Apple Aperture 2 - kolejna wersja wywoływarki RAW

0
Michał Sułkiewicz
13 Luty 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Firma Apple zaprezentowała najnowszą wersję swojej flagowej aplikacji dla fotografów. Aperture w wersji 2 otrzymał ponad 100 poprawek i nowych funkcji. Najważniejsze z nich to szereg usprawnień w interfejsie użytkownika, nowy algorytm wywoływania RAWów oraz pełne wsparcie dla standardu DNG.
Pierwsza wersja apple'owskiego Aperture oferowała rewolucyjne podejście do pracy z plikami RAW. Jednak niedopracowanie samego programu, spore wymagania sprzętowe oraz wysoka cena spowodowały, że wielu użytkowników cyfrowej ciemni pracujących na Macach wybierało raczej konkurencyjny Lightroom firmy Adobe. Najnowsza wersja {ITL|Aperture 2 ma to zmienić.

Apple Aperture 2

Żeby tego dokonać programiści Apple wprowadzili ponad 100 zmian w porównaniu w poprzednią wersją aplikacji. Większość (około 30) dotyczy interfejsu użytkownika. Najważniejsze zmiany z tej grupy to skonsolidowane okienko Inspector, które teraz łączy w sobie panele Project, Metadata i Adjustments. Ponad to uproszczono i uporządkowano okno Viewer i Browser. Nowa jest także lupa, która umożliwia powiększenie zdjęcia do 1600%.

Inną ważną zmianą jest nowy algorytm wywoływania RAWów, który wykorzystuje możliwości nowej wersji systemu Mac OS X 10.5. Ma to znacząco poprawić jakość wywoływanych zdjęć, a szczególnie - co podkreślają informacje prasowe producenta - wierność barw oraz szczegóły w cieniach i światłach. W Aperture 2 możliwe jest już także wywoływanie plików RAW w uniwersalnym formacie DNG z zastosowaniem wszystkich narzędzi dostępnych w aplikacji.

nowa lupa w Aperture 2

Pozostałe poprawki dotyczą takich funkcji programu jak: narzędzia wyboru i porównania zdjęć, trybów pracy, zarządzania zdjęciami, druku i publikacji na stronach WWW. Pełną listę poprawek można znaleźć na stronach Aperture 2. Tam można również znaleźć link do 30-dniowej wersji testowej oraz informacje na temat wymagań sprzętowych i filmy instruktażowe.

Aperture 2 przeznaczone jest dla komputerów Apple Macintosh z systemem Mac OS X 10.4, 10.5 lub nowszym. Cena w USA to 199 USD za pełną wersję oraz 99 USD za upgrade.]

Poniżej informacja prasowa producenta:

Apple przedstawia Aperture 2

Udoskonalony interfejs, szybciej działające funkcje wyszukiwania oraz udoskonalone narzędzia do przetwarzania obrazu


Firma Apple wprowadziła dziś program Aperture 2 - kolejne wydanie nowatorskiego oprogramowania do edycji zdjęć oraz zarządzania nimi, wyposażone w ponad 100 nowych funkcji, które sprawiają, że program działa szybciej, jest łatwiejszy w obsłudze i bardziej wydajny. Dzięki wydajnemu interfejsowi użytkownika oraz zupełnie nowemu mechanizmowi przetwarzania obrazu program Aperture 2 oferuje również nowe narzędzia przeznaczone do uwypuklania światłocieni, ożywiania kolorów, lokalnego podkreślania kontrastu, retuszu krawędzi, winietowania oraz korygowania plików RAW. Z programu można łatwo publikować pliki bezpośrednio do galerii .Mac Web Gallery*, dzięki czemu możliwe jest ich przeglądanie w sieci WWW, iPodach touch oraz poprzez Apple TV. Każdy może łatwo organizować, edytować i publikować zdjęcia jak profesjonalista.

Mówi Rob Schoeben, wiceprezes działu marketingu aplikacji firmy Apple: "Wielu najbardziej cenionych fotografików, którzy przyjmują zlecenia z całego świata, zaufało programowi Aperture i korzysta z niego w celu organizacji, edytowania i dostarczania swoich zdjęć. Dzięki prostemu interfejsowi i niskiej cenie każdy może wykorzystać cały potencjał Aperture".

"Na koniec dnia najważniejsza jest jakość zdjęcia" - mówi fotograf David Bergman, który współpracuje z magazynem Sports Illustrated. "Nowe funkcje przetwarzania formatu RAW w programie Aperture zapewniają mi - jeszcze zanim przystąpię do wprowadzania korekt - lepsze obrazy z większą widocznością szczegółów i lepszym odwzorowaniem kolorów niż jakikolwiek inny program, który testowałem".

Bob Davis, fotograf roku 2007 w konkursie PDN Top Knots Wedding - "Zawsze bardzo się stresowałem postprodukcją zdjęcia, ponieważ musiałem korzystać z wielu aplikacji i dopilnować, aby wszystkie zadziałały prawidłowo. Dzięki Aperture nie muszę się już tym martwić. Wszystko mogę zrobić w jednej aplikacji".

Aperture 2 udostępnia nowy, łatwiejszy w obsłudze interfejs użytkownika, który jest bardziej dostępny i intuicyjny - dzięki niemu użytkownicy mogą przechodzić między trybami Viewer i Browser za pomocą jednego polecenia klawiszowego. Na ekranie maksymalna ilość miejsca jest przeznaczona dla zdjęć w kompletnym oknie Heads-up, które umożliwia przełączanie między biblioteką, metadanymi oraz elementami sterowania do korekty w pojedynczym oknie inspektora z kartami. Widok wszystkich projektów - dla którego wzorem był widok zdarzeń w iPhoto - zawiera zdjęcie główne każdego projektu oraz umożliwia szybkie przeglądanie zdjęć w projektach. Ponadto zintegrowana przeglądarka iPhoto gwarantuje bezpośredni dostęp do wszystkich zdarzeń i obrazów w bibliotece iPhoto.

Wydajność programu Aperture 2 została poprawiona, dzięki czemu importowanie, przeglądanie i wyszukiwanie dużej liczby zdjęć przebiega znacznie szybciej. Osadzone podglądy umożliwiają fotografom podpisywanie, definiowanie słów kluczowych oraz ocenianie obrazów podczas ich importowania. W programie możliwe jest również eksportowanie obrazów w tle, dzięki czemu nie ma potrzeby przerywania pracy podczas przetwarzania zdjęć do formatów JPEG, TIFF, PNG i PSD. Funkcja szybkiego podglądu zapewnia możliwość szybkiego przeglądania obrazów RAW bez konieczności oczekiwania na załadowanie plików, a dzięki przeprojektowanej bazie danych biblioteki Aperture można szybko przełączać projekty i wyszukiwać obrazy niemal natychmiast - nawet podczas pracy z bardzo dużymi bibliotekami obejmującymi 500 000 i więcej obrazów.

Aperture 2 oferuje nowe wydajne narzędzia do przetwarzania obrazów, których zadaniem jest maksymalne wykorzystanie zalet każdego zdjęcia. Serce Aperture 2 stanowi kolejna generacja funkcji Apple do przetwarzania obrazów RAW - dzięki nim program gwarantuje bezkompromisową jakość obrazu oraz precyzyjne funkcje sterowania, które umożliwiają idealne dostrojenie profilu obrazu z każdego aparatu. Wśród nowych narzędzi do korygowania i wzbogacania zdjęć można znaleźć funkcję Recovery przeznaczoną do ograniczania efektu nadmiernego oświetlenia; funkcję Vibrancy do selektywnego zwiększania nasycenia bez negatywnego wpływu na odcienie skóry; Definition, która umożliwia lokalne zwiększanie kontrastu w celu zwiększenia przejrzystości obrazów; filtry Vignette i Devignette, których zadaniem jest generowanie profesjonalnych efektów wizualnych oraz pędzel Repair i Retouch umożliwiający łatwe i szybkie usuwanie wad, oczyszczanie matrycy oraz usuwanie obszarów problematycznych.

Program Aperture 2 współpracuje bezproblemowo z systemem Mac OS X, programami iLife, iWork, .Mac, a także z produktami Apple do drukowania, dzięki czemu do każdego obrazu w bibliotece Aperture można uzyskać dostęp z innych aplikacji, takich jak iMovie, Keynote i Pages, a nawet z programu Mail systemu Leopard. Funkcje obsługi galerii .Mac Web Gallery w programie Aperture sprawiają, że użytkownicy mogą publikować swoje zdjęcia w sieci WWW, iPodów touch oraz telewizji Apple TV. Albumy w programie Aperture 2 oferują nowe motywy, narzędzia układu, dostosowane obwoluty (łącznie z możliwością drukowania bez marginesów), a także okładki z nadrukami na folii.

Dostępność:

Program Aperture 2 już w marcu będzie dostępny w Polsce u autoryzowanych sprzedawców Apple. Pełne wymagania systemowe i dodatkowe informacje na temat programu Aperture 2 można znaleźć pod adresem: www.apple.com/pl/aperture.
Cena: 949, PLN

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
3
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0
Brak pilota to nie problem. Nadchodzi autonomiczny dron Skydio 2, który może stać się twoją nową kamerą sportową
Brak pilota to nie problem. Nadchodzi autonomiczny dron Skydio 2, który może stać się twoją nową...
Od czasu gdy pierwsze drony wzbiły się w powietrze zastanawiamy się kiedy wreszcie ujrzymy model, który pozwoliłby na atrakcyjne uchwycenie naszych przygód czy...
8
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)