Codzienność lat 60. uchwycona okiem uważnego obserwatora, zapomniane obrazy Mazowsza i Polski w czerni i bieli, a wszystko to z niezwykłą wrażliwością i bez artystycznych ambicji - tak można opisać twórczość Marka Zürna, której po latach milczenia nadano drugie życie.
Obrazy świata, który zniknął
Marek Zürn to postać nietuzinkowa - z wykształcenia socjolog, reżyser filmów dokumentalnych, wykładowca. Fotografował od młodości, ale nigdy nie traktował swojej pasji w kategoriach kariery czy ambicji artystycznej. Dopiero niedawno, dzięki pracy jego żony Ewy, fotografie Marka Zürna ujrzały światło dzienne. Publikowane w mediach społecznościowych zyskały szerokie uznanie i porównania do dorobku Vivian Maier.
Na zdjęciach widzimy dzieci grające w klasy, starszych panów na ławkach, kobiety na targach, robotników przy pracy - codzienność zwykłych ludzi, która po latach nabrała dokumentalnej mocy i sentymentalnego ładunku. Wspomniane fotografie mają wartość historyczną, ale przede wszystkim - emocjonalną. To obrazy świata, który zniknął, ale wciąż tkwi w naszej pamięci.
Po latach publikowania swojego dorobku na facebooku, twórca doczekał się wreszcie pierwszej autorskiej wystawy i wydania albumu. Na wystawie i w albumie zaprezentowano unikatowe, nigdzie niepublikowane, czarno-białe fotografie miejsc i lokalizacji na Mazowszu, a także ludzi, którzy żyli w tamtych czasach. Jak piszą organizatorzy, jest to nietuzinkowy, bardzo zasobny, różnorodny dokument socjologiczno-obyczajowy, zrealizowany w całości przez jednego autora.

„Trudno ująć w słowach wszystkie emocje, które towarzyszyły nam podczas skanowania archiwum Marka. Dla niego - jak sądzę - była to przede wszystkim ogromna radość ponownego spotkania z własnymi zdjęciami, często po raz pierwszy od ponad pięćdziesięciu lat. Z mojej perspektywy ten proces był pełen zachwytu. Skanując każdą klatkę, nie mogłam się nadziwić wrażliwości Marka i jego niezwykłemu talentowi opowiadania o świecie poprzez obraz” - komentuje Ewa Wojtasik.
"Jego fotografie są świadectwem autentycznej ciekawości wobec ludzi i rzeczywistości – tej codziennej, często niezauważanej przez innych. Marek widzi i czuje więcej. Tam, gdzie inni przechodzą obojętnie, on zatrzymuje się, dostrzega, rejestruje. I właśnie ta uważność czyni jego zdjęcia tak poruszającymi.”
Marek Zürn, „Mazowsze i okolice. Lata 60.”

- Wydawnictwo: Panoramix
- Fotografie: Marek Zürn,
- Teksty: Chris Niedenthal, Ewa Wojtasik, Aga Król, Piotr Tołwiński
- Liczba fotografii: 305
- Liczba stron: 292
- Format: 24 x 24 cm
- Oprawa: Twarda
- Cena: 90 zł
Zamówienia należy składać na adres piotr.tolwinski@mok.siedlce.pl
Kiedy i gdzie?
Albumowi towarzyszy wystawa pod tym samym tytułem. 72 czarno-białe fotografie Marka Zürna można oglądać w Galerii Fotografii Fokus przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach (ul. Pułaskiego 7) do 2 września 2025 roku.
Wystawa czynna od wtorku do piątku w godz. 11:00-17:00 oraz w niedziele w godz. 11:00-15:00
Więcej informacji znajdziecie pod adresem mok.siedlce.pl/ oraz na stronie facebookowej wydarzenia.