Fotograficzna Publikacja Roku 2023 - poznaliśmy najlepsze photobooki ostatniego roku

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Wraz z otwarciem 22. edycji Fotofestiwalu poznaliśmy laureatów konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę ex aequo otrzymują Artur Pławski i Aleksandra Żalińska.

Spośród nadesłanych do konkursu 65 książek jury w składzie: Alek Hudzik, Ania Nałęcka-Milach, Agnieszka Obszańska, Beata Bartecka, Krzysiek Orłowski, Paweł Rubkiewicz oraz Franek Ammer zakwalifikowało do finału (a tym samym na wystawę prezentowaną w ramach Fotofestiwalu) w sumie 12 publikacji.

Książki zakwalifikowane do finału konkursu FPR 2023

Dwie książki z główną nagrodą

Spośród nich najlepsze okazały się książki Aleksandy Żalińskiej i Artura Pławskiego, którzy wspólnie otrzymują nagrodę im. Krzyśka Markowskiego i tytuł Fotograficznej Publikacji Roku. Obydwie publikacje są debiutami wydawniczymi. Jury doceniło ich szczerość, świeżość i umiejętność wykorzystania środków, jakie daje medium książki fotograficznej.

„Jury uznało dwie publikacje za wyjątkowe z powodu ich konsekwencji w opowiadaniu historii. Oba projekty mają dobrany język wizualny do tematu, ścisłą edycję i angażująca sekwencje zdjęć. Forma książek służy, by wzmacniać narrację” - komentują jurorzy.

„Dobre Miejsce”, Artur Pławski

  • redakcja: Jakub Kruger, Tomasz Adamski
  • projekt: Adam Piotr Janicki
  • wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Artur Pławski przy pomocy lakonicznego i poetyckiego, a przy tym zabawnego, bez dołującej ironii, języka wizualnego prowadzi nas przez labirynt tyskich blokowisk. Górnośląska „sypialnia” w ujęciu autora jest jednocześnie miejscem uniwersalnym, jak i bardzo swojskim.

Książka w klasyczny sposób opiera się przede wszystkim na przemyślanej edycji i sekwencji. W minimalistycznej formie każdy dodatkowy element (jak na przykład typografia) wzmacnia strukturę narracji.

„Ale uważaj tam na siebie”, Aleksandra Żalińska

  • Projekt: Aleksandra Żalińska
  • Wydawca: self publishing

W swoim projekcie Aleksandra Żalińska nie tylko opowiada o swojej relacji z babcią, ale czyni z niej współautorkę preformujacą do zdjęć. Sam proces fotografowania stał się w pewnym sensie pretekstem do wspólnie spędzonego czasu, a jednocześnie w przewrotny sposób nawiązuje do klasyków (Noboyushi Araki czy Martin Parr).

To współczesna opowieść o drugim człowieku z poszanowaniem podmiotowości bohaterki. Sekwencja zdjęć jest wciągająca.  Layout i forma książki nie zaburza intymności doświadczenia bycia dopuszczonym do zabawy.

Specjalne wyróżnienia

Oprócz nagród głównych jury konkursu Fotograficzna Publikacja Roku przyznała też szereg wyróżnień. Oto one:

  • „Garden”, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło (Blow Up Press) -za ujmującą i imponującą, dopracowaną w szczegółach formę graficzną wspólnego projektu.
  • „Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem”, Agnieszka Rayss (Sputnik Photos) - za interesujące połączenie fotografii dokumentalnej i fikcji.
  • „Kurz. Ewolucja imperium 1988-2022”, Mariusz Forecki (Pix.House) - za pracę z własnym archiwum oraz dociekanie prawdy w przekrojowym i wielowątkowym fotoreportażu.
  • „Stepping Out Into This Almost Empty Road”, Monika Orpik (Ośrodek Postaw Twórczych) - za poszukiwanie odpowiedzi na ważne pytanie o tożsamość, zanikanie kultury i języka.

Fotograficzna Publikacja Roku - o konkursie:

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski - księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią - w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii, a od 2019 roku także Służewski Dom Kultury. Chcemy, aby konkurs pobudzał twórców do działania i ambitnych poszukiwań. Żeby w jego efekcie wydawcy i autorzy odważnie i twórczo podchodzili do medium, jakim jest książka. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie fotofestiwal.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)