Branża
Rankin zamyka swoją agencję - powodem AI i zmieniający się rynek
„Kryzys? Jaki kryzys?!” to temat przewodni 14. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Oprócz programu głównego, odbędzie się prezentacja projektów młodych fotografów w ramach sekcji Show OFF, przegląd portfolio i dziesiątki wydarzeń towarzyszących. Start już dzisiaj o 18:00.
Jak piszą organizatorzy, punktem wyjścia do dyskusji w programie głównym jest przekonanie, że kryzys to już nie stan przejściowy czy anomalia, lecz cecha charakterystyczna codzienności, z którą musimy się mierzyć właściwie na wszystkich poziomach naszego funkcjonowania: prywatnym, publicznym i globalnym. Kryzysy polityczne, ekonomiczne, ekologiczne, migracyjne dotyczą nas tak samo jak kryzysy tożsamości, zaufania czy „indywidualności” w zglobalizowanym świecie.
Kryzys nie ominął też fotografii, która w epoce nadprodukcji obrazów próbuje odnaleźć swoje miejsce. Nieustannie zmieniający się krajobraz medialny zmusił twórców do sięgnięcia po nowe formy komunikowania się z odbiorcą i kreatywne wykorzystanie materiałów źródłowych. Klasyczny reportaż już nie wystarczy, by opowiadać o współczesnym świecie i zachodzących w nim procesach. Instytucje demokratyczne, w tym także kulturalne, muszą na nowo zdefiniować swoją kulturotwórczą rolę.
– Wystawy prezentowane podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, nawiązując – każda na swój sposób – do problemów globalnych, społecznych i politycznych, z zaangażowaniem opowiadają o problemach współczesnego świata, są refleksją nad mechanizmem funkcjonowania tego, co fotograficzne – mówi Lars Willumeit, kurator Programu głównego 14. edycji festiwalu.
Artyści zaproszeni do udziału w krakowskim wydarzeniu stosują rozmaite strategie, by zmierzyć się z tymi zjawiskami lub je skomentować. Listę otwiera światowej sławy fotograf, Paul Graham, którego klasyczny, wielokrotnie nagradzany projekt "Nowa Europa" stał się bardzo aktualny wobec kryzysu tzw. wartości europejskich.
fot. Paul Graham, Belfast, 1988 (kobieta paląca papierosa), z cyklu "Nowa Europa"
Szerszą, globalną perspektywę proponuje szwajcarski artysta Yann Mingard, który odwołuje się do pojęcia antropocenu – pierwszej w dziejach epoki geologicznej, której nastanie jest skutkiem działań człowieka. Realizowany w latach 2009–2013 projekt ukazuje na ogół ukryte przed wzrokiem opinii publicznej sposoby zbierania, przechowywania i klasyfikowania próbek biologicznych oraz informacji cyfrowych.
fot. Yann Mingard, Depozyt
Inną, prywatną perspektywę stosuje wybitna polska artystka Aneta Grzeszykowska w wystawie, która będzie prezentowana w MOCAK-u. W jej twórczości której przewijają się tematy niedopasowania jednostki i ról, jakie do odegrania ma ludzkie ciało.
fot. Aneta Grzeszykowska, Selfie #3, 2014
Tam też będzie można zobaczyć wystawę wschodzącej gwiazdy światowej fotografii, najmłodszego w historii nominata do agencji Magnum, Maxa Pinckersa. To historia o miłości – także tej nieszczęśliwej, bo zabronionej przez indyjską kulturę kastową – i uniwersalnych dążeniach do pokazania szczęścia. Autor uzupełnia własne zdjęcia o wycinki z gazet, notatki czy artefakty ze studiów fotografii ślubnej, co można uznać za próbę wyjścia naprzeciw kryzysowi klasycznej fotografii dokumentalnej.
fot. Max Pinckers, 2013
Silna reprezentacja kolektywów fotograficznych to cecha szczególna tegorocznej edycji MFK. Jako pierwszy swój najnowszy projekt otworzy w Krakowie najbardziej znany na świecie polski kolektyw – Sputnik Photos. Z materiałów zebranych i stworzonych podczas przygotowań do podróży do byłych republik radzieckich powstanie instalacja podejmująca polemikę z klasycznie rozumianym autorstwem i autonomią obrazu.
fot. Sputnik Photos, odbitki fotograficzne z projektu "Stracone terytoria"
Zaplanowano także wystawę trzech kolektywów badawczo-artystycznych – szwedzkiego Klara Källström & Thobias Fäldt, holendersko-hiszpańskiego Werker Magazine i włoskiego Discipula – które łączy przekonanie, że interpretacja przekazu wizualnego zależy od kontekstów społecznych, politycznych i przekonań odbiorcy. Będzie to swoiste laboratorium, w którym widz może odkrywać swoją rolę w procesie nadawania znaczeń i reprezentacji.
Drugą, równie ważną część programu stanowi Sekcja ShowOFF, w ramach której zostaną zaprezentowane premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Nad ostatecznym kształtem wystaw pracują oni pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych, wśród których już po raz drugi znaleźli się eksperci z zagranicy. Kolejny raz wszystkie wystawy młodych artystów zagoszczą też w jednej, specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Widzowie będą więc mogli skonfrontować z sobą poszczególne projekty.
Przegląd portfolio organizowany w ramach Miesiąca Fotografii daje możliwość poddania swoich prac ocenie wybitnych specjalistów. W gronie recenzentów znaleźli się, jak co roku, polscy i zagraniczni krytycy, galerzyści, artyści i teoretycy. Uczestnicy przeglądu podczas dwudziestominutowych, indywidualnych spotkań mogą poznać opinie na temat swoich prac i nawiązać cenne kontakty. Najlepsze portfolio otrzyma nagrodę ufundowaną przez Fundację Griffin Art Space. Dodatkowo, zwycięzca przeglądu będzie mógł stworzyć profesjonalną teczkę kolekcjonerską i zaprezentować swój projekt w formie wystawy.
Jak co roku, w ciągu Miesiąca Fotografii odbędą się dziesiątki wydarzeń towarzyszących. Warto zwrócić uwagę na cykl Spotkań mistrzowskich. Zaproszono na nie zarówno artystów z programu głównego, jak i specjalistów, którzy wzbogacą dyskusję wokół tematu festiwalu i opowiedzą o rosnącej modzie na książki fotograficzne.Program wydarzeń uzupełniają premiery książek, warsztaty, prezentacje, projekcje filmów i oprowadzania kuratorskie.
Krakow Photo Fringe to niezależna platforma skupiająca propozycje nadesłane do organizatorów przez artystów, animatorów, aktywistów, galerie i wszystkich tych, których pasją jest fotografia. Sukces dwóch dotychczasowych edycji – w ramach których odbyło się ponad sto wydarzeń i wystaw – skłonił organizatorów do rozszerzenia formuły Photo Fringe na całą Małopolskę – w tym roku wystawy i wydarzenia będą się odbywać także w Zakopanem, Tarnowie, Wieliczce i Myślenicach.
Otwarcie Miesiąca Fotografii w Krakowie 2016 już dzisiaj o godzinie 18:00, w Galerii Starmach, przy ul. Węgierskiej 5.
Więcej informacji oraz pełny program wystaw i wydarzeń towarzyszących znajdziecie pod adresem photomonth.com.