Branża
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Życie Ukrainy Justyna Mielnikiewicz dokumentuje nieprzerwanie od 2008 roku. Wieloletnia praca zaowocowała wyjątkowym projektem, który pod koniec zeszłego roku został zamknięty w formie książki i wystawy. Autorkę będziecie mieli okazję poznać bliżej już w najbliższy piątek.
Wystawa W Ukrainie to opowieść o zwykłych ludziach z różnych części kraju, którzy musieli nagle zmierzyć się ze znacznie bardziej skomplikowaną codziennością. Poznajemy losy konkretnych osób, patrzymy na życie w Kijowie i w Donbasie, czyli miejscach kojarzonych z wiadomości, ale także - a może przede wszystkim - w tych najzwyklejszych miastach i wsiach.
Ich mieszkańcy mierzą się nie tylko z konfliktem w granicach własnego państwa, ale również z chaosem i propagandą. Część z bohaterów postanowiła aktywnie włączyć się w walkę i opowiedzieć po jednej ze stron. Mielnikiewicz próbowała zrozumieć te postawy, dlatego od lat wielokrotnie podróżowała na Ukrainę i powracała do swoich bohaterów.
fot. Justyna Mielnikiewicz, z projektu "W Ukrainie"
Już w najbliższy piątek, kuratorka Joanna Kinowska porozmawia z autorką o tym jak docierała do swoich bohaterów, dlaczego nie udokumentowała linii frontu, która historia była dla niej najważniejsza. Będzie to także rozmowa o byciu fotografką, misji i możliwościach. Wreszcie, porozmawiają też o dzisiejszej Ukrainie oraz, nawiązując do tytułu wystawy, o tym, jak powinno się mówić.
Spotkanie odbędzie się 24 stycznia 2020 roku, o godzinie 18:00 w Hotelu Puro, przy ul. Widok 9 w Warszawie. Wstęp wolny.
Zaczynała jako reporterka w Krakowskiej „Gazecie Wyborczej”. Od 2001 roku pracuje jako wolny strzelec. Współzałożycielka międzynarodowej Agencji fotograficznej MAPS .Wcześniej jedna z założycielek Sputnika.
Regularnie publikuje w „The New York Times”, „Newsweek Polska”, „Paris Match”, „Monocle”, „Stern”, czy „Le Monde”. W 2009 roku otrzymała drugą nagrodę w konkursie World Press Photo za zdjęcia dokumentujące wojnę w Osetii Południowej (2008) wykonane na zlecenie „The New York Times”. W 2014 roku wydała swoja pierwsza książkę „Woman With a Monkey - Caucasus in Short Stories and Photographs” będąca efektem prawie dekady pracy nad dokumentacja regionu.
Od 2014 roku pracowała nad projektem poświęconym Ukrainie, „Ukraine Runs Through It” który w 2019 wydany został w formie książkowej przez Pix. house i Instytut Polski w Tbilisi. Książka znalazła się w selekcji 20 najlepszych książek 2019 roku wytypowanych do nagrody przez Aperture Foundation i Paris Photo.
Więcej informacji o spotkaniu znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.