Powrót do korzeni, czyli fotografia otworkowa Piotra Kucii w Galerii Obok ZPAF

Autor: Maciej Luśtyk

23 Maj 2017
Artykuł na: 4-5 minut

W dzisiejszych czasach fotografia jest miksem nowości ze świata nauki, optyki i fizyki. Tylko czy taki idealny, cyfrowy obraz świata jest jeszcze dla widza czymś zjadliwym i możliwym do przyjęcia? Wystawa “Return” to powrót do magii związanej z z początkami fotografii.

Najnowsza wystawa prezentowana w Galerii Obok ZPAF to zbiór fotografii, które Piotr Kucia rejestrował aparatami otworkowymi w trakcie swoich wyjazdów i w oderwaniu od pracy zawodowej. Nie znajdziemy więc tu określonej narracji, a raczej luźne skojarzenia kolorów, form i kompozycji.Dlaczego doświadczony fotograf i operator, entuzjasta nowych technologii i innowacji zdecydował się na powrót do jednej z najbardziej archaicznych technik obrazowania?

fot. Piotr Kucia

- Choć zjawisko to oparte jest na wytłumaczalnym procesie fizycznym, ma w sobie coś z „jaskini Platona”, wrażenie uchwycenia czegoś nadnaturalnego, duchowego powidoku rzeczywistości. Do tego dochodzi jeszcze nie do końca kontrolowany proces zapisu zdjęcia, pewna przypadkowość efektów świetlnych, płynnej perspektywy, zacierania się szczegółów. To wszystko sprawia, że fotografia otworkowa jest ciągle czymś wyjątkowym, a poszczególne zdjęcia są jednostkowymi ujęciami, które jest bardzo ciężko powtórzyć.Wydaje mi się, że to z tych powodów ten typ fotografii znalazł się na celowniku autora, Piotra Kuci, który na co dzień ma do czynienia z fotografią komercyjną. - mówi kurator wystawy, Anna Wolska.

fot. Piotr Kucia

Sam autor zapytany o intencje jakie towarzyszyły mu przy doborze tego materiału autor przyznaje, że fotografia otworkowa pozwoliła mu wrócić do pracy pozbawionej wszelkich udogodnień, związanej z myśleniem o obrazie, gdzie bardzo ważny element stanowi światło. - Czarowanie światłem jest jedynym z narzędzi w świecie filmu i fotografii, które współtworzą magię obrazu. Ten typ fotografii w znacznej mierze opiera się na pracy ze światłem, ciągłej pogoni za refleksami tworzącymi, to coś. - dodaje Kucia.

Wystawę “Return” można oglądać do 6 czerwca 2017 roku w Galerii Obok ZPAF, przy ul. Plac Zamkowy 8 w Warszawie.

fot. Piotr Kucia

SYLWETKA AUTORA

Piotr Kucia - fotograf, operator filmowy, wykładowca akademicki, inicjator i koordynator wielu akcji i projektów edukacyjnych bazujących na innowacji i nowych technologiach. Adiunkt na Wydziale Sztuki Mediów, gdzie zajmuje się kreacją światła w filmie i fotografii. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuk filmowych z projektu fotograficznego "Beethoven- metamorfoza" wyróżnionego na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Inicjator i pomysłodawca wystaw fotograficznych Axor-Inspiracje.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod adresem go.zpaf.pl.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Melchior Wańkowicz. Fotoreporter - wystawa nieznanego dorobku reportera literackiego
Melchior Wańkowicz. Fotoreporter - wystawa nieznanego dorobku reportera literackiego
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza, ustalonego w 50. rocznicę śmierci pisarza, 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino (którą opisał w 3-tomowym reportażu), a także 80. rocznicę śmierci...
5
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii...
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.
8
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Galeria Centrala wraz z grupą artystów związanych z kolektywem Fotspot zapraszają na wystawę Brzegi wspólne. Ekspozycja prezentuje fotografie poznańskiego odcinka rzeki Warty,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)