki bezpośrednio do galerii .Mac Web Gallery*, dzięki czemu możliwe jest ich przeglądanie w sieci WWW, iPodach touch oraz poprzez Apple TV. Każdy może łatwo organizować, edytować i publikować zdjęcia jak profesjonalista.

Mówi Rob Schoeben, wiceprezes działu marketingu aplikacji firmy Apple: "Wielu najbardziej cenionych fotografików, którzy przyjmują zlecenia z całego świata, zaufało programowi Aperture i korzysta z niego w celu organizacji, edytowania i dostarczania swoich zdjęć. Dzięki prostemu interfejsowi i niskiej cenie każdy może wykorzystać cały potencjał Aperture".

"Na koniec dnia najważniejsza jest jakość zdjęcia" - mówi fotograf David Bergman, który współpracuje z magazynem Sports Illustrated. "Nowe funkcje przetwarzania formatu RAW w programie Aperture zapewniają mi - jeszcze zanim przystąpię do wprowadzania korekt - lepsze obrazy z większą widocznością szczegółów i lepszym odwzorowaniem kolorów niż jakikolwiek inny program, który testowałem".

Bob Davis, fotograf roku 2007 w konkursie PDN Top Knots Wedding - "Zawsze bardzo się stresowałem postprodukcją zdjęcia, ponieważ musiałem korzystać z wielu aplikacji i dopilnować, aby wszystkie zadziałały prawidłowo. Dzięki Aperture nie muszę się już tym martwić. Wszystko mogę zrobić w jednej aplikacji".

Aperture 2 udostępnia nowy, łatwiejszy w obsłudze interfejs użytkownika, który jest bardziej dostępny i intuicyjny - dzięki niemu użytkownicy mogą przechodzić między trybami Viewer i Browser za pomocą jednego polecenia klawiszowego. Na ekranie maksymalna ilość miejsca jest przeznaczona dla zdjęć w kompletnym oknie Heads-up, które umożliwia przełączanie między biblioteką, metadanymi oraz elementami sterowania do korekty w pojedynczym oknie inspektora z kartami. Widok wszystkich projektów - dla którego wzorem był widok zdarzeń w iPhoto - zawiera zdjęcie główne każdego projektu oraz umożliwia szybkie przeglądanie zdjęć w projektach. Ponadto zintegrowana przeglądarka iPhoto gwarantuje bezpośredni dostęp do wszystkich zdarzeń i obrazów w bibliotece iPhoto.

Wydajność programu Aperture 2 została poprawiona, dzięki czemu importowanie, przeglądanie i wyszukiwanie dużej liczby zdjęć przebiega znacznie szybciej. Osadzone podglądy umożliwiają fotografom podpisywanie, definiowanie słów kluczowych oraz ocenianie obrazów podczas ich importowania. W programie możliwe jest również eksportowanie obrazów w tle, dzięki czemu nie ma potrzeby przerywania pracy podczas przetwarzania zdjęć do formatów JPEG, TIFF, PNG i PSD. Funkcja szybkiego podglądu zapewnia możliwość szybkiego przeglądania obrazów RAW bez konieczności oczekiwania na załadowanie plików, a dzięki przeprojektowanej bazie danych biblioteki Aperture można szybko przełączać projekty i wyszukiwać obrazy niemal natychmiast - nawet podczas pracy z bardzo dużymi bibliotekami obejmującymi 500 000 i więcej obrazów.

Aperture 2 oferuje nowe wydajne narzędzia do przetwarzania obrazów, których zadaniem jest maksymalne wykorzystanie zalet każdego zdjęcia. Serce Aperture 2 stanowi kolejna generacja funkcji Apple do przetwarzania obrazów RAW - dzięki nim program gwarantuje bezkompromisową jakość obrazu oraz precyzyjne funkcje sterowania, które umożliwiają idealne dostrojenie profilu obrazu z każdego aparatu. Wśród nowych narzędzi do korygowania i wzbogacania zdjęć można znaleźć funkcję Recovery przeznaczoną do ograniczania efektu nadmiernego oświetlenia; funkcję Vibrancy do selektywnego zwiększania nasycenia bez negatywnego wpływu na odcienie skóry; Definition, która umożliwia lokalne zwiększanie kontrastu w celu zwiększenia przejrzystości obrazów; filtry Vignette i Devignette, których zadaniem jest generowanie profesjonalnych efektów wizualnych oraz pędzel Repair i Retouch umożliwiający łatwe i szybkie usuwanie wad, oczyszczanie matrycy oraz usuwanie obszarów problematycznych.

Program Aperture 2 współpracuje bezproblemowo z systemem Mac OS X, programami iLife, iWork, .Mac, a także z produktami Apple do drukowania, dzięki czemu do każdego obrazu w bibliotece Aperture można uzyskać dostęp z innych aplikacji, takich jak iMovie, Keynote i Pages, a nawet z programu Mail systemu Leopard. Funkcje obsługi galerii .Mac Web Gallery w programie Aperture sprawiają, że użytkownicy mogą publikować swoje zdjęcia w sieci WWW, iPodów touch oraz telewizji Apple TV. Albumy w programie Aperture 2 oferują nowe motywy, narzędzia układu, dostosowane obwoluty (łącznie z możliwością drukowania bez marginesów), a także okładki z nadrukami na folii.

Dostępność:

Program Aperture 2 już w marcu będzie dostępny w Polsce u autoryzowanych sprzedawców Apple. Pełne wymagania systemowe i dodatkowe informacje na temat programu Aperture 2 można znaleźć pod adresem: www.apple.com/pl/aperture.
Cena: 949, PLN

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Hoya - specjalne ceny filtrów do 23 czerwca
Hoya - specjalne ceny filtrów do 23 czerwca
Firma Next77 wraz ze sklepem Fotoforma przypomina o ofercie specjalnej na wysokiej jakości filtry Hoya! Do końca tygodnia, pod podaniu kodu rabatowego akcesoria można kupić w niższych...
0
Nowe kable w ofercie TetherTools - łamane końcówki i bardziej stabilny sygnał
Nowe kable w ofercie TetherTools - łamane końcówki i bardziej stabilny sygnał
Na polski rynek trafiają nowe kable marki TetherTools. Ofertę po raz pierwszy wzbogacają modele z dwoma łamanymi końcówkami, a także 9-metrowy kabel USB-C z podwójnym wzmacniaczem...
5
Quadralite SVL 800S - kompaktowy LED ze snootem
Quadralite SVL 800S - kompaktowy LED ze snootem
Next77, polski dystrybutor marki Quadralite, ogłasza wprowadzenie nowej lampy LED - Quadralite SVL-800S. To pierwsza lampa LED ze zintegrowanym snootem optycznym, która wzbogaca serię...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)