Polscy fotografowie na wystawie "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi"

Autor: Marcin Grabowiecki

31 Maj 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
"Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi" to wystawa poświęcona mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem jest ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność. Na tej przekrojowej wystawie zobaczymy również prace polskich fotografów: Nicolas Grospierre'a, Pawła Fabjańskiego, Jacka Poremby oraz duetu Zuzy Krajewskiej i Bartka Wieczorka. Wystawa potrwa do 23 września 2012.
Jacek Poremba

Na przekrojowej wystawie "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi" w Muzeum Narodowym w Warszawie znajdziecie również prace polskich fotografów: autorski projekt Pawła Fabjańskiego "Dystans", portrety polskich osobistości i celebrytów autorstwa Jacka Poremby oraz duetu Zuzy Krajewskiej i Bartka Wieczorka oraz fotogram Nicolas Grospierre'a "Żory".

Nicolas Grospierre "Żory"

Na ekspozycji prezentowane są historyczne hierarchie w dawnych społeczeństwach europejskich (władca jako bóg; wywyższenie przez bliskość wobec władcy-boga; hierarchia z woli boga), ale też hierarchie w społeczeństwach demokratycznych, republikańskich, deklaratywnie egalitarnych (władza z woli ludu; równość jako negacja hierarchii z urodzenia). Elementem wystawy są też hierarchie w społeczeństwach nowoczesnych, w których nastąpił regres autorytarny, powrót dawnych hierarchii totalnych i totalitarnych (nazizm, faszyzm, stalinizm; dyktatura proletariatu, komunizm). Wystawę kończą dzisiejsze hierarchie i ich nowe instrumentaria służące "wywyższeniu": przywilej dostępu do mediów czy świat współczesnych ekskluzywnych gadżetów.

Paweł Fabjański "Dystans"

Aby zilustrować wszechwładzę myślenia hierarchicznego i zaprezentować bogactwo jego wizualizacji, na wystawie prezentowane są obiekty z wielu epok - od starożytnego Egiptu (np. sarkofag i kartonaż mumii faraona), przez atrybuty władzy monarszej (strój koronacyjny), aż do współczesnych luksusowych przedmiotów splendoru, jak zegarek Vacheron. Zderzają się ze sobą dawni i współcześni "wywyższeni" oraz sposoby, jakimi zaznaczają swą wyjątkowość i budują wizerunek. Marmurowe głowy i popiersia z dawnych epok zestawione są z wizerunkami współczesnych celebrytów i osobistości ze świata kultury, polityki, sportu. Portrety te, autorstwa wybitnych fotografów, prezentowane są w zmieniających się sekwencjach na nowoczesnych tabletach firmy Samsung, podkreślając migawkowość i ulotność współczesnej sławy.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany polsko-angielski katalog.

Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi
Termin: do 23.09.2012

Muzeum Narodowe w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 3
Warszawa

Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ruszyła tegoroczna odsłona konkursu fotograficznego upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Do wygrania 10 000 zł i vouchery do sklepów fotograficznych.
2
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
„Lato z Phoenix” to cykl fotospacerów pod znakiem fotografii analogowej, które odbędą się w 7 miastach Polski. Warsztaty, na których będzie można wypróbować najnowszy film Harman Phoenix 200...
31
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5