Fotograficzna Publikacja Roku 2023 - startuje nabór do konkursu na najlepsze photobooki ostatniego roku

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Wystartowała tegoroczna edycja konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 23 kwietnia. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu.

Organizatorzy zapraszają do przesyłania książek na kolejną edycję konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2022. Do 23 kwietnia 2023 r. Do konkursu przyjmowane są książki, w których fotografia zajmuje centralne miejsce – albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny wydane w 2022 roku.

„W konkursie na Fotograficzną Publikację Roku nagrodzimy te publikacje, które mogą stać się inspiracją, i które prezentują odważne koncepcje, dopracowaną grafikę, doskonały druk, wyjątkowe zdjęcia i przemyślany projekt. Do jury zaproszeni zostali eksperci zajmujący się tworzeniem książek oraz fotografią.” - zachęcają twórcy.

W tegorocznym jury nagrody znaleźli się: Beata Bartecka (kuratorka i autorka publikacji skupiona na typografii, grafice i fotografii, scenarzystka, postproducentka), Ania Nałęcka-Milach (projektantka książek fotograficznych), Alek Hudzik (dziennikarz kulturalny, krytyk sztuki), Krzysiek Orłowski (fotograf, edytor, wydawca), Agnieszka Obszańska (dziennikarka kulturalna, reporterka), Franek Ammer (Fotofestiwal w Łodzi, 19 Rzek) oraz Paweł Rubkiewicz (Księgarnia Bookoff).

W konkursie przyznana zostanie Nagroda Główna im. Krzyśka Makowskiego. Oprócz publikacji, która otrzyma nagrodę główną, jury wyłoni także co najmniej