Łukasz Rusznica zwycięzcą Przeglądu Portfolio Miesiąca Fotografii w Krakowie

Autor: Maciej Luśtyk

7 Czerwiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Przegląd Portfolio to od wielu lat sztandarowy punkt programu festiwalu MFK. Od czterech lat towarzyszy mu także nagroda Griffin Art Space. W tym roku jej laureatem został Łukasz Rusznica.

Już po raz czwarty w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie nagradzany jest autor najlepszego portfolio. Nagrodę Griffin Art Space - Lubicz 2017 otrzymał Łukasz Rusznica za projekt "Rzeka podziemna". Autor będzie miał możliwość produkcji autorskiej teczki kolekcjonerskiej, a jego prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy przy okazji kolejnej edycji MFK.

Jury konkursu nagrodziło Łukasza Rusznicę za wyrazisty i intrygujący język wizualny, piękne obrazy i wykreowanie wciągającego świata znajdującego się - jak podkreśla sam autor - gdzieś pomiędzy fikcją i rzeczywistością.” - czytamy w uzasadnieniu jury.

fot. Łukasz Rusznica, Bez tytułu, z cyklu "Rzeka podziemna", 2016

- Jadąc do Japonii wiedziałem tylko jedną rzecz - chcę zrobić zdjęcia oparte na japońskiej mitologii, chcę fotografować Yokai, czyli potwory z legend. - opowiada o swoim cyklu Rusznica. - Fotografia była konsekwencją, wynikiem funkcjonowania w nowym otoczeniu, była końcem procesu poznawania ludzi i budowania relacji. Świat nie-ludzki nie jest tylko dodatkiem, wizualnym przerywnikiem - jest równoznaczny. Zrozumiałem, że tym, co najbardziej mnie interesuje w tym kontekście to natura.Naturą nazywam wszystko, co podlega biologicznym, chemicznym i fizycznym procesom - istnieje, starzeje się i rozpada. Ta seria to pytanie o całość - o to, jak bardzo niepełni się czujemy i jak szukamy drogi powrotu.

fot. Łukasz Rusznica, Kitsune, z cyklu "Rzeka podziemna", 2016

Łukasz Rusznica ukończył studia na wydziale kulturoznawsta UW. Jego jego prace były wystawiane w wielu galeriach w Polsce i za granicą. Autor książek fotograficznych "Smog", "Near", "Infra", "Toskana" i zaprojektowanej przez Thomasa Schostocka "Najważniejszego i tak Wam nie powiem". Laureat sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2012 roku, oraz NAGRODY WARTO 2015. W 2016 roku został zaproszony do projektu European Eyes on Japan i wyjechał do Japonii na rezydencję artystyczną. Obecnie jest kuratorem w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu a także członkiem rady programowej TIFF Festival.

fot. Łukasz Rusznica, Bez tytułu, z cyklu "Rzeka podziemna", 2016

Przegląd portfolio

Przegląd Portfolio to od wielu lat sztandarowy punkt w programie Miesiąca Fotografii. Dla młodych twórców jest to wyjątkowa okazja do osobistego spotkania z doborowym gronem polskich i zagranicznych recenzentów. Udział w Przeglądzie jest dla ambitnych artystów nie tylko okazją do poddania swoich prac ocenie specjalistów, ale także szansą na nawiązanie cennych kontaktów, które mogą zaowocować przyszłą współpracą.

Więcej informacji o przeglądzie portfolio i samym Miesiącu Fotografii w Krakowie znajdziecie pod adresem photomonth.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi 21. Rybnik Foto Festiwal - święto fotografii na Górnym Śląsku
Nadchodzi 21. Rybnik Foto Festiwal - święto fotografii na Górnym Śląsku
Już 20-22 września odbędzie się kolejna edycja weekendowego Rybnik Foto Festivalu. Mimo, że wydarzenie jest krótkie, po brzegi upakowane jest atrakcjami. W programie m.in. 5 wystaw,...
6
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
W programie FFWRS’24 wystawa główna tegorocznych rezydentów, Antoniny Gugały, Jacka Poremby i Sary Ahde, premiery m.in. Szymona Rogińskiego, Emmy Sarpaniemi i Artura Pławskiego oraz...
20
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
Eksploracja współczesnych definicji kobiecości na zdjęciach Emmy Sarpaniemi, pytania o nierówności społeczne u Federico Estola, i refleksja czym jest fotografia w dobie technologii w projektach...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)