Mobile
Peak Design - nowe funkcjonalne etui do iPhone’a 16
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum miasta i gminy Września. Realizacją najnowszej odsłony projektu zajął się znany polski fotograf i reportażysta Filip Springer, a efektem jego pracy jest książka „Zegarmistrz“.
Zadaniem artysty realizującego projekt Kolekcja Wrzesińska jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.
- Zastanawiając się nad kolejnym autorem do Kolekcji Wrzesińskiej, szukałem kogoś, kto uchwyci ten krótki moment przemian we Wrześni. Poszukiwałem autora, który nie tylko zarejestruje fotograficznie ten krótki fragment historii miasta, ale i podzieli się z nami swoją refleksją na temat zachodzących zmian. Wybór padł na Filipa Springera, który przestrzeń polskich miast fotografował i opisywał nieraz. W przypadku Kolekcji Wrzesińskiej również poprosiłem go o tekst, który miał towarzyszyć fotografiom. Tak powstał „Zegarmistrz”, czyli dziewiąta już książka z cyklu Kolekcja Wrzesińska, która składa się z dwóch wzajemnie przenikających się i wynikających z siebie nawzajem warstw: fotograficznej i tekstowej - powiedział Karol Szymkowiak, kurator Kolekcji Wrzesińskiej.
Tekst, którego akcja toczy się w pewnym mieście niedaleko Poznania, jest fikcją literacką. Mieszkańcy Wrześni rozpoznają w nim swoje miasto, ponieważ pewne zdarzenia i miejsca są autentyczne, choć przedstawione niekiedy nieco inaczej niż w rzeczywistości. Fabuła jednak została w całości wymyślona przez autora. Tym samym „Zegarmistrz” jest pierwszą książką, w której Filip Springer odchodzi od reportażu, z którym był do tej pory jednoznacznie kojarzony. Również w warstwie fotograficznej autor „Zegarmistrza” porzuca swój dotychczasowy styl. Wprawdzie nadal kieruje obiektyw aparatu głównie w stronę miejskich przestrzeni, ale czyni to inaczej niż do tej pory, tak jakby za niego fotografował ktoś inny. Klucz do tej zagadki znajduje się w tekście książki.
- Fotografie zostały wykonane aparatem do fotografii natychmiastowej. Obraz, jaki otrzymujemy przy zastosowaniu tej techniki jest niedoskonały, nieostry, prześwietlony lub niedoświetlony - nie w pełni wyraźny. Tak jak nie w pełni wyraźny jest jeszcze kształt nowej przestrzeni Wrześni. Na fotografiach widzimy lekko już zatarte ślady dawnego miasta oraz jeszcze nie całkiem ostry kształt jego nowego oblicza. Stan pośredni. To już nie dobrze znane stare, ale niekompletnie ukończone nowe - dodaje Szymkowiak.
8 czerwca o godzinie 18:30 na deptaku ulicy Warszawskiej we Wrześni odbędzie się wernisaż dziewiątej już wystawy z cyklu „Kolekcja Wrzesińska”. Po wernisażu o godzinie 19:15 w Galerii Kolekcji Wrzesińskiej (mieszczącej się w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Chopina 9) nastąpi premiera książki „Zegarmistrz”, której towarzyszyć będzie spotkanie autorskie z Filipem Springerem. W galerii zobaczyć będzie można ekspozycję wszystkich oryginalnych prac z cyklu „Zegarmistrz” wykonanych w technice natychmiastowej oraz przekrojową wystawę pozostałych części Kolekcji Wrzesińskiej. Wystawę będzie można oglądać do 22 lipca.
Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Pomysłodawca festiwalu MiedziankaFest. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Warszawy i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki ukazały się po angielsku, niemiecku, czesku, węgiersku i rosyjsku.
Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji. W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.
źródło: materiały prasowe