Noc zdjęć w Pix.House

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Już jutro w całej Polsce wieczorne zwiedzanie wystaw w ramach Nocy Muzeów. Warto odwiedzić też poznański Pix.House. W planach spotkanie z Valentynem Odnoviunem, wystawa Piotra Zbierskiego i pokazy slajdów.

Valentyn Odnoviun w ostatnich latach prowadził badania związane głównie ze społecznie zaangażowanymi wydarzeniami historycznymi oraz problematyką dotykającą tematu socjalistycznych reżimów w Europie Wschodniej. Poprzez „abstrakcyjne” formy obrazu, fotograf pracuje z wyobraźnią widza tworząc indywidualny język komunikacji, który pomaga w interpretacji fotografii i wspomaga myślenie konceptualne widza.

Fotografie w projektach Odnoviuna mogą być postrzegane jednocześnie jako dokumentalne i subiektywne. Przedstawiają rzeczywiste ślady wydarzeń, obiektów i wspomnień – autor dokumentuje dawne siedziby Agencji Bezpieczeństwa oraz więzienia polityczne, robi to jednak w sposób abstrakcyjny, pozwalając widzowi odkryć swoją własną ścieżkę interpretacji historii.

fot. Valentyn Odnoviun, z cyklu "Warsaw 1994-2016"

Zdjęcia w najnowszych projektach autora kwestionują związek między tym, co widzimy, a tym, jak działa nasza podświadomość. Fotografie wzorów i śladów zarysowują granicę nie tylko ludzkiej percepcji, ale także granicę pomiędzy ludzkimi czynami i ich konsekwencjami.

Valentyn Odnoviun w 2016 roku uzyskał tytuł magistra sztuki fotografii i mediów. Studiował w ASP w Łodzi i ASP w Monachium. W 2016 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie “Debut 2016” dla młodych litewskich artystów fotografików. W 2017 roku otrzymał Grand Prix na festiwalu ”Interphoto” w Białymstoku, zajął pierwsze miejsce na “World Biennial of Student Photography 2017” w Serbii oraz został jednym ze zwycięzców polskiego konkursu “Debuts 2018”.

Spotkanie z autorem i pokaz jego zdjęć odbędzie się w sobotę, 19 maja o godzinie 18:00.

Piotr Zbierski, "Push the Sky Away"

fot. Piotr Zbierski, z wystawy "Push the Sky Away"

W ramach Nocy Zdjęć będziemy mogli także obejrzeć ekspozycję “Push the Sky Away” Piotra Zbierskiego. Autor od 10 lat konsekwentnie tworzy swoje wizualne opowieści. Przybierają one formę rozbudowanych, wielowątkowych cykli zdjęć w których bada on zarówno otaczający go świat jaki i samo medium jakim się posługuje - fotografię.

Zdjęcie te wymykają się dobrze znanej dokumentalnej konwencji, ich estetyka może przywodzić oniryczne skojarzenia, sugerować jakiś rodzaj powidoków, szkiców. Wyraźnie widać jednak jakie obszary interesują ich Autora. Kluczowe jest, często podkreślane przez Zbierskiego, spotkanie z innym człowiekiem, ze Światem, z naturą. Wchodzenie w coraz to nowe obszary, eksplorowanie świata emocji, intensywne ich doświadczanie stało się metodą pracy i warunkiem tworzenia tego rodzaju obrazów. Cechuje je niespotykana wrażliwość spojrzenia, specyficzne techniki fotograficzne, które wybiera oraz poruszana przez niego tematyka. Te trzy elementy składają się na oryginalność twórcy.

fot. Piotr Zbierski, z wystawy "Push the Sky Away"

Zbierski używa fotografii do tego, aby badać stany mentalne, emocje, relacje zachodzące między naturą a kulturą, struktury głębsze i bardziej ukryte niźli te doświadczane w codziennej i zwyczajowej percepcji. Wszystko to naznaczone jest intymnym kontaktem z fotografowanymi ludźmi, przedmiotami, miejscami, przyrodą. Bez umiejętności wejścia w taki rodzaj relacji fotografie te zapewne nie mogłyby powstać. Dzięki temu otrzymujemy obrazy, które mogą zdumiewać, intrygować, obrazy które wymagają od nas uwagi i percepcyjnego zaangażowania. Nieoczywistość tych zdjęć powoduje, że przywodzą one skojarzenia z koncepcją dzieła otwartego – wiele tu trzeba sobie dopowiedzieć, ale i wiele z nich można odczytać.

Kolejne tworzone przez niego cykle: "Dream of White Elephants", "Love has to be reinvented" oraz "Stones were lost from the base" ukazują drogę, którą podąża twórca i chociaż zmieniają się tematy tych prac, wyraźnie widać w nich silną autorską wizję. Bez wątpienia ważnymi dla fotografa pojęciami są droga i podróż, rozumiane na wielu możliwych poziomach. On sam intensywnie przemieszcza się w poszukiwaniu inspiracji. Odwiedza kolejne kraje w Europie, kilka razy podróżował do Indii. Poszukuje miejsc, które zachowały jeszcze jakiś rodzaj pierwotności, miejsc, gdzie można doświadczyć magicznej cykliczności powtarzanych obrzędów, w których przetrwały resztki dawnego precywilizacyjnego uniwersum.

fot. Piotr Zbierski, z wystawy "Push the Sky Away"

Zwiedzanie wystawy będzie odbywać się w godzinach 20:00-22:00. Oprócz tego, od 18:00 w księgarni Pix.House będą miały miejsce pokazy slajdów i filmów 8 mm, a odwiedzający będą mogli nabyć książki z 15-procentowym rabatem.

To wszystko już 19 maja w Pix.House, przy ul. Głogowskiej 35 w Poznaniu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem pix.house oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Tam, gdzie was nie ma - wystawa Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi
Tam, gdzie was nie ma - wystawa Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi
PWSFTviF zaprasza na wernisaż wystawy studentów Katedry Fotografii. Zdjęcia będzie można oglądać w przestrzeni dworca Łódź Fabryczna o 6 stycznia 2024 roku.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)