Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji

Autor: Julia Kaczorowska

10 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Trwa zbiórka na wydanie albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponad sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.

W zeszłym roku fotograf Jacenty Dędek opowiadał nam o powstawaniu projektu Portret Prowincji. Prace nad zbieraniem materiałów do albumu trwały w sumie ponad sześć i pół roku, między styczniem 2011 r., a połową 2017 r., w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców. Fotograf wraz ze swoją żoną odwiedził kilkaset miast i wsi. Zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach.

Małżeństwo starało się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieli opowiadać o sprawach uniwersalnych - takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Książka, która ma być zwieńczeniem projektu, będzie zawierała portrety spotkanych w trakcie podróży po Polsce ludzi oraz bardzo szczere opowieści bohaterów zdjęć, którzy mówią o życiu, refleksjach, miłości i innych ważnych dla siebie sprawach. Portrety przedzielone są fotografiami reporterskimi i dokumentalnymi, pokazującymi przestrzeń w której nasi bohaterowie żyją, ważne wydarzenia z małych miast czy wsi oraz “zwykłe” chwile.

- Polska w ostatnich latach zmieniła się bardzo, powstało wiele nowych dróg, dawne rynki zmieniły nawierzchnię, jest ładniej i bardziej estetycznie. Wciąż jednak jest wiele miejsc, bardzo wiele, do których te nowe drogi nie dochodzą, tam też mieszkają ludzie, którzy mają swoje spojrzenie na dzisiejszą rzeczywistość. Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. Ten album, ta książka, to opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach - mówi fotograf.

Książka będzie miała 360 stron (ponad sto pięćdziesiąt czarno-białych zdjęć wykonanych na negatywach typu 4x5” i 135, rozmowy z bohaterami i teksty reportażowe). Wybór zdjęć z tego cyklu można zobaczyć na stronie portretprowincji.pl.

Jacenty Dędek

Jacenty Dędek, fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Dla polskiej edycji magazynu National Geographic przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Newsweeku i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka.

Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce (Polska Fotografia Prasowa, Śląska Fotografia Prasowa, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Grand Press Photo). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Student czeskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

Jak wesprzeć projekt?

Zbiórka w serwisie PolakPotrafi.pl trwa do 8 listopada do godz. 22:10. Dla wspierających przewidziano nagrody, w zależności od przekazanej kwoty: albumy „portretprowincji.pl”, plakaty, fotografie lub jednodniowe warsztaty portretowe z wykorzystaniem aparatu wielkoformatowego.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem polakpotrafi.pl.

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Gem, set, flesz, czyli oglądamy tenisa z Martinem Parrem [ZAPOWIEDŹ]
Gem, set, flesz, czyli oglądamy tenisa z Martinem Parrem [ZAPOWIEDŹ]
Przeglądając najnowszy album Martina Parra będziemy mogli zajrzeć za kulisy wielkoszlemowych turniejów. “Match Point” to hołd złożony nie tylko tenisowi, ale i jego kibicom.
21
Nowy numer Digital Photographer Polska - ruszyła przedsprzedaż
Nowy numer Digital Photographer Polska - ruszyła przedsprzedaż
Energia miasta kontra siła krajobrazu. Wakacyjne wydanie kwartalnika Digital Photographer Polska jest już dostępne na ulubionykiosk.pl. Kupicie je teraz taniej i z darmową wysyłką. A co w...
14
Ameryko, nie odwracaj wzroku! Ponury obraz USA w “American Geography” Matta Blacka
Ameryko, nie odwracaj wzroku! Ponury obraz USA w “American Geography” Matta Blacka
To będzie jedna z najważniejszych premier tego roku. Matt Black przejechał ponad 100 tysięcy mil przez 46 stanów i Portoryko, żeby pokazać “niewidzialną” Amerykę.
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)