Dziś wystartował Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017. Co zobaczymy?

Autor:

19 Maj 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Ślady pozostawione przez obcych, tańce z podtekstem erotycznym, operatorzy dronów zrzucający śmiercionośne pociski w Pakistanie, siedząc w bazie na pustyni pod Las Vegas. Artyści 15. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie zabierają nas w balansującą na pograniczu prawdy i fikcji podróż po świecie widzianym oczami obserwatora skrytego za aparatem fotograficznym.

Miesiąc Fotografii w Krakowie należy do najważniejszych europejskich wydarzeń fotograficznych. Oprócz programu głównego, na gości czekają także m.in.: Sekcja ShowOFF, Przegląd Portfolio oraz dziesiątki wydarzeń towarzyszących.

- Tegoroczna edycja festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie jest dla mnie i dla całego zespołu bardzo wyjątkowa. Obchodzimy 15. urodziny. To ważny moment w historii tak dużego wydarzenia. Chcemy uczcić wszystkich tych, którzy przez lata to wydarzenie tworzyli, wspierali, motywowali nas do poszukiwań i eksperymentów, dodawali otuchy i doświadczali wspaniałości medium fotografii razem z nami – mówi Aga Dwernicka, dyrektorka festiwalu.

fot. Martha Rosler, "Szara zasłona", z cyklu "Dom piękny. Przynosząc wojnę do domu", Nowa Seria, 2008

Program główny

Temat przewodni 15. edycji MFK to “Zewnątrz wewnątrz”. Festiwal jako platforma dyskusji o fotografii po raz kolejny stawia pytania o funkcjonowanie obrazu we współczesnym świecie. W centrum rozważań tym razem znajdzie się postać fotografa jako obserwatora wydarzeń. Wychodząc od spontanicznego pomysłu zbadania wybranego tematu, fotograf – artysta posługujący się medium fotografii – wchodzi niejako w zamknięty świat, patrzy na niego z zewnątrz do wewnątrz. Jak dużo udaje mu się zaobserwować, jak głęboko zajrzeć, jak mocno dany temat zbadać – zależy od niego samego. Będąc jednak nawet w samym środku, wciąż jest odseparowany od tego, co widzi. To maszyna rejestruje, a na widzenie artysty i to, na co później my, odbiorcy, patrzymy, wpływa jego postać z całym zapleczem intelektualnym i posiadaną wiedzą.

- Prezentując serię wystaw składających się na „Zewnątrz wewnątrz”, wychodzę z założenia, że fotografia zawsze pozostaje na zewnątrz i spogląda na to, co wewnątrz – mówi Gordon MacDonald, kurator tegorocznej odsłony festiwalu. - Często praca fotograficzna powstaje w sposób spontaniczny, natychmiastowy i ma zewnętrzną genezę. Niezależnie od niuansów wynikających ze stosowanej praktyki lub z rodzaju uprawianej fotografii, aparat i obraz fotograficzny dają nieodparte wrażenie badania świata, a nie wejścia w liryczny dialog, jak w przypadku wielu innych dziedzin sztuki.

Fotografia Eduarda "Billy'ego" Meiera, z UFO Photo Archives Wendelle'a Stevensa. Kolekcja Gordona MacDonalda

Projekty prezentowane pod wspólnym tytułem Zewnątrz wewnątrz pokazują nam świat, balansując między rzeczywistością a fikcją. Na obrazach nic nie jest prawdą. Nic też nie jest zmyślone. Czy uwierzymy obrazowi? Naszą percepcję przetestuje wystawa Nierozstrzygający moment”, na której zobaczymy niezbite dowody na to, że regularnie odwiedzają nad obcy. A może okażą się one tylko monumentalnym fałszerstwem?

Z pewnością manipulują naszym postrzeganiem artystki, których prace zaprezentowane zostaną na ekspozycji Wojna, jaką widzimy”. Nie są to dokumentacje, jakie znamy z programów informacyjnych czy fotoreportaży wojennych, ale obrazy pytające, co nas z wojną łączy.

fot. Nina Berman, "Bombowiec niewykrywalny dla radarów", Atlantic City, New Jersey, z cyklu "Ojczyzna", 2007

Goście będą mieli okazję także przyjrzeć się jak Susan Lipper, amerykańska artystka, opowiedziała historię małej miejscowości Grapivene w Wirginii Zachodniej (USA). Choć jej obrazy wydają się mieścić w konwencjonalnej poetyce fotografii dokumentalnej, Lipper odeszła od tradycji, pozwalając swoim modelom na wcielanie się w role i kreowanie postaci, które mogły – ale nie musiały – być tożsame z nimi.

fot. Susan Lipper, z cyklu Grapevine. 1988–1992

Osobnym zagadnieniem będzie pamięć przestrzeni, czyli to, co mówią o nas samych ślady odnalezione przez Dianę Lelonek na terenie kamieniołomu Liban oraz byłego obozu koncentracyjnego Płaszów, po raz pierwszy prezentowane w MOCAK-u.

