“Bezsenna” Dariusza Szubińskiego to opowieść o poświęceniu i pracy dla innych

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Na półki księgarni trafił właśnie wydany przy pomocy serwisu PolakPotrafi album Dariusza Szubińskiego. “Bezsenna” to swojego rodzaju pochwała codzienności i prostej pracy oraz hołd złożony osobom, które często niezauważone poświęcają swoje życie dla innych.

Zdjęcia prezentowane w albumie Dariusza Szubińskiego opowiadają o pracy bardzo skromnej osoby. Jej zaangażowanie i służenie innym to trudna i ciężka nocna praca, zasługująca na szacunek i zaprezentowanie tej postawy innym. Wybrane zdjęcia odkrywają magię tworzenia tak oczywistej i oczekiwanej każdego ranka rzeczy, jaką jest chleb. Nie chodzi tu jednak o technologię wytwarzania pieczywa.

“Z punktu widzenia fotografa, ocena albumu „Bezsenna” i podejścia do niego jest jednoznaczna. Wielki szacunek dla bohaterów: Zofii Kobus i Darka Szubińskiego. Wdowa po piekarzu kontynuuje ponad 18 lat zawód swojego męża, służąc tym samym lokalnym mieszkańcom. Darek dostrzega niebywałe poświęcenie ponad 70-letniej już kobiety i postanawia postawić jej pomnik w postaci albumu fotograficznego okraszonego krótką historią bohaterki. Dwa lata oswaja ją ze sobą, a w końcu ze swoim pomysłem. Pewnej nocy towarzyszy jej z aparatem całe 8 godzin nocnej pracy. W efekcie powstaje piękny i wzruszający dokument o szarym człowieku w czasach zmierzchu wielu wartości…” - pisze w przedmowie do albumu Tomek Sikora.

Magia chleba powszedniego

 

Zdjęcia zostały wykonane w 2017 r., w nocy z 27 na 28 marca. To właśnie nocą Zofia Kobus wypieka chleb i bułki dla mieszkańców Garwolina, którzy już przed godziną 6:00 pojawiają się w jej piekarni. To miejsce z ogromną historią - kiedyś prowadzone przez teścia pani Zofii, później przez nią i jej męża. W 2000 roku, po śmierci męża, Zofia Kobus postanowiła kontynuować rodzinną tradycję. Do dziś sama prowadzi piekarnię.

- Fotografie, które znamy z rodzinnych albumów, inspirują do wspomnień. Pozwalają nam wrócić do miejsc, osób i przeżyć. Zawsze fascynowało mnie, jak zdjęcia utrwalają chwilę. Oraz - że zapisane na fotografiach piękno najczęściej dostrzegamy po czasie. Głęboko wierzę, że opowieść zapisana w albumie, utrwalając taką chwilę, będzie dokumentem o pięknie tak na teraz, jak i na potem. - mówi Szubiński o swojej publikacji.

 

Na album “Bezsenna” składa się 55 czarno-białych fotografii, wydrukowanych na papierze Scora Matt Plus (150 g/m2). Publikacja została wydana w twardej oprawie, w liczbie 1000 egzemplarzy. Zdjęcia, na bazie których powstał album możecie obejrzeć poniżej, w formie pokazu slajdów.

Dostępność

Album dostępny jest do kupienia w księgarniach Leica Store (ul. Mysia 3, Warszawa), BookOff (ul. Ogrodowa 7, Warszawa), Pix.House (ul. Głogowska 35, Poznań) i Mądra Sowa (ul. Nadwodna 6, Garwolin), a także internetowo (tu i tu), w cenie 65 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem fotoszubi.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)