Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek fotograficznych ostatniego roku

0
Redakcja Fotopolis
22 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Życie Ukrainy Justyna Mielnikiewicz dokumentuje nieprzerwanie od 2008 roku. Wieloletnia praca zaowocowała wyjątkowym projektem, który pod koniec zeszłego roku został zamknięty w formie książki i wystawy. Autorkę będziecie mieli okazję poznać bliżej już w najbliższy piątek.

Wystawa W Ukrainie to opowieść o zwykłych ludziach z różnych części kraju, którzy musieli nagle zmierzyć się ze znacznie bardziej skomplikowaną codziennością. Poznajemy losy konkretnych osób, patrzymy na życie w Kijowie i w Donbasie, czyli miejscach kojarzonych z wiadomości, ale także - a może przede wszystkim - w tych najzwyklejszych miastach i wsiach.

Ich mieszkańcy mierzą się nie tylko z konfliktem w granicach własnego państwa, ale również z chaosem i propagandą. Część z bohaterów postanowiła aktywnie włączyć się w walkę i opowiedzieć po jednej ze stron. Mielnikiewicz próbowała zrozumieć te postawy, dlatego od lat wielokrotnie podróżowała na Ukrainę i powracała do swoich bohaterów.

fot. Justyna Mielnikiewicz, z projektu "W Ukrainie"

Spotkanie w Puro Hotel

Już w najbliższy piątek, kuratorka Joanna Kinowska porozmawia z autorką o tym jak docierała do swoich bohaterów, dlaczego nie udokumentowała linii frontu, która historia była dla niej najważniejsza. Będzie to także rozmowa o byciu fotografką, misji i możliwościach. Wreszcie, porozmawiają też o dzisiejszej Ukrainie oraz, nawiązując do tytułu wystawy, o tym, jak powinno się mówić.

Spotkanie odbędzie się 24 stycznia 2020 roku, o godzinie 18:00 w Hotelu Puro, przy ul. Widok 9 w Warszawie. Wstęp wolny.

Justyna Mielnikiewicz

Zaczynała jako reporterka w Krakowskiej „Gazecie Wyborczej”. Od 2001 roku pracuje jako wolny strzelec. Współzałożycielka międzynarodowej Agencji fotograficznej MAPS .Wcześniej jedna z założycielek Sputnika.

Regularnie publikuje w „The New York Times”, „Newsweek Polska”, „Paris Match”, „Monocle”, „Stern”, czy „Le Monde”. W 2009 roku otrzymała drugą nagrodę w konkursie World Press Photo za zdjęcia dokumentujące wojnę w Osetii Południowej (2008) wykonane na zlecenie „The New York Times”.  W 2014 roku wydała swoja pierwsza książkę „Woman With a Monkey - Caucasus in Short Stories and Photographs” będąca efektem prawie dekady pracy nad dokumentacja regionu.

Od 2014 roku pracowała nad projektem poświęconym Ukrainie, „Ukraine Runs Through It” który w 2019 wydany został w formie książkowej przez Pix. house i Instytut Polski w Tbilisi. Książka znalazła się w selekcji 20 najlepszych książek 2019 roku wytypowanych do nagrody przez Aperture Foundation i Paris Photo.

Więcej informacji o spotkaniu znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wszystko to, czym obarczyły nas poprzednie pokolenia. Wojciechowski, Rytka, Grygoruk i inni w galerii Propaganda
Wszystko to, czym obarczyły nas poprzednie pokolenia. Wojciechowski, Rytka, Grygoruk i inni w...
Jak nasze czyny i losy splatają się ze sobą? "Ciąg metonimiczny, czyli trzecie oko", to wystawa, na której twórcy różnych pokoleń pokażą swoje indywidualne spojrzenie na temat przeznaczenia.
3
0
Tychy Press Photo 2020 zamienia się w 2-dniowy Festiwal Fotografii Dokumentalnej
Tychy Press Photo 2020 zamienia się w 2-dniowy Festiwal Fotografii Dokumentalnej
Tychy Press Photo rozrasta się - od tegorocznej, jubileuszowej edycji zmienia się formuła oraz nazwa. Od tej pory impreza będzie znana jako Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy...
0
0
60% Islandczyków wierzy, że elfy istnieją. "Bardzo ukryci ludzie" Adama Pańczuka w Pop-Up Ogrodowa8
60% Islandczyków wierzy, że elfy istnieją. "Bardzo ukryci ludzie" Adama Pańczuka w Pop-Up Ogrodowa8
Wydział nauk socjologicznych na uniwersytecie islandzkim przeprowadził w latach 2006 i 2007 badania nad wierzeniami Islandczyków. Według 62 procent badanych, możliwe, prawdopodobne lub nawet...
58
1
Powiązane artykuły