„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Śledzińskich zaprasza na wystawę jednej z najbardziej utalentowanych polskich dokumentalistek. Projekt „Bebok” powstał w ramach zeszłorocznej Kolekcji Wrzesińskiej i opowiada o oswajaniu lęku, braku przynależności i poszukaniu akceptacji przez grupę.

Małe miasteczko. Grupa nastolatków. Domek numer 8. Beztroskie wakacje, które zamieniają się w… fotograficzny horror stworzony przez Karolinę Jonderko – jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek – przy współpracy z grupą młodych ludzi z wrzesińskiego Teatru Otczapy.

Fot. Karolina Jonderko

Bezpośrednią inspiracją dla fotografki, która pochodzi ze Śląska, była postać Beboka oraz filmowe obrazy takie jak: Stranger Things czy Miasteczko Twin Peaks, w których mieszkańcy małych i w domyśle nudnych miejscowości biorą udział w niezwykłych wydarzeniach z pogranicza jawy i snu, czy ściślej mówiąc – sennego koszmaru.

Przeczytaj także:
Bebok - na granicy prawdy i fikcji. Karolina Jonderko i nowa Kolekcja Wrzesińska

Karolina Jonderko i fotografia inscenizowana? To nietypowe połączenie zobaczymy w najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej, która nosi tajemniczy tytuł "Bebok". [Czytaj więcej]

Świat ukazany w Beboku cały czas balansuje na granicy prawdy i fikcji, jawy i snu, sielanki i koszmaru, wszystko wydaje się zmyślone i prawdziwe zarazem. Projekt powstał w ramach Kolekcji Wrzesińskiej.

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Bebok” można oglądać do 30 czerwca 2024 roku w Galerii Im. Śledzińskich, przy ul. Wiktorii 5 w Białymstoku.

Wystawie towarzyszą warsztaty fotograficzne z autorką, obejmujące przegląd portfolio i zagadnienia z zakresu planowania i finansowania projektów fotograficznych.

Fot. Karolina Jonderko 

„Dowiecie się jak finansować i zaplanować długoterminowy projekt fotograficzny, jak nawiązywać relacje z bohaterami. Karolina opowie też o fotoedycji i o tym, gdzie warto wysyłać swoje zdjęcia, i na co zwracać uwagę” - zachęca Arkadiusz Puchalski z Galerii Sleńdzińskich.

Warsztaty odbędą się 8-9 czerwca w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku (dział fotografii przy Wiktorii 5). Koszt uczestnictwa wynosi 500 zł. Liczba miejsc ograniczona jest do 10. Więcej informacji i możliwość zapisu pod numerem +48 732 585 222.

Karolina Jonderko - sylwetka autorki

Członkini Agencji Napo Images. Ukończyła studia fotograficzne na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku.

Jonderko swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw - te zagadnienia odnajdziemy w cyklach „Autoportret z matką”, „Zaginieni”, “Reborn” i „Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi i inne miejsca.

karolinajonderko.com

Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie galeriaslendzinskich.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
Organizator Opolskiego Festiwalu Fotografii zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Pokaż się”. Autor najlepszego projektu nawiązującego do hasła „nie/codzienność”...
4
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Powiązane artykuły