Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fotografie kolektywu Un-Posed w Leica 6x7 Gallery Warszawa

0

Autor: Michał Chrzanowski

22 Maj 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Wystawa Niepozowane kolektywu Un-Posed to aż 76 fotografii ułożonych w specjalnej aranżacji. Poza znanymi kadrami zobaczymy także zdjęcia nie publikowane i nie wystawiane wcześniej, a każde z nich ukazuje prawdziwe sedno street’a. Wernisaż odbędzie się w przyszłą środę w Warszawie.

Nie upozowanie i nie ustawienie zdjęcia to podstawowa zasada fotografii ulicznej. Fotograf musi obserwować, dostrzegać to, czego inni nie zauważają. Są też tacy, którzy niemal uprzedzają wypadki – wcześniej widzą, że ktoś ciekawie ubrany wejdzie za moment w promień słońca, przejeżdżający wagon zasłoni reklamę, albo pędzący - stworzy ciekawy, rozmyty drugi plan. Do większości zdjęć ulicznych trzeba mieć też sporo szczęścia.

fot. Damian Chrobak | Un-Posed

Niepozowane to polska nazwa kolektywu Un-Posed i także tytuł zbiorowej wystawy. Pokaz w Leica 6x7 Gallery Warszawa będzie okazją do prześledzenia najlepszych z najnowszych zdjęć fotografii ulicznej wykonanych przez jego członków. Celem grupy jest kształtowanie kreatywności i świadomości wizualnej dotyczącej przestrzeni publicznej oraz promowanie osiągnięć polskich fotografów ulicznych.

fot. Ania Kłosek | Un-Posed

Pomimo tego, że członkowie kolektywu poruszają się w tym samym obszarze zainteresowań, każdy z nich ma odrębny, indywidualny styl, co pokazuje złożoność i potencjał tkwiący w fotografii ulicznej. Jedno jest wspólne i konieczne: wyprzedzanie zdarzeń, bycie bardzo blisko sytuacji i ludzi, fotografowanie codziennie - cierpliwe, instynktowne wypatrywanie decydujących momentów, wartych utrwalenia w kadrze ułamków sekund.

fot. Marta Rybicka | Un-Posed

Kolektyw Un-Posed powstał w 2011 roku z inicjatywy Damiana Chrobaka. Ta jedna z bardziej rozpoznawalnych polskich grup skupionych wokół fotografii ulicznej, powróciła po przerwie na początku 2016 roku w zupełnie nowej odsłonie: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Marta Rybicka oraz Adrian Wykrota.

fot. Adrian Wykrota | Un-Posed

Zdjęcia kolektywu Un-Posed prezentowane były na wystawach w galeriach w Warszawie, Lublinie i Wrocławiu, podczas Miesiąca Fotografii w Berlinie, a także w ramach międzynarodowych projektów Eastreet i Street Photography Now. Teraz będzie je można ponownie zobaczyć w Leica 6x7 Gallery Warszawa (ul. Mysia 3). Otwarcie wystawy odbędzie się w środę 31 maja o godzinie 19:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 18 czerwca. Wstęp jest bezpłatny.

zdjęcie główne: Jamie Howard | Un-Posed

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
1
0
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Powiązane artykuły