Inauguracja działalności galerii PIX.HOUSE i wernisaż wystawy “Generacja 74”

Inauguracja działalności galerii PIX.HOUSE i wernisaż wystawy “Generacja 74”
Wiosną tego roku, w niewyremontowanej przestrzeni, rozpoczęło działanie nowe miejsce dla fotografii w Poznaniu - PIX.HOUSE. Teraz, 15 lipca 2015 roku galeria wznawia działalność po remoncie i zaprasza na wernisaż międzynarodowej wystawy fotografii dokumentalnej “Generacja 74”. W ciągu najbliższych dni odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące.
Idea powstania miejsca dla fotografii dokumentalnej i reportażu w Poznaniu urodziła się w głowach Adriana Wykroty i Mariusza Foreckiego w 2013 roku. Przełom przyniósł rok 2015. Dzięki akcji społecznościowej „Tak dla galerii fotografii w Poznaniu”, ich marzenia zaczęły się spełniać. W ramach inicjatywy Łazarz Otwarta Strefa Kultury, przy wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i ZKZL pomysłodawcy projektu znaleźli i wynajęli lokal wymagający gruntownego remontu. 13 marca 2015 roku swoją dzialalność w niewyremontowanej przestrzeni, rozpoczęło nowe miejsce dla fotografii w Poznaniu - PIX.HOUSE. Pierwsza wystawa “Transformacja - start” cieszyła się dużą popularnością, a dzięki zbiórce pieniędzy na portalu Polak Potrafi twórcom udało się zebrać pieniądze potrzebne na renowacje miejsca.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)
15 lipca , tuż po remoncie galerii, odbędzie się wernisaż międzynarodowej wystawy fotografii dokumentalnej, połączony z polską premierą książki „Generacja 74”. Tak o projekcie pisze litewski kurator i fotograf Mindaugas Kavaliauskas - Czy chodzi tylko o liczby, czy tych 11 fotografów ma ze sobą coś więcej wspólnego niż tylko ten sam rok urodzenia? Tak, całkiem sporo. Obecnie każdy z nich jest dobrze znanym fotografem w swoim kraju i poza jego granicami. Niektórzy z nich są uznawani na całym świecie za ikony fotografii. Mieli po 15 lat, gdy upadł Mur Berliński; chłopaki z „Bloku Wschodniego” mieli po 16 – 18 lat, kiedy ich kraje odzyskały niepodległość; doświadczyli rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku, kiedy mieli po 30 lat.
Wszyscy stworzyli długoterminowe projekty dokumentalne w oparciu o odczucie, że świat zmienia się z analogowo – unikatowego na jednolicie globalny. Ich stosunek do robienia zdjęć jest naznaczony poczuciem obywatelskiego, społecznego i indywidualnego obowiązku stworzenia rzetelnych wypowiedzi na temat swoich krajów pochodzenia, miejsca zamieszkania i tych miejsc, które odwiedzili realizując projekty. Ich prace nie starają się być modne, efektowne, bynajmniej powierzchowne, czy błyszczące. Zamiast tego, są ludzkie, zatroskane, gorzkie, ironiczne, pełne humoru, krytyczne i w gruncie rzeczy rezonują tym, o czym ludzie myślą głęboko w sercu, a tym, co mówią na głos.


Przez cztery kolejne dni lipca – 15,16,17,18 galeria będzie świętować wznowienie działalności poprzez spotkania z fotografami, wykłady, dyskusje, i przegląd portfolio. Poniżej znajdziecie program wydarzeń towarzyszących.

15 lipca:
 • 18.00 - wernisaż wystawy i inauguracja działalności miejsca dla fotografii PIX.HOUSE
 • 19.30 - spotkanie z Mindaugasem Kavaliauskasem Kirillem Golovchenko

16 lipca:
 • 13.13 - 20.00 - luźny czwartek w PIX.HOUSE - przyjdź, zobacz zdjęcia, porozmawiaj

17 lipca:
 • 13.13 - spotkanie z Maciejem Frąckowiakiem, współautorem projektu "Niewidzialne miasto”
 • 14.30 - spotkanie z Piotrem Maleckim, fotografem dokumentalistą z agencji fotograficznej NAPO IMAGES
 • 16.00 - spotkanie Jackiem Piotrowskim, fotografem dokumentalistą, autorem wystawy „Miasto - ludzie - auta. 1984 – 93”
 • 17.30 – indywidualne wyjście do Starego Browaru na otwarcie wystawy pokonkursowej BZ WBK Press Foto

18 lipca:
 • 13.13 – Władysław Nielipiński/Wojewódzka Biblioteka Publiczna - prezentacje inicjatyw fotograficznych z Wielkopolski
 • 14.30 – spotkanie z Grzegorzem Kosmalą: prezentacja magazynu fotograficznego DOC! (wersja elektroniczna i drukowana), wydawnictwa DEBUTS
 • 16.00 – Przegląd fotokastów Grand Press Photo
 • 17.30 – przegląd portfolio z Mariuszem Foreckim, Adrianem Wykrotą, Michałem Adamskim i Andrzejem Doboszem

Wszystkie wydarzenia odbędą się w galerii PIX.HOUSE przy ul. Głogowskiej 35A w Poznaniu. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie na stronie pix.house.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4