“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Sierpień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza Krajewska. Zobaczcie rezultaty.

- Ten album dedykuję tym, którzy zmęczeni są konfliktami i podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory. Wszystkim, którzy chcieliby akceptacji wielu odcieni. To dla Was gradient - od bieli do czerwieni - biegnący przez tę krotką opowieść o dzieciakach z Wrześni, które będą naszą przyszłością. - mówi o "swojej" Kolekcji Wrzesińskiej Zuza Krajewska.

Młodzi ludzie mają szczególne miejsce w historii Wrześni. To oni byli bohaterami Strajku Dzieci Wrzesińskich, który stał się symbolem walki młodzieży o wolność, tak jednostki, jak i całej ojczyzny. Niemal 120 lat po tych wydarzeniach, zaproszona do realizacji Kolekcji Wrzesińskiej Zuza Krajewska postanawia przyjrzeć się współczesnemu pokoleniu młodych wrześnian, młodych Polaków. Pokoleniu, o którym, jak twierdzi sama autorka, bardzo mało wiemy, bo też nieczęsto ma ono szansę dojścia do głosu w poważnych publicznych debatach.

Otwartość, tolerancja, ale i niepewność jutra

fot. Zuza Krajewska, na zdjęciu Eryk (11) i Adam (12), z projektu "Powinno być dobrze. It Should Be OK"

Dlatego też autorka tworząc fotograficzny portret młodego pokolenia wrześnian, jednocześnie rozmawia z bohaterami swoich fotografii, poszukując odpowiedzi na pytanie o to, jakie są współczesne dzieci wrzesińskie. Jaki jest ich stosunek do ojczyzny, zarówno tej ideologicznej, czyli Polski, jak i prywatnej - małej ojczyzny - Wrześni? Jak definiują one wolność i czy istotnie czują się wolne? Z jakim nastawieniem patrzą w przyszłość

Wyłania się z nich obraz pokolenia otwartego i tolerancyjnego. Z drugiej strony, młodzi ludzie w swoich wypowiedziach sygnalizują, że w ich kraju, w ich najbliższym otoczeniu, brakuje im głównie tolerancji. Dochodzi do tego obawa o przyszłość materialną, którą postrzegają jako przepustkę do życia na własnych zasadach. Szesnastoletni Szymon zapytany „jaka będzie przyszłość” stwierdza „powinno być dobrze”. Po sposobie udzielenia przez niego odpowiedzi wyraźnie widać, że młodzież obawia się, że ich przyszłe życie nie będzie takim, jakiego by chcieli. To raczej nadzieja niż pewność.

fot. Zuza Krajewska, na zdjęciu Kacper (17), z projektu "Powinno być dobrze. It Should Be OK"

fot. Zuza Krajewska, na zdjęciu Kinga (15), z projektu "Powinno być dobrze. It Should Be OK"

- Września przypomina wiele małych polskich miast. Rynek, kawiarnie, parki, małe sklepiki, fabryka i jedno centrum handlowe. Znacie to, prawda? Chciałam usłyszeć, co mają do powiedzenia, z czym się zmagają i co ukrywają w sercach, wrześnianie urodzeni po 2000 roku. Spisałam godziny wywiadów, w których słychać pragnienie różnorodności, akceptacji stylu bycia, otwartość i społeczne uwrażliwienie. Bez względu na pochodzenie, status majątkowy, wiarę, większość tych dzieciaków chciałaby Polski tolerancyjnej, otwartej, ciekawszej, dynamiczniejszej, Europejskiej. - komentuje autorka. - Są bardzo ciekawi, mają pasje, cieszą się wolnością w necie, działają, nie boją się mówić i w większości, uwaga, wierzą w ten kraj! Drugą słyszalną nutą jest pytanie, czy sobie poradzą. Czują niepewność jutra, boją się ciężkiej pracy za małe pieniądze. Po szkole, kiedy zaczynają pracować, często pojawia się zniechęcenie i frustracja. Pada pytanie o sens pracy w Polsce. To smutny kawałek ich rzeczywistości. Zresztą przeczytacie. Bardzo polubiłam te dzieciaki. Z wieloma chciałabym utrzymać kontakt i zobaczyć, co się z nimi stanie za kilka lat. Uważam, że mają potencjał i że nie możemy ich zmarnować. My dorośli, nauczyciele, rodzice, pracodawcy i politycy. Zwróćmy uwagę na to, co mówią.

