Konkurs Fotograficzna Publikacja Roku 2022 otwarty na zgłoszenia

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Kwiecień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Książki fotograficzne wydane w ubiegłym roku można już zgłaszać na konkurs Fotograficzna Publikacja Roku 2022. Równolegle startuje także Konkurs makiet PDF - na projekty książek fotograficznych.

Do 18 maja 2022 r. na konkurs Fotograficzna Publikacja Roku można zgłaszać książki, w których fotografia zajmuje centralne miejsce – albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny, a także projekty książek fotograficznych, które nie ukazały się do tej pory drukiem.

W konkursie na Fotograficzną Publikację Roku zostaną nagrodzone te publikacje, które mogą stać się inspiracją, i które prezentują odważne koncepcje, dopracowaną grafikę, doskonały druk, wyjątkowe zdjęcia i przemyślany projekt. Do jury zaproszeni zostali eksperci zajmujący się tworzeniem książek oraz fotografią.

Czym jest Konkurs Makiet PDF

Konkurs makiet PDF powstał z myślą o twórcach, którzy mają gotowy projekt, ale nie znaleźli jeszcze środków na wydanie książki. Organizatorzy chcą nagrodzić i wyróżnić te projekty, które mają potencjał do stania się pełnowymiarowymi książkami i konkurować na rynku z innymi publikacjami.

Zwycięski projekt zostanie wydrukowany w kilku egzemplarzach i umożliwi twórcy/czyni poszukiwanie wydawcy, finansowania druku lub udział w międzynarodowych konkursach na makiety książek fotograficznych. Do jury tej części konkursu zaproszono osoby związane z projektowaniem, edycją i drukowaniem książek.

Fotograficzna Publikacja Roku 2022 - nagrody

W konkursie przyznana zostanie Nagroda Główna im. Krzyśka Makowskiego oraz wyłoniony zostanie zwycięski projekt w Konkursie makiet PDF. Oprócz publikacji, która otrzyma nagrodę główną, jury wyłoni także co najmniej 10 tytułów, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy oraz 5 projektów książek, które zostaną pokazane w formie wielkoformatowych wydruków na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi 9-26.06.2022.

Regulamin oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie www.fotopublikacja.pl

W tegorocznym jury nagrody znaleźli się:

 • Agnieszka Sejud
  Artystka, laureatka Fotograficznej Publikacji Roku 2021. W jury konkursu Fotograficznej Publikacji Roku 2022.
 • Michał Sita
  Fotograf dokumentalista, kurator, laureat Fotograficznej Publikacji Roku 2020. W jury konkursu Fotograficznej Publikacji Roku 2022.
 • Marta Przybyło
  Projektantka książek, kuratorka wystaw, historyczka sztuki, artystka, laureatka Fotograficznej Publikacji Roku 2020. W jury konkursu Fotograficznej Publikacji Roku 2022.
 • Beata Bartecka
  Kuratorka i autorka publikacji skupiona na typografii, grafice i fotografii, scenarzystka, postproducentka. W jury Konkursu Makiet PDF.
 • Bartłomiej Talaga
  Artysta multimedialny, projektant książek, Kolektyw 19 Rzek. W jury Konkursu Makiet PDF.
 • Piotr Piech
  Kurator, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. W jury Fotograficznej Publikacji Roku oraz Konkursu Makiet PDF.
 • Franek Ammer
  Fotofestiwal w Łodzi. W jury Fotograficznej Publikacji Roku oraz Konkursu Makiet PDF. Współorganizator konkursu.
 • Paweł Rubkiewicz
  Księgarnia Bookoff. W jury Fotograficznej Publikacji Roku oraz Konkursu Makiet PDF. Współorganizator konkursu.
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
Willa Lentza w Szczecinie zaprasza na wystawę Lucii Mugnolo, która zabiera nas do rodzinnego miasta fotografki. „W poszukiwaniu decydującego momentu” zabiera oglądających na wyprawę...
0
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Powiązane artykuły