Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Czerwiec 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu przedstawia miasto w nurcie hiperrealizmu, biorąc na warsztat najbardziej banalne i najczęściej pomijane elementy krajobrazu.

W swojej praktyce twórczej Wojciech Wilczyk postępuje zgodnie ze znaną z malarstwa ideą hiperrealizmu, czyli przedstawiania rzeczywistości z jak największą precyzją i bez zbędnych zabiegów estetyzujących. Fotogeniczny potencjał obiektów rejestrowanych przez krakowskiego fotografa był niemal zawsze odwrotnie proporcjonalny do ich ciężaru tematycznego, choć zdarzało się, że interesował się obiektami banalnymi, ale o większej atrakcyjności wizualnej i metaforycznym znaczeniu.

fot. Wojciech Wilczyk, z projektu "Zwyczajne Miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023"

We Wrześni Wilczyk podejmuje temat, który, jak się wydaje, nie ma ani ciężaru tematycznego czy wizualnego, a już na pewno próżno w nim szukać metaforycznych znaczeń. Zwyczajne miasto to metodyczna i surowa dokumentacja sieciowych i lokalnych punktów handlowych i usługowych. Małe osiedlowe sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne, piekarnie, lumpeksy, sklepy wielkopowierzchniowe, stacje paliw, oddziały banków, paczkomaty - lepiej lub gorzej wplecione w przestrzeń miasta. Również fotografie przedstawiające osiedla mieszkaniowe, banery reklamowe i murale. Niektóre miejsca są bardzo charakterystyczne dla mieszkańców Wrześni, choć - jak sugeruje tytuł Zwyczajne miasto - intencją autora było poszukiwanie obiektów typowych dla całego kraju.

fot. Wojciech Wilczyk, z projektu "Zwyczajne Miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023"

Sfotografowane przez Wilczyka obiekty uważa się za banalne, błahe i - mówiąc wprost - zwyczajnie nudne, dlatego pomija się je, rzadko rejestruje przez rodzimych fotografów. W rezultacie wygląd tych przestrzeni, znacząco definiujących wygląd naszych miast, zostanie z czasem zapomniany, a nieliczne realizacje o nich traktujące staną się unikalne.

Dziś miejsca te są dla nas przeźroczyste. Wyizolowanie ich obrazu z miejskiej tkanki i umieszczenie na fotografiach sprawia, że zaczynamy je widzieć klarowniej. Przypatrzmy się im. To właśnie suma takich banalnych miejsc tworzy przestrzeń naszych miast.

fot. Wojciech Wilczyk, z projektu "Zwyczajne Miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023"

Zwyczajne miasto to piętnasta odsłona Kolekcji Wrzesińskiej. Poprzedniczki i poprzednicy Wojciecha Wilczyka często podejmowali tematy odwołujące się do historii miasta, portretowali jego mieszkańców, poszukiwali miejsc i tematów niecodziennych. Niektórzy eksperymentując z formą, badali granice fotograficznego dokumentu. Pokazywali nam, że za zwyczajną fasadą miasta, skrywa się niezwykłe. Utrzymany w duchu i estetyce deadpan projekt Wilczyka skupia się wyłącznie na wspomnianej fasadzie. Tak to wygląda.

Tekst: Karol Szymkowiak (kurator Kolekcji Wrzesińskiej)

fot. Wojciech Wilczyk, z projektu "Zwyczajne Miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023"

Oficjalne odsłonięcie Kolekcji Wrzesińskiej już 14 czerwca

Zdjęcia wchodzące w skład tegorocznej Kolekcji Wrzesińskiej będziemy mogli oglądać na wystawie plenerowej na rynku miejskim we Wrześniu od piątku, 14 czerwca 2024 roku. Start wernisażu przewidziany jest na godz. 18.30.

Natomiast o godz. 19.30 w Galerii Kolekcji Wrzesińskiej, przy ul. Chopina 9 odbędzie się spotkanie autorskie połączone z premierą książki.

Projektowi „Zwyczajne miasto” towarzyszy książka pod tym samym tytułem.

Wojciech Wilczyk, „Zwyczajne miasto. Kolekcja Wrzesińska 2023”

  • Wydawca: Urząd Miasta i Gminy Września
  • Fotografie: Wojciech Wilczyk
  • Teksty: Karol Szymkowiak, Wojciech Wilczyk
  • Projekt książki: Honza Zamojski
  • Korekta: Ewa Ślusarczyk
  • Tłumaczenie: Jan Szelągiewicz
  • Liczba fotografii: 87
  • Liczba stron:  192
  • Format: 198 x 300 mm
  • Oprawa: miękka

Kolekcja Wrzesińska - o projekcie

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

Przeczytaj także:
Bebok - na granicy prawdy i fikcji. Karolina Jonderko i nowa Kolekcja Wrzesińska

Karolina Jonderko i fotografia inscenizowana? To nietypowe połączenie zobaczymy w najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej, która nosi tajemniczy tytuł "Bebok". [Czytaj więcej]
Co pozostawiamy po ucieczce? Maciej Jeziorek autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej

„Mox, Longe, Tarde” - to tytuł najnowszej książki Macieja Jeziorka wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. Nawiązując do łacińskiej dewizy, autor bada temat ucieczki, a dokładnie jej konsekwencji. [Czytaj więcej]
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?

Za tegoroczną odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej odpowiadają Magdalena i Maksymilian Rigamonti. „Stos” to fotograficzno-literacka opowieść o kobietach, powstała w czasie pandemii, którą od piątku będzie można oglądać na rynku we Wrześni. [Czytaj więcej]

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.

W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.

Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej:

  • 2009 – Bogdan Konopka
  • 2010 – Andrzej Jerzy Lech
  • 2011 – Mariusz Forecki
  • 2012 – Nicolas Grospierre
  • 2013 – Zbigniew Tomaszczuk
  • 2014 – Katarzyna Majak
  • 2015 – Adam Lach
  • 2016 – Rafał Milach
  • 2017 – Filip Springer
  • 2018 – Zuza Krajewska
  • 2019 – Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke
  • 2020 – Magdalena i Maksymilian Rigamonti
  • 2021 – Maciej Jeziorek
  • 2022 – Karolina Jonderko
  • 2023 – Wojciech Wilczyk
  • 2024 – Magda Hueckel (w trakcie realizacji)
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
6
Encyclopaedia - nowa książka Weroniki Gęsickiej
Encyclopaedia - nowa książka Weroniki Gęsickiej
Siedem lat od wydania "Traces" ukazuje się nowa książka Weroniki Gęsickiej. "Encyclopaedia" to swojego rodzaju leksykon, który pod pozorem graficznej zabawy zadaje pytania o to jak...
9
Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania - album i wystawa na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania - album i wystawa na 80. rocznicę Powstania...
Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę i premierę albumu, będącymi najobszerniejszą od lat prezentacją dorobku fotografa, który uchwycił m.in. ikoniczne zdjęcie pocisku trafiającego w...
8
Powiązane artykuły