“1001 złych uczynków”, czyli pożegnanie czasów podwórka. Autorka przez rok dokumentowała beztroskę 5 chłopców z Zabrza

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Książka Konstancji Nowina Konopki to podróż do czasów dzieciństwa w starym stylu. Nie naznaczonego strachem przed czyhającym w krzakach pedofilem czy potłuczonym szkłem, którym można sobie zrobić krzywdę.

Dzieciństwo, jakie by nie było, to zawsze powrót do raju. W podróż do wspomnień, przenosi nas historia pięciu chłopców: Szychty, Kalusia, Bajlasa, Matiego i Gały. Potrzeba eksploracji świata wielokrotnie wpędza bohaterów narracji w poważne kłopoty i konflikt ze światem dorosłych. Bazująca na nagrodzonym w 2013 przez Lens Culture Student Photography Awards cyklu, książka fotograficzna „1001 złych uczynków” Konstancji Nowina Konopki to właśnie powrót do dzieciństwa, czasów podwórka.

Książka przedstawia obraz dzieciństwa trochę groźnego, ale i beztroskiego, pełnokrwistego, dzieciństwa w starym stylu. Życie chłopców nie jest naznaczone strachem przed czyhającym w krzakach pedofilem czy potłuczonym szkłem, którym można sobie zrobić krzywdę. Oglądając książkę mamy wrażenie, że chłopcy wymyślają sobie rozrywki i zabawy, których granice wyznacza jedynie ich wyobraźnia.

Ich zabawa przywołuje obrazy z dzieciństwa „teraźniejszych dorosłych”, ale nie przypomina dzieciństwa „teraźniejszych dzieci”.  Autorka przez ponad rok dokumentowała beztroskie dni chłopców. Słodko-gorzka narracja zwiastuje nie tylko nieuchronny koniec dzieciństwa i pewnego rodzaju wolności. "1001 złych uczynków” Konstancji Nowina Konopki jest dosłownym i metaforycznym „pożegnaniem czasów podwórka”.

Książka poręczna, miła i puchata, w formie i dotyku przypomina szkolny zeszyt, w całości pozbawiony miejsca na margines. Okładka miękka, do niej dobrane słowa ciężkie, szkolne, tłoczone. Historia pięciu chłopców, którzy szkołę omijali szerokim łukiem. Książka zawinięta w szkolne wspomnienia autorki, wytłoczone w pamięci, jak pacierz, wiersz patriotyczny czy hymn narodowy. Całość zszyta na wpół czarną grubą nicią konfrontuje wartości wyuczone na blachę w szkole, z życiem na podwórku.

Cena i dostępność

Książka zamykająca w formie fizycznej projekt autorki miała premierę podczas 8 Festiwalu Fotografii w Opolu i jest już dostępna w sprzedaży. Będzie ją można nabyć już 24 listopada podczas Warszawskich Targów Książki Artystycznej oraz 1 i 2 grudnia na targach “Nówka Sztuka” w krakowskim Muzeum Designu (Muzeum Narodowe w Krakowie), przy al. Focha 1. Będzie to także okazja do spotkania z autorką.

Książka w miękkiej oprawie kosztuje 65 zł. Można ją nabyć również za pośrednictwem księgarni internetowej PIX.HOUSE

“1001 złych uczynków”, Konstancja Nowina Konopka

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

  • Autor: Konstancja Nowina Konopka
  • Edycja fotografii: Joanna Kinowska
  • Projekt graficzny: Katarzyna Kubicka
  • Przygotowanie zdjęć do druku: Tomek Kubaczyk  
  • ISBN: 978-83-952113-0-0
  • Druk i oprawa: Chromapress & Poligrafia Bracia Szymańscy
  • Wydana: wydanie pierwsze, Warszawa, wrzesień 2018
  • Nakład: wersja w języku polskim 250 sztuk / wersja w języku angielskim 250 sztuk
  • Format: 16x21 cm
  • Liczba stron: 76
  • Okładka: miękka, tłoczona
  • Cena: 65 zł

Sylwetka autora

Konstancja Nowina Konopka - Krakus z urodzenia i przekonania. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i przez prawie dziesięć lat pracowała w administracji samorządowej, działała też społecznie jako radna dzielnicy, w której mieszka. Karierę fotograficzną zaczęła dość nietypowo, bo od stawiania fotoradarów w dzielnicy Zwierzyniec. W pewnym momencie życia pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia wszystkich dotychczasowych zajęć.

Studentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie. Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie oraz uczestniczka pierwszego Programu Mentorskiego Sputnik w Warszawie. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Jej zdjęcia były publikowane w ogólnopolskich i zagranicznych gazetach i magazynach, m.in. Polityka, Gazeta Wyborcza, K MAG, 6Mois. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Więcej informacji o projektach fotograf znajdziecie pod adresem konstancjanowinakonopka.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)