Czy statyczne obrazy tańca mogą nami – widzami – zawładnąć? „Próba uchwycenia ekstazy ruchu, dźwięku, wysiłku i energii tańca może się wydawać czymś karkołomnym” – zauważa MacDonald. Podkreśla jednocześnie, że fotografowanie i filmowanie tańca jest działaniem niezwykłym. Jak bardzo niezwykłym, przekonamy się, przyglądając się z bliska bohaterom wystawyMy także tańczymy”.

fot. Ewen Spencer, z cyklu "UKG"

Goście specjalni

W tym roku na festiwalu zobaczymy kilka nowości. Oprócz części programu przygotowanej przez kuratorów specjalnie na festiwal, otworzona zostanie przestrzeń na pokazanie ważnych z perspektywy organizatorów wątków pojawiających się w rodzimej fotografii.

Podczas festiwalu odbędzie się między innymi 18. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska. Na wystawie RZECZY. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii zostaną zaprezentowane realizacje znakomitych polskich artystów kilku pokoleń, które w różny sposób podejmują temat przedmiotu: od dokumentu, poprzez ujęcia konceptualne, aż do obiektów fotograficznych.

fot. Sirkka Liisa Kontinnen, z cyklu "Step By Step"

Osobnym wydarzeniem będzie także wystawa Andrzeja Georgiewa, która w nowy sposób pokaże osobę fotografa i jego dorobek. Będziemy mieli także możliwość znalezienia się w samym środku wydarzeń scenicznych – w teatrze – do którego zaprosi nas Magda Hueckel.

Sekcja ShowOFF

Drugą, równie ważną część programu Miesiąca Fotografii stanowi Sekcja ShowOFF, w ramach której zostaną zaprezentowane premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu: Terje'ego Abusdala, Jana Cieślikiewicza, Poliny Karpovej, Lucie Khahoutiana, Flora Maesena, Viacheslava Poliakova, Kaji Raty i Karoliny Wojtas.  Nad ostatecznym kształtem wystaw pracują oni pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych.

Przegląd Portfolio i nagroda Griffin Art Space

Przegląd Portfolio organizowany w ramach Miesiąca Fotografii daje możliwość poddania swoich prac ocenie wybitnych specjalistów. W gronie recenzentów znaleźli się, jak co roku, polscy i zagraniczni krytycy, galerzyści, artyści i teoretycy. Uczestnicy przeglądu podczas dwudziestominutowych, indywidualnych spotkań mogą poznać opinie recenzentów na temat swoich prac oraz nawiązać cenne kontakty. Najlepsze z zaprezentowanych portfolio otrzyma prestiżową nagrodę ufundowaną przez Fundację Griffin Art Space. Jej laureat, wybrany spośród będzie mógł stworzyć profesjonalną teczkę kolekcjonerską oraz zaprezentować swój projekt w formie wystawy.

Spotkania mistrzowskie i wydarzenia towarzyszące

Ważną częścią festiwalu są wydarzenia towarzyszące. Szczególną uwagę warto zwrócić na cykl Spotkań mistrzowskich. Zaproszono na nie zarówno artystów prezentujących swoje wystawy w Programie Głównym, jak i specjalistów, którzy wzbogacą dyskusję wokół tematu festiwalu i opowiedzą o nowych tendencjach w świecie fotografii. Program wydarzeń uzupełniają premiery książek, warsztaty, prezentacje, projekcje filmów i oprowadzania kuratorskie.

Festiwalowi wtórować będzie także Kraków Photo Fringe, czyli platforma skupiająca propozycje nadesłane do organizatorów przez artystów, animatorów, aktywistów i galerie. Sukces dwóch dotychczasowych edycji – w ramach których odbyło się ponad sto wydarzeń i wystaw – skłonił organizatorów do rozszerzenia formuły Photo Fringe na całą Małopolskę – również w tym roku wystawy i wydarzenia będą się odbywać m.in. w Tarnowie, Krzeszowicach i Myślenicach.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017 będzie odbywać się od 19 maja do 18 czerwca 2017 roku. Więcej informacji i szczegółowe opisy poszczególnych wystaw znajdziecie pod adresem http://photomonth.com/en/ oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

(fot. okładkowa: Susan Lipper, z cyklu Grapevine. 1988–1992 / źródło: materiały prasowe)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)