Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Książka „Subterranean River“ Łukasza Rusznicy wybrana Fotograficzną Publikacją Roku 2019

0

Autor: Michał Chrzanowski

14 Czerwiec 2019
Artykuł na: 9-16 minut

Zwycięzcą konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2019 oraz zdobywcą Nagrody im. Krzyśka Makowskiego zostaje książka Łukasza Rusznicy „Subterranean River”.

Fotograficzna Publikacja Roku nagradza publikacje, w których fotografia zajmuje centralne miejsce - albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny. Jak zaznaczają organizatorzy to był wyjątkowo udany rok dla książek fotograficznych w Polsce. Do konkursu zostały zgłoszone 62 książki, a do ścisłego finału przeszło aż 23 pozycje. Tak więc jurorzy w składzie Olga Łacna, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Rafał Milach, Jacek Fota, Franek Ammer, Paweł Rubkiewicz i Joanna Kinowska nie mieli łatwego zadania. Spędzili godziny na dyskusjach, a oprócz przyznania nagrody głównej, postanowili przyznać aż 5 wyróżnień.

fot. Łukasz Rusznica, Bez tytułu, z cyklu Rzeka podziemna, 2016. Dzięki uprzejmości artysty © Łukasz Rusznica

Subterranean River (Rzeka podziemna) - osobiste  i intymne podejście

Nagroda Główna im. Krzyśka Makowskiego, na którą składa się tytuł Fotograficznej Publikacji Roku 2019, wystawa oraz spotkanie autorskie podczas trwającego Fotofestiwalu 2019 (od 13 do 30 czerwca 2019) oraz promocja w ramach Fotofestiwalu 2019 otrzymała książka Subterranean River (Rzeka podziemna) autorstwa Łukasz Rusznica.

- Doceniamy ją za bezkompromisowe podejście, za drobiazgowość i perfekcję w najmniejszym szczególe. Jest to publikacja osobista i intymna. Spójna, a z drugiej strony ma charakter eklektycznego dzieła. Różnorodność formalna przyjęta przez autora pracy tworzy interesującą mozaikę, używając kolokwializmu, najprościej streścić: „klasyczne, ale pojechane”. Czytelnik zostaje zaproszony do zabawy z konwencjami, które nie przesłaniają merytoryki samej pracy. Doceniamy ją za bardzo odważny i zdecydowany gest twórczy - komentują jurorzy.

fot. Łukasz Rusznica, Yuki-onna, z cyklu Rzeka podziemna, 2017. Dzięki uprzejmości artysty © Łukasz Rusznica 

- Jadąc do Japonii, wiedziałem tylko jedną rzecz - chcę zrobić zdjęcia bazujące na japońskiej mitologii, chcę fotografować Yokai - potwory z legend. Fotografia była konsekwencją, wynikiem funkcjonowania w nowym otoczeniu, była końcem procesu poznawania ludzi i budowania relacji - dlatego pewnie na tak wielu zdjęciach (zwłaszcza tych intymnych) są moi przyjaciele lub osoby, które mi zaufały - ludzkie osoby. Świat nie-ludzki nie jest tylko dodatkiem, wizualnym przerywnikiem - jest tak samo ważny. Zrozumiałem, że to, co najbardziej mnie interesuje w tym kontekście, to natura. Człowiek jest jej elementem, tak samo ważnym jak kamień, krzak czy kot. Dodam jeszcze, że słowo „natura” też nie jest zbyt precyzyjne, łatwo je zredukować do dzikich ostępów i „nieskalanej” ludzką ręką głuszy. Naturą nazywam wszystko, co podlega biologicznym, chemicznym i fizycznym procesom – istnieje, starzeje się i rozpada. Ta seria to pytanie o całość - o to, jak bardzo niepełni się czujemy i jak szukamy drogi powrotu. Tak powstała Rzeka podziemna - zaznacza Łukasz Rusznica.

Subterranean River

 • Zdjęcia: Łukasz Rusznica
 • Tekst: Olga Drenda
 • Projekt graficzny: Grupa Projektor (Joanna Jopkiewicz)
 • DTP: Krzysztof Krzysztofiak
 • Oprawa: twarda
 • Format: 235 × 310 mm
 • Liczba stron: 120
 • Język: angielski
 • Wydawcy: Fundacja Sztuk Wizualnych, Palm Studios, Łukasz Rusznica 2018
 • Partner: Art & Innovation Space Foundation
 • Cena: 240 zł

Wyróżnienia w konkursie

 • „Augustis 2.0” - publikacja zachwyciła jurorów tym, jak można pracować nad archiwami.
  - Wyróżniamy ją niejako w kategorii (której nie ma) książki historycznej. Kreatywnie i nowocześnie, nie gubiąc oryginalnego zamysłu twórczego. Należą się szczególne gratulacje i uznanie za wieloletnie, nieustanne i dążące do doskonalenia utrwalanie dorobku fotografa.
 • Tomek Tyndyk „Teatr” - zostaje wyróżniona za nową jakość w publikacji związanej z teatrem.
  - Szczególnie nagradzamy edycję tego materiału, która zaskakuje i tworzy osobną pracę. Wraz z tekstem sztuki autorstwa Macieja Pisuka wychodzi poza publikację, poza schematy i konwencje.
 • Sławek Pliszka „S-21” - wyróżniona wśród książek niskonakładowych.
  - Spójna i sugestywna forma graficzna idzie w parze z kontrowersyjną i ważną historią. Znalezienie tematu i sposobu opowiedzenia tej niełatwej historii, zostało w tej publikacji idealnie zbalansowane.
 • Anna Orłowska „Futerał” - wyróżniona za niezwykle spójne zamknięcie projektu fotograficznego i badawczego w formie publikacji.
  - Publikacja wciągająca, wielowątkowa, dopracowana w szczegółach.
 • Michał Siarka „Aleksander” - wyróżnienie za „storytelling”.
  - Za idealne dobranie środków do opowiedzenia trudnej, wielowątkowej historii. Za ogrom wysiłku włożony w całokształt, wieloletnią pracę badawczą i dokumentalną, edycyjną i tekstową. W efekcie otrzymujemy niemal encyklopedyczne dzieło, którego ciągle nadrzędnym wymiarem jest opowieść fotograficzna.

fot. Łukasz Rusznica, Bez tytułu, z cyklu Rzeka podziemna, 2016. Dzięki uprzejmości artysty © Łukasz Rusznica

Łukasz Rusznica (ur. 1980) - od ukończenia studiów na wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, jego prace były wystawiane w wielu galeriach w Polsce i za granicą. Autor książek fotograficznych Smog, Near, Infra, Toskana i zaprojektowanej przez Thomasa Schostocka – Najważniejszego i tak Wam nie powiem. Laureat Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2012 roku oraz NAGRODY WARTO 2015. W 2016 roku został zaproszony do projektu European Eyes on Japan i wyjechał do Japonii na rezydencję artystyczną. Laureat nagrody Griffin Art. Space – Lubicz 2017 przyznanej za najlepsze porfolio w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2017. Obecnie jest kuratorem w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu.

Fotograficzna Publikacja Roku - pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski - księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią - w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii. W poprzednich latach wystawę nagrodzonych i wyróżnionych książek można było zobaczyć podczas Festiwalu Fotografii w Łodzi, TIFF Festiwalu we Wrocławiu oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej podczas Warszawskich Targów Książki Artystycznej czy podczas międzynarodowych wydarzeń fotograficznych m.in. Hamburg Triennale.

wykorzystane zdjęcia: fot. Łukasz Rusznica „Subterranean River“ / informacje: materiały prasowe

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
3
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły