Granice granic, czyli Justyna Mielnikiewicz w galerii PIX.HOUSE

0
Maciej Luśtyk
8 Czerwiec 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Już 15 czerwca w poznańskiej galerii PIX.HOUSE startuje najnowsza wystawa Justyny Mielnikiewicz, wiodącej polskiej dokumentalistki, która od 15 lat mieszka w Gruzji. Kraj ten to także jeden z tematów prezentowanego projektu badającego znaczenie granic i tożsamości narodowej w życiu obywateli postsowieckich republik.

"Granice Granic (Rosja i jej sąsiedzi: Gruzja i Ukraina)" to tytuł najnowszej wystawy uznanej polskiej dokumentalistki, Justyny Mielnikiewicz, która 15 czerwca zawita do Poznania. Ekspozycja jest próbą zrozumienia jakie znaczenie ma naród, granica i patriotyzm tak dla bohaterów zdjęć, jak i dla samej autorki, która od kilkunastu lat mieszka w Tbilisi.

fot. Justyna Mielnikiewicz

- Żyję w Gruzji od 2002 roku i od tego czasu uparcie pracuję niemal wyłącznie na terenie byłych państw sowieckich. Należą one do narodów uwięzionych w walce o budowanie własnej niepodległości w obliczu ogromnego nacisku Rosji. Jednak moja praca nie jest wyłącznie o tym - opowiada także o przetrwaniu, radości z życia mimo wielu przeciwności i o przyjaźni. - mówi o swoim projekcie Mielnikiewicz. - Dużą częścią mojej misji jest badanie ludzkich ścieżek prowadzących lub oddalających od pojednania po wojnie. Ponieważ Związek Radziecki w gruncie rzeczy nie miał granic, wielu ludzi zbudowało swoje życia na obszarach, które teraz są niezależnymi państwami z własnymi granicami. Niespodziewana implozja Związku z jego arbitralnymi granicami i wzrostem nacjonalizmu etnicznego doprowadziła do wielokrotnych konfliktów zbrojnych we wczesnych latach 90. - głównie na terenie Kaukazu. Utrzymujące się problemy na pozostałych obszarach pogranicza były tylko uśpioną bombą zegarową. Wojna trwająca na Ukrainie od 2014 r. pokazała, w jakim stopniu te nierozwiązane spory pozostają podatne na manipulacje polityczne.

fot. Justyna Mielnikiewicz

- Mój projekt bada granice jako bezustannie zmieniające się strefy wpływów, które nakładają się na fizyczne granice zaznaczone na mapie. Przedstawia on życie na granicach Europy uciekając się do znaczeń symbolicznych i zrekonstruowanych narracji historycznych na temat pogranicza. Wierzę, że każda osoba ma do opowiedzenia ciekawą historię. Swoich bohaterów znajduję w wiadomościach, mediach społecznościowych i na ulicach. Dokumentuję w ten sposób przez ostatnie 15 lat. Po pierwsze, aby spełnić swoją wewnętrzną potrzebę lepszego zrozumienia świata. Następnie, żeby własne odkrycia przekazać dalej z nadzieją na zwrócenie przez społeczeństwo większej uwagi na tę część świata, o którą głęboko się troszczę i którą wciąż jestem zafascynowana. - dodaje autorka.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 15 czerwca 2017 roku o godzinie 18:00, w poznańskiej galerii PIX.HOUSE, przy ul. Głogowskiej 35a. Ekspozycję będzie można oglądać do 16 lipca. Wstęp wolny.

fot. Justyna Mielnikiewicz

SYLWETKA AUTORA

Justyna Mielnikiewicz - wielokrotnie nagradzana fotograf z Polski. Od 2002 r. przebywa w Tbilisi (Gruzja). W pracy skupia się głównie na krajach byłego Związku Radzieckiego. Jej praced publikowane były przez najbardzież prestiżowe magazyny na świecie (The New York Times, Monocle, Newsweek International, Marie Claire , GEO France , National Geographic , Le Monde , Stern, Reporters without Borders). Swoją karierę rozpoczęła w Polsce w 1999 r. jako reporterka „Gazety Wyborczej”, a od 2001 r. prowadzi własną działalność zawodową fotografa-dokumentalisty. Skupia się na projektach osobistych, długoterminowych. Autorka książek, laureatka wielu grantów i konkursów fotograficznych. Ostatnie zdobyte przez nią nagrody to m.in. wygrana w ramach E. Smith Memorial Fund w 2016 r. oraz wygrana w projekcie Aftermath: War is Only Half the Story w 2015 r.

Więcej informacji na temat wystawy znajdziecie pod adresem pix.house.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Kolejny raz wspólnie z magazynem Digital Camera Polska zapraszamy Was do wzięcia udziału w największym w Polsce plebiscycie fotograficznym, w którym możecie głosować...
56
0
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Archiwum jest miejscem rozmaitych sekretów. Czy nie jest nim również fotograficzna ciemnia albo pracownia fotografa? Było tak z pewnością w przypadku Marka...
14
0
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja Jaroszewicza w Ney Gallery & Prints
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja...
Autor zdjęć do ponad 50 filmów. Ma na swoim koncie liczne produkcje fabularne, a także dokumentalne, seriale, widowiska telewizyjne i prezentacje multimedialne. Całe...
22
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)