Nie sposób dziś napisać dwudziestowiecznego rozdziału historii fotografii bez uwzględnienia znaczącego dorobku twórców węgierskich. Ich prace aż do 10 września będziecie mieli okazję oglądać w ramach nowej wystawy czasowej Muzeum Narodowego w Warszawie.
fot. András Bánkuti, Zmierzch, Moskwa, 6 listopada 1990
- Ekspozycja opiera się na pracach światowej sławy fotografów, takich jak André Kertész, Brassaï, Robert Capa, Márton Munkácsi, László Moholy-Nagy, György Kepes, Lucien Hervé i Éva Besnyő. Zachowując układ chronologiczny, szczególny nacisk położono na intertekstualność, czy może raczej na poczucie interwizualności. - mówi kurator wystawy, Gabriella Csizek. - Fotografie zaprezentowano w mało dotąd rozpoznanych kontekstach - zarówno obok dzieł mistrzów, jak i współczesnych, dzięki czemu można dostrzec istotne wpływy, którym podlegali autorzy w procesie wypracowywania własnego języka fotograficznego. Prace kolejnych pokoleń artystów złożyły się na całościowy i bogaty przegląd fotografii węgierskiej.
fot. György Stalter, Manufaktura, 1980
W ramach wystawy odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących. 18 czerwca odbędzie się oprowadzenie kuratorskie. Oprócz tego w planach jest 8 fotograficznych wykładów, 5 spotkań, 4 warsztaty fotograficzne, oraz seria warsztatów rodzinnych dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat. Pełny harmonogram wydarzeń znajdziecie tutaj.
fot. Robert Capa. Pablo Picasso i Françoise Gilot. W tle siostrzeniec malarza Javier Vilato, Golfe-Juan, Francja, sierpień 1948
Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 12 czerwca 2017 roku, o godzinie 17:00 w Muzeum Narodowym, przy al. Jerozolimskich 3 w Warszawie. Bilety w cenach 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy).
Więcej informacji znajdziecie pod adresem mnw.art.pl.
(fot. okładkowa: Robert Capa, "Śmierć hiszpańskiego republikanina", Front pod Kordobą, Hiszpania, 1936)