Już niebawem premiera Kolekcji Wrzesińskiej w wykonaniu Rafała Milacha

Autor: Maciej Luśtyk

30 Maj 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, za którego sterami co roku staje inny autor. Tym razem jest to Rafał Milach z oryginalnym projektem “Pierwszy marsz dżentelmenów”.

Najnowsza odsłona Kolekcji Wrzesińskiej, jest dość nietypowa, gdyż zamiast zwykłej fotografii mamy do czynienia z kolażami, które powstały z wykorzystaniem archiwów wrzesińskiego fotografa Ryszarda Szczepaniaka. Stworzył je zaś Rafał Milach - uznany artysta wizualny, fotograf i autor książek.

fot. Rafał Milach, z cyklu "Pierwszy marsz dżentelmenów"

- “Pierwszy marsz dżentelmenów” to fikcyjna narracja zbudowana z prawdziwych wątków. Historyczne wydarzenia związane z miastem Września stały się punktem wyjścia do refleksji na temat sytuacji protestu oraz mechanizmów dyscyplinujących. Cykl kolaży jest przestrzenią, w której peerelowska rzeczywistość lat 50. minionego stulecia miesza się z pamięcią po strajku dzieci wrzesińskich z początku XX wieku. Przesunięcie w czasie jest zabiegiem pozornym, ponieważ problemy, które podejmuje cykl, mają wymiar uniwersalny i z powodzeniem mogą stać się metaforą współczesnych napięć społecznych. - opowiada autor o swoim projekcie.

fot. Rafał Milach, z cyklu "Pierwszy marsz dżentelmenów"

Wernisaż wystawy kolaży składających się na najnowszą odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej odbędzie się w piątek, 16 czerwca 2017 roku o godzinie 18:30, na rynku miasta Września. Wydarzenie poprzedzi happening artystyczny “Pierwszy marsz dżentelmenów”, który przejdzie ulicami, spod budynku poczty na ulicy Warszawskiej na rynek.

Po wernisażu, o godzinie 19:15 nastąpi otwarcie galerii Kolekcji Wrzesińskiej, w przestrzeniach Urzędu Stanu Cywilnego, przy ul. Chopina 9. W galerii zobaczyć będzie można przekrojową wystawę autorskich odbitek i wydruków z ośmiu dotychczasowych cykli składających się na Kolekcję Wrzesińską. Po otwarciu wystawy odbędzie się premiera książki “Pierwszy marsz dżentelmenów” oraz spotkanie autorskie z Rafałem Milachem.

fot. Rafał Milach, z cyklu "Pierwszy marsz dżentelmenów"

Kolekcja wrzesińska

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji. W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.

fot. Rafał Milach, z cyklu "Pierwszy marsz dżentelmenów"

Do tej pory, w ramach projektu swoje cykle zaprezentowali: Bogdan Konopka (2009), Andrzej Jerzy Lech (2010), Mariusz Forecki (2011), Nicolas Grospierre (2012), Zbigniew Tomaszczuk (2013), Katarzyna Majak (2014) i Adam Lach (2015). Za kolejną edycję odpowiadać będzie Filip Springer.

Obecnym kuratorem projektu jest Karol Szymkowiak.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Digital Masterclass z Joanną Kustrą - weź udział w warsztatach poświęconych fotografii mody
Digital Masterclass z Joanną Kustrą - weź udział w warsztatach poświęconych fotografii mody
Oglądaj i rozwijaj się! Zapisz się na bezpłatne warsztaty Digital Masterclass - to ponad trzy godziny wiedzy na temat sesji modowych i edycji zdjęć prosto od Joanny Kustry.
10
Jedyne - nieopowiedziane historie polskich fotografek lat 70-90. w Domu Spotkań z Historią
Jedyne - nieopowiedziane historie polskich fotografek lat 70-90. w Domu Spotkań z Historią
W PRL-u i czasach transformacji polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę. Dom Spotkań z Historią przypomni ich...
8
Premiera konsumenckich dronów Autel i nowości marki Moza do obejrzenia w Krakowie
Premiera konsumenckich dronów Autel i nowości marki Moza do obejrzenia w Krakowie
Na zbliżających się targach EXPOzycja odbędzie się premiera nowych dronów konsumenckich marki Autel. Uczestnicy będą mogli je zobaczyć jako pierwsi w Europie.
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)