Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji

1
Julia Kaczorowska
10 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Trwa zbiórka na wydanie albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponad sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.

W zeszłym roku fotograf Jacenty Dędek opowiadał nam o powstawaniu projektu Portret Prowincji. Prace nad zbieraniem materiałów do albumu trwały w sumie ponad sześć i pół roku, między styczniem 2011 r., a połową 2017 r., w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców. Fotograf wraz ze swoją żoną odwiedził kilkaset miast i wsi. Zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach.

Małżeństwo starało się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieli opowiadać o sprawach uniwersalnych - takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.

fot. Jacenty Dędek, z albumu "Portretprowincji.pl"

Książka, która ma być zwieńczeniem projektu, będzie zawierała portrety spotkanych w trakcie podróży po Polsce ludzi oraz bardzo szczere opowieści bohaterów zdjęć, którzy mówią o życiu, refleksjach, miłości i innych ważnych dla siebie sprawach. Portrety przedzielone są fotografiami reporterskimi i dokumentalnymi, pokazującymi przestrzeń w której nasi bohaterowie żyją, ważne wydarzenia z małych miast czy wsi oraz “zwykłe” chwile.

fot. Jacenty Dędek, z albumu "Portretprowincji.pl"

fot. Jacenty Dędek, z albumu "Portretprowincji.pl"

- Polska w ostatnich latach zmieniła się bardzo, powstało wiele nowych dróg, dawne rynki zmieniły nawierzchnię, jest ładniej i bardziej estetycznie. Wciąż jednak jest wiele miejsc, bardzo wiele, do których te nowe drogi nie dochodzą, tam też mieszkają ludzie, którzy mają swoje spojrzenie na dzisiejszą rzeczywistość. Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. Ten album, ta książka, to opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach - mówi fotograf.

Książka będzie miała 360 stron (ponad sto pięćdziesiąt czarno-białych zdjęć wykonanych na negatywach typu 4x5” i 135, rozmowy z bohaterami i teksty reportażowe). Wybór zdjęć z tego cyklu można zobaczyć na stronie portretprowincji.pl.

Jacenty Dędek

Jacenty Dędek, fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Dla polskiej edycji magazynu National Geographic przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Newsweeku i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka.

Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce (Polska Fotografia Prasowa, Śląska Fotografia Prasowa, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Grand Press Photo). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Student czeskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

Jak wesprzeć projekt?

Zbiórka w serwisie PolakPotrafi.pl trwa do 8 listopada do godz. 22:10. Dla wspierających przewidziano nagrody, w zależności od przekazanej kwoty: albumy „portretprowincji.pl”, plakaty, fotografie lub jednodniowe warsztaty portretowe z wykorzystaniem aparatu wielkoformatowego.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem polakpotrafi.pl.

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
21
2
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Do salonów prasowych trafiło październikowe wydanie Digital Camera Polska, a w nim m.in. porady dot. fotografii pejzażowej, wywiad z Toddem Hido oraz testy głowic...
0
0
Pomóż w wydaniu nowych książek fotograficznych Michała Adamskiego oraz Michała Sity i Anny Piławskiej-Sity
Pomóż w wydaniu nowych książek fotograficznych Michała Adamskiego oraz Michała Sity i Anny...
“Pies o dwóch ogonach” oraz “Cu Chi Tunnels Restoration Report” to dwa wyjątkowe projekty, która już niebawem mają szansę ukazać się w formie książkowej nakładem...
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)