Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Czerwiec 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu przedstawia miasto w nurcie hiperrealizmu, biorąc na warsztat najbardziej banalne i najczęściej pomijane elementy krajobrazu.

W swojej praktyce twórczej Wojciech Wilczyk postępuje zgodnie ze znaną z malarstwa ideą hiperrealizmu, czyli przedstawiania rzeczywistości z jak największą precyzją i bez zbędnych zabiegów estetyzujących. Fotogeniczny potencjał obiektów rejestrowanych przez krakowskiego fotografa był niemal zawsze odwrotnie proporcjonalny do ich ciężaru tematycznego, choć zdarzało się, że interesował się obiektami banalnymi, ale o większej atrakcyjności wizualnej i metaforycznym znaczeniu.

fot. Wojciech Wilczyk, z projektu "Zwyczajne Miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023"

We Wrześni Wilczyk podejmuje temat, który, jak się wydaje, nie ma ani ciężaru tematycznego czy wizualnego, a już na pewno próżno w nim szukać metaforycznych znaczeń. Zwyczajne miasto to metodyczna i surowa dokumentacja sieciowych i lokalnych punktów handlowych i usługowych. Małe osiedlowe sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne, piekarnie, lumpeksy, sklepy wielkopowierzchniowe, stacje paliw, oddziały banków, paczkomaty - lepiej lub gorzej wplecione w przestrzeń miasta. Również fotografie przedstawiające osiedla mieszkaniowe, banery reklamowe i murale. Niektóre miejsca są bardzo charakterystyczne dla mieszkańców Wrześni, choć - jak sugeruje tytuł Zwyczajne miasto - intencją autora było poszukiwanie obiektów typowych dla całego kraju.

fot. Wojciech Wilczyk, z projektu "Zwyczajne Miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023"

Sfotografowane przez Wilczyka obiekty uważa się za banalne, błahe i - mówiąc wprost - zwyczajnie nudne, dlatego pomija się je, rzadko rejestruje przez rodzimych fotografów. W rezultacie wygląd tych przestrzeni, znacząco definiujących wygląd naszych miast, zostanie z czasem zapomniany, a nieliczne realizacje o nich traktujące staną się unikalne.

Dziś miejsca te są dla nas przeźroczyste. Wyizolowanie ich obrazu z miejskiej tkanki i umieszczenie na fotografiach sprawia, że zaczynamy je widzieć klarowniej. Przypatrzmy się im. To właśnie suma takich banalnych miejsc tworzy przestrzeń naszych miast.

fot. Wojciech Wilczyk, z projektu "Zwyczajne Miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023"

Zwyczajne miasto to piętnasta odsłona Kolekcji Wrzesińskiej. Poprzedniczki i poprzednicy Wojciecha Wilczyka często podejmowali tematy odwołujące się do historii miasta, portretowali jego mieszkańców, poszukiwali miejsc i tematów niecodziennych. Niektórzy eksperymentując z formą, badali granice fotograficznego dokumentu. Pokazywali nam, że za zwyczajną fasadą miasta, skrywa się niezwykłe. Utrzymany w duchu i estetyce deadpan projekt Wilczyka skupia się wyłącznie na wspomnianej fasadzie. Tak to wygląda.

Tekst: Karol Szymkowiak (kurator Kolekcji Wrzesińskiej)

fot. Wojciech Wilczyk, z projektu "Zwyczajne Miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023"

Oficjalne odsłonięcie Kolekcji Wrzesińskiej już 14 czerwca

Zdjęcia wchodzące w skład tegorocznej Kolekcji Wrzesińskiej będziemy mogli oglądać na wystawie plenerowej na rynku miejskim we Wrześniu od piątku, 14 czerwca 2024 roku. Start wernisażu przewidziany jest na godz. 18.30.

Natomiast o godz. 19.30 w Galerii Kolekcji Wrzesińskiej, przy ul. Chopina 9 odbędzie się spotkanie autorskie połączone z premierą książki.

Projektowi „Zwyczajne miasto” towarzyszy książka pod tym samym tytułem.

Wojciech Wilczyk, „Zwyczajne miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023”

 • Wydawca: Urząd Miasta i Gminy Września
 • Fotografie: Wojciech Wilczyk
 • Teksty: Karol Szymkowiak, Wojciech Wilczyk
 • Projekt książki: Honza Zamojski
 • Korekta: Ewa Ślusarczyk
 • Tłumaczenie: Jan Szelągiewicz
 • Liczba fotografii: 87
 • Liczba stron:  192
 • Format: 198 x 300 mm
 • Oprawa: miękka

Kolekcja Wrzesińska - o projekcie

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

Przeczytaj także:
Bebok - na granicy prawdy i fikcji. Karolina Jonderko i nowa Kolekcja Wrzesińska

Karolina Jonderko i fotografia inscenizowana? To nietypowe połączenie zobaczymy w najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej, która nosi tajemniczy tytuł "Bebok". [Czytaj więcej]
Co pozostawiamy po ucieczce? Maciej Jeziorek autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej

„Mox, Longe, Tarde” - to tytuł najnowszej książki Macieja Jeziorka wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. Nawiązując do łacińskiej dewizy, autor bada temat ucieczki, a dokładnie jej konsekwencji. [Czytaj więcej]
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?

Za tegoroczną odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej odpowiadają Magdalena i Maksymilian Rigamonti. „Stos” to fotograficzno-literacka opowieść o kobietach, powstała w czasie pandemii, którą od piątku będzie można oglądać na rynku we Wrześni. [Czytaj więcej]

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.

W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.

Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej:

 • 2009 – Bogdan Konopka
 • 2010 – Andrzej Jerzy Lech
 • 2011 – Mariusz Forecki
 • 2012 – Nicolas Grospierre
 • 2013 – Zbigniew Tomaszczuk
 • 2014 – Katarzyna Majak
 • 2015 – Adam Lach
 • 2016 – Rafał Milach
 • 2017 – Filip Springer
 • 2018 – Zuza Krajewska
 • 2019 – Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke
 • 2020 – Magdalena i Maksymilian Rigamonti
 • 2021 – Maciej Jeziorek
 • 2022 – Karolina Jonderko
 • 2023 – Wojciech Wilczyk
 • 2024 – Magda Hueckel (w trakcie realizacji)
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Wydana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu książka „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989” to największy dotychczas zbiór tekstów dotyczących polskiej...
6
Powiązane artykuły