Hubert Humka „Death Landscapes“ - premiera książki i spotkanie autorskie

Hubert Humka „Death Landscapes“ - premiera książki i spotkanie autorskie

„Death Landscapes“ Huberta Humki to przede wszystkim opowieść o człowieku, ujawniająca ciemną stronę jego duszy. Czy możliwe jest zbliżenie się do mrocznej prawdy poprzez krajobrazy? Na to i inne pytania poznacie odpowiedź już w najbliższą niedzielę, 24 czerwca w łódzkiej Galerii Imaginarium.

W swojej drugiej książce „Death Landscapes“ Hubert Humka, na co dzień wykładowca na kierunku fotografia w łódzkiej szkole filmowej, opowiada o krajobrazach naznaczonych swoją historią, krajobrazach skażonych. Z jednej strony zawierają w sobie idylliczność miejsca, ale z drugiej noszą piętno traumy wydarzeń, jakich były niemymi świadkami. W pozornie niewzruszonym pejzażu można odnaleźć rysy, pęknięcia, a nawet fizyczne blizny. Traumatyczne wydarzenia, które je pozostawiły, mają różny charakter: od zbiorowych, jak bitwa wojenna czy zamach terrorystyczny, po tragedie dotykające pojedyncze osoby - ofiary seryjnego mordercy. 

- Wybrałem trzynaście takich miejsc i odwiedziłem je w rocznicę tych wydarzeń - mówi Hubert Humka. - Być może jakaś szczególna aura miejsca determinowała wykonanie fotografii, a kumulująca się siła oraz energia tych miejsc pozwoliły zapisać się na zdjęciu. Przez pryzmat tych krajobrazów opowiadam historie, które tam się wydarzyły.

Poznaj mroczną prawdę

Od powstania pierwszego zarysu książki do jej publikacji minęły trzy lata, z których najwięcej zajęło przekopywanie się Humki przez tomy archiwów policyjnych, prokuratorskich i sądowych. Każda z historii opowiedzianych w książce jest bogato udokumentowana. Wśród załączonych dokumentów można znaleźć m.in. nigdy wcześniej nie publikowany pamiętnik największego polskiego seryjnego zabójcy - Joachima Knychały, SMSy wysyłane przez uczestników zlotu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy w trakcie masakry dokonanej przez Andersa Behringa Breivika, szczegółowe plany i raporty z miejsc okazania zwłok sporządzone przez prowadzących dochodzenia, czy też protokół z wykonania kary śmierci. Wszystkie dokumenty i zdjęcia archiwalne zostały pieczołowicie odtworzone, by jak najwięcej zachować z ich pierwotnego charakteru. 

- Praca nad tą książką była wielkim wyzwaniem - mówi Aneta Kowalczyk, projektantka książki. - Różnorodność materiałów źródłowych, ich ilość, a także ciężar gatunkowy, nie mogły przygnieść głównego przekazu książki. Zależało mi na tym, aby oddając indywidualny charakter każdej historii, całość książki była spójna. Wspólnie z Hubertem chcieliśmy też wciągnąć czytelnika w grę samodzielnego dochodzenia do prawdy, odkrywania drugiej strony krajobrazów. Stąd też taka ilość załączników, które same w sobie stanowią odrębną historię.

Hubert Humka „Death Landscape“

 • Okładka: twarda (z wklejonym zdjęciem)
 • Wymiary: 175 x 246 mm
 • Liczba stron: 228 +44 (PL) / +88 (ENG) 
 • Liczba zdjęć: 62
 • Zdjęcia współczesne, teksty i wstęp: Hubert Humka
 • Projekt: Aneta Kowalczyk
 • Edycja zdjęć: Hubert Humka, Aneta Kowalczyk
 • Redakcja tekstów: Grzegorz Kosmala
 • Wersja językowa: polska (350 sztuk), angielska (250 sztuk)
 • Tłumaczenia: Aleksandra Duszyńska, Aleksandra Szymczyk, Łukasz Smarzyński | Zespół Tłumaczy KWAŚNIEWSCY
 • Korekta wersji angielskiej: Ben Borek, Natalia Janota
 • Wydawnictwo: BLOW UP PRESS + Hubert Humka
 • Rok wydania: 2018
 • Druk i oprawa: Argraf, Warszawa
 • ISBN: 978-83-939917-6-1 (PL), 978-83-939917-7-8 (ENG)
 • Cena: 160 zł

Gdzie i kiedy?

Premiera książki i spotkanie z autorem odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 17:00 w łódzkiej Galerii Imaginarium przy ul. Traugutta 18. Będzie to wydarzenie towarzyszące wystawie Huberta Humki „Death Landscapes“. Ekspozycja zastanie otwarta dla zwiedzających jutro, 23 czerwca o godzinie 18:30. Za książkę „Death Landscapes“ zapłacimy 160 zł. Ale możemy ją nabyć w przedsprzedaży lub w dniu premiery po promocyjnej cenie 120 zł. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę docphotomagazine.com.

„Death Landscapes“ Huberta Humki jest drugą monografią warszawskiego wydawnictwa BLOW UP PRESS, wydawcy m.in. kwartalnika fotografii dokumentalnej „doc! photo magazine“ oraz książki „9 bram, z powrotem ani jednej“ Agaty Grzybowskiej, którą uznaliście w naszym plebiscycie Fotopolis i Digital Camera Polska za polską fotograficzną publikację roku 2017.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0