Fotograficzna Publikacja Roku 2022 - poznaliśmy najlepsze polskie photobooki

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Czerwiec 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Poznaliśmy wyniki konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Główną nagrodę otrzymuje „How to Look Natural in Photos" Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy. Zobaczcie wszystkie nagrodzone książki.

Do 12. edycji reaktywowanego konkursu “Fotograficzna Publikacja Roku” - zgłoszono 56 publikacji. Jury w składzie: Agnieszka Sejud, Marta Przybyło, Bartłomiej Talaga, Piotr Piech, Michał Sita oraz Paweł Rubkiewicz - wyłoniło 18 publikacji, które znalazły się w finale i które zostaną zaprezentowane na wystawie podczas tegorocznego Fotofestiwalu.

Są wśród nich publikacje autorskie, osobiste, nierzadko podsumowujące wieloletnie projekty. Znalazły się również katalogi wystaw oraz nie będące stricte fotograficznymi publikacjami książki o fotografii, w których przeważa tekst, ale obraz jest nie mniej ważny.

Beata Bartecka i Łukasz Rusznica z najlepszą fotograficzną publikacją roku

Nagrodę główną: tytuł Fotograficznej Publikacji Roku 2022 i nagrodę imienia Krzyśka Makowskiego jury postanowiło przyznać publikacji Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy: „How to Look Natural in Photo”

„Za odważne wkroczenie w nowy wymiar pracy nad trudnym i obarczonym archiwum, za skomponowanie własnej propozycji odczytania go i zaktualizowania. Za pracę fotoedycyjną, która sama w sobie stanowi tu gest artystyczny.” - uzasadnia swoją decyzję jury.

„How to Look Natural in Photos” | Beata Bartecka, Łukasz Rusznica

  • projekt: Joanna Jopkiewicz (Grupa Projektor)
  • esej: Tomasz Stempowski
  • przygotowanie do druku: Krzysztof Krzysztofiak
  • tłumaczenie na język angielski: Jerzy Chyb
  • redakcja eseju w języku angielskim: Joanna Osiewicz-Lorenzutti i Stefan Lorenzutti 
  • partner: Arctic Paper
  • wydawcy: Ośrodek Postaw Twórczych & Palm* Studios

Fotograficzna Publikacja Roku 2022 - wyróżnienia

Oprócz nagrody głównej, jury przyznało także 9 wyróżnień. Oto one:

Agata Kalinowska „Yaga”

Za odważne podsumowanie dziesięcioletniej pracy nad nieobecną dotąd w szerszym obiegu osobistą, queerową opowieścią.

Bownik „Colours of Lost Time”

Za swoisty „traktat filozoficzny”, publikację wymagającą od widza wejścia w dialog z pracami abstrakcyjnymi.

Kacper Kowalski „Arche”

Za pracę niezwykle osobistą i poetycką, za doświadczenie, które zmienia postrzeganie projektu dokumentalnego, za niezwykle starannie podążający za nastrojem projekt i wyjątkowe, jakościowe wykonanie.

Rafał Milach „I am warning you”

 

Za kompleksowe i wielowymiarowe podejście do ważnych i aktualnych kwestii politycznych i społecznych, za ciągłe poszukiwania nowych form opowiadania i sekwencji w książce fotograficznej.

Marta Bogdańska „Shifters”

Za zebranie ogromnej ilości dowodów przemocy wobec zwierząt, za bezkompromisowy komentarz i przytłaczającą pracę-gest, książkę-oskarżenie, przez którą nie da się przebrnąć.

Bartek Warzecha „Performances”

Za znakomite zwieńczenie wieloletniej pracy nad obserwacją i rozumieniem teatru, oraz za przełożenie tej wiedzy i obrazów w formę książki wciągającej widza w nowy/inny aspekt performatywności.

Jędrzej Nowicki „Blizny”

 

Za reakcję na aktualne wydarzenia i potrzebę zrozumienia ich oraz zatrzymania w formie książki zostającej dłużej niż publikacja w prasie.

Wojciech Plewiński „Plewiński. Reportaże”

Za kolejne i konsekwentne zaglądanie w archiwa wielkich historycznych twórców, które umożliwia widzom zagłębienie się w autorskie wizje i poznanie historii medium.

Paweł Miedziński „Centralna Agencja Fotograficzna 1951-1991”

 

Za tytaniczną pracę nad archiwum, wyróżniamy ją jako książkę o fotografii, która umożliwia wgląd w archiwum, zwrócenie uwagi na mechanizmy i opracowanie historyczne.

Zwycięzcy konkurs na najlepszy projekt

Równolegle do konkursu na Fotograficzną Publikację Roku po raz pierwszy organizowany był także konkurs na najlepszą makietę, oceniający prace będące jeszcze w fazie tworzenia.

Były to projekty bardzo różnorodne, niektóre gotowe, niektóre zaś jeszcze na wstępnym etapie zamykania. Jury postanowiło wyłonić 7 projektów do finału konkursu. Wszystkie, które znalazły się w finale makiety byłyby w przekonaniu jury - interesującymi publikacjami. Wymagają niekiedy jedynie przemyślenia formy publikacji, doboru papieru i oprawy, czasem pracy z fotoedycją.

Nagrodę główną otrzymuje makieta książki “e.” Katarzyny Heczko Bodory - za wyjątkową narrację, świetnie dobrane i minimalistyczne środki, za to wreszcie, że wszyscy jurorzy od razu chcieliby widzieć tę publikację wydaną i móc zatopić się w jej lekturze.

Katarzyna Heczko Bedora, z projektu "e." 

„Wierzymy, że ta nowo powstała edycja konkursu FPR dostarczy pozytywnego feedbacku (ale również krytycznej oceny) a także umożliwi wyróżnionym autorom dalszą pracę, która zakończy się publikacją ich książek.” - komentują jurorzy.

Jury postanowiło także wyróżnić dwie inne makiety: Joanny Szproch “Alltagsfantasie” oraz Barta Krężołka “Cisza zostanie po rajskich ogrodach” - za projekty przemyślane, spójne, za wyczucie formy książkowej i odpowiedni dobór środków.

Joanna Szproch, z projektu “Alltagsfantasie”

Bart Krężołek, “Cisza zostanie po rajskich ogrodach”

Więcej informacji znajdziecie na stronie fotopublikacja.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Sztuka poza sztuką" - kompendium wiedzy o polskiej fotografii dokumentalnej
"Sztuka poza sztuką" - kompendium wiedzy o polskiej fotografii dokumentalnej
Nakładem Pix.House ukazała się książką „Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce”, autorstwa Adriana Wykroty. To próba kompleksowego zdefiniowania, opisania i analizy nurtu...
19
„Abandoned Daughters of the Tiger” - premiera książki Patryka Bułhaka
„Abandoned Daughters of the Tiger” - premiera książki Patryka Bułhaka
W rok po premierze „Porzuconych Córek Tygrysa” Patryk Bułhak zamyka swój projekt w formie publikacji. Prezentacja książki odbędzie się 3 września, podczas tegorocznego Festiwalu w...
24
„Ciemno w dzień, ciemno w nocy” - nowy photobook Michała Adamskiego
„Ciemno w dzień, ciemno w nocy” - nowy photobook Michała Adamskiego
Nakładem Pix.House ukaże się nowa książka fotograficzna Michała Adamskiego. „Ciemno w dzień, ciemno w nocy” to dokumentalna refleksja na temat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej...
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)