Powraca Fotograficzna Publikacja Roku - konkurs na najlepsze polskie książki fotograficzne

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Po rocznej przerwie FPR powraca ze zdwojoną siłą. Fotograficzna Publikacja Roku 2020/2021 w podwójnej edycji nagrodzi najlepsze książki fotograficzne zrealizowane na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

- Rok 2020 był trudny dla każdego z nas, a edycja konkursu FPR2020 po prostu się nie odbyła. W 2021 wracamy z konkursem i z podwójną edycją! Te same terminy, to samo jury, ale dwa konkursy i dwie główne nagrody – osobno za publikacje fotograficzne wydane w 2019 i 2020 roku. - informują organizatorzy.

Jak aplikować do Fotograficznej Publikacji Roku 2020/2021?

Zgłoszenia konkursowe można nadsyłać do 14 marca 2021 roku. Oceniane będą zarówno książki stricte fotograficzne, jak i publikacje w których fotografia zajmuje centralne miejsce - albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny.

Aplikacje, zawierające opis i zdjęcia publikacji należy przesłać za pomocą formularza online, udostępnionego na platformie Google Forms. Dodatkowe dwie fizyczne kopie publikacji należy dostarczyć osobiście lub pocztowo na adres Służewskiego Domu Kultury w Dzielnicy Mokotów (ul. J. S. Bacha 15 , 02-743 Warszawa).

Do konkursu kwalifikują się jedynie publikacje wydane w formie drukowanej, wydane w okresie 1.01.2019 - 31.12.2019 (Fotograficzna publikacja roku 2020) i 1.01.2020 r. a 31.12.2020 (Fotograficzna Publikacja Roku 2021)

Najlepsze photobooki zostaną zaprezentowane na Fotofestiwalu

„Nagrodzimy te publikacje, które mogą stać się inspiracją, i które prezentują odważne koncepcje, dopracowaną grafikę, doskonały druk, wyjątkowe zdjęcia i przemyślany projekt. Do jury zaproszeni zostali eksperci zajmujący się tworzeniem książek oraz fotografią.” - zaznaczają twórcy wydarzenia.

Przeczytaj także:
Książka „Subterranean River“ Łukasza Rusznicy wybrana Fotograficzną Publikacją Roku 2019

Zwycięzcą konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2019 oraz zdobywcą Nagrody im. Krzyśka Makowskiego zostaje książka Łukasza Rusznicy „Subterranean River”. [Czytaj więcej]

W konkursie przyznana zostanie Nagroda Główna im. Krzyśka Makowskiego (tytuł Fotograficznej Publikacji Roku). Oprócz nagrodzonej publikacji jury wyłoni także co najmniej 10 tytułów, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi w dniach 10-27.06.2021.

Fotograficzna Publikacja Roku

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski – księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią - w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii. Chcemy, aby konkurs pobudzał twórców do działania i ambitnych poszukiwań. Żeby w jego efekcie wydawcy i autorzy odważnie i twórczo podchodzili do medium, jakim jest książka. W poprzednich latach wystawę nagrodzonych i wyróżnionych książek można było zobaczyć podczas Festiwalu Fotografii w Łodzi, TIFF Festiwalu we Wrocławiu oraz w Służewskim Domu Kultury w Warszawie.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem fotofestiwal.com oraz na facebookowej stronie wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)