Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji

1
Julia Kaczorowska
10 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Trwa zbiórka na wydanie albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponad sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.

W zeszłym roku fotograf Jacenty Dędek opowiadał nam o powstawaniu projektu Portret Prowincji. Prace nad zbieraniem materiałów do albumu trwały w sumie ponad sześć i pół roku, między styczniem 2011 r., a połową 2017 r., w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców. Fotograf wraz ze swoją żoną odwiedził kilkaset miast i wsi. Zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach.

Małżeństwo starało się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieli opowiadać o sprawach uniwersalnych - takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.

fot. Jacenty Dędek, z albumu "Portretprowincji.pl"

Książka, która ma być zwieńczeniem projektu, będzie zawierała portrety spotkanych w trakcie podróży po Polsce ludzi oraz bardzo szczere opowieści bohaterów zdjęć, którzy mówią o życiu, refleksjach, miłości i innych ważnych dla siebie sprawach. Portrety przedzielone są fotografiami reporterskimi i dokumentalnymi, pokazującymi przestrzeń w której nasi bohaterowie żyją, ważne wydarzenia z małych miast czy wsi oraz “zwykłe” chwile.

fot. Jacenty Dędek, z albumu "Portretprowincji.pl"

fot. Jacenty Dędek, z albumu "Portretprowincji.pl"

- Polska w ostatnich latach zmieniła się bardzo, powstało wiele nowych dróg, dawne rynki zmieniły nawierzchnię, jest ładniej i bardziej estetycznie. Wciąż jednak jest wiele miejsc, bardzo wiele, do których te nowe drogi nie dochodzą, tam też mieszkają ludzie, którzy mają swoje spojrzenie na dzisiejszą rzeczywistość. Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. Ten album, ta książka, to opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach - mówi fotograf.

Książka będzie miała 360 stron (ponad sto pięćdziesiąt czarno-białych zdjęć wykonanych na negatywach typu 4x5” i 135, rozmowy z bohaterami i teksty reportażowe). Wybór zdjęć z tego cyklu można zobaczyć na stronie portretprowincji.pl.

Jacenty Dędek

Jacenty Dędek, fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Dla polskiej edycji magazynu National Geographic przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Newsweeku i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka.

Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce (Polska Fotografia Prasowa, Śląska Fotografia Prasowa, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Grand Press Photo). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Student czeskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

Jak wesprzeć projekt?

Zbiórka w serwisie PolakPotrafi.pl trwa do 8 listopada do godz. 22:10. Dla wspierających przewidziano nagrody, w zależności od przekazanej kwoty: albumy „portretprowincji.pl”, plakaty, fotografie lub jednodniowe warsztaty portretowe z wykorzystaniem aparatu wielkoformatowego.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem polakpotrafi.pl.

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Co łączy twórców ze Śląska? Przekonaj się z albumem „Śląska Fotografia Artystyczna”
Co łączy twórców ze Śląska? Przekonaj się z albumem „Śląska Fotografia Artystyczna”
Rydet, Lewczyński, Milach i inni. Nowy album to zwieńczenie intensywnej, wielomiesięcznej pracy artystów i teoretyków fotografii. Publikacja prezentuje dzieła i...
15
0
660 zdjęć, 112 fotoreporterów. Oto album z okazji 15-lecia konkursu Grand Press Photo
660 zdjęć, 112 fotoreporterów. Oto album z okazji 15-lecia konkursu Grand Press Photo
Dziś podczas gali Grand Press odbędzie się premiera albumu „15 lat Grand Press Photo”. Wydawnictwo podsumowujące historię jedynego w Polsce konkursu fotografii...
32
0
Nowy album Szymona Brodziaka to ponad 500 stron świetnych czarno-białych fotografii
Nowy album Szymona Brodziaka to ponad 500 stron świetnych czarno-białych fotografii
Album “Jesteś tym, co widzisz” to spojrzenie na 20-letni dorobek fotografa i wnikliwe spojrzenie w jego proces twórczy. W środku ponad 500 stron zdjęć i ciekawych...
12
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)