Obraz dzisiejszych czasów, realia światopoglądowe i ekonomiczne, pomimo zmian, jakie zaszły w tych obszarach, zmusza nas do postawienia pytania: Czy misja dzieci wrzesińskich została zakończona? Czy nie pojawia się potrzeba zdefiniowania na nowo pojęcia wolności w kontekście wyrażania poglądów, seksualności, wiary, samostanowienia i niezależności finansowej? Wrzesiński cykl Krajewskiej nie daje oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Przedstawieni w książce bohaterowie to jedynie mały wycinek młodego pokolenia Polaków. Dorastają, uczą się, żyją w średniej wielkości mieście w zachodniej Polsce. Mieście, które od kilku lat dynamicznie się rozwija, ale któremu daleko jeszcze do dużych ośrodków, w których młodzi ludzie mają większe szanse szeroko pojętego rozwoju. To punkt na mapie, który jest gdzieś pomiędzy największymi polskimi miastami a małymi zapomnianymi miasteczkami. Oni sami są gdzieś pomiędzy. Czy wrzesińska młodzież jest głosem współczesnego pokolenia młodych Polaków?

fot. Zuza Krajewska, Flaga. Obchody Święta Niepodległości. Liceum, z projektu "Powinno być dobrze. It Should Be OK"

fot. Zuza Krajewska, na zdjęciu Sandra (18) i Karolina (16), z projektu "Powinno być dobrze. It Should Be OK"

Sylwetka autora

Zuza Krajewska - fotografka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych fotografek mody specjalizujących się w fotografii portretowej. Funkcjonuje jednocześnie w świecie magazynów o stylu życia przedstawiających celebrytów, polityków i pisarzy, a także w świecie sztuki, zajmując się kontrowersyjnymi tematami, takimi jak niedoskonałości fizyczne, cielesność, stereotypy w postrzeganiu płci czy erotyzm. Fotografie Krajewskiej, minimalistyczne, wystawne lub balansujące na krawędzi kiczu, charakteryzują się oryginalnym i świeżym podejściem do tematów. Artystka rzuca wyzwanie estetycznym nawykom, świadomie przekraczając granice fotografii komercyjnej i artystycznej.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy “Powinno być dobrze. It Should Be OK” odbędzie się w piątek, 30 sierpnia 2019 roku, o godzinie 18:30, w Parku im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni.

Z kolei o godzinie 19:20 w galerii Kolekcji Wrzesińskiej, przy ul. Chopina 9 odbędzie się premiera książki podsumowującej tegoroczną edycję projektu, połączona ze spotkaniem autorskim z Zuzą Krajewską.

Zdjęcia będzie można oglądać do 30 września. Kuratorem wystawy jest Karol Szymkowiak.

Kolekcja Wrzesińska

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.

W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania. Do tej pory w projekcie KW udział wzięli: Bogdan Konopka (2009), Andrzej Jerzy Lech (2010), Mariusz Forecki (2011), Nicolas Grospierre (2012), Zbigniew Tomaszczuk (2013), Katarzyna Majak (2014), Adam Lach (2015), Rafał Milach (2016), Filip Springer (2017), Zuza Krajewska (2018) oraz Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke (2019 – w trakcie realizacji).

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej projektu.

{$in-article-newsletter}
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
6
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Spotkanie z Aleksandrą Szmigiel w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Aleksandrą Szmigiel w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie fotografka sportowa Aleksandra Szmigiel. Start 17 czerwca o 18:00.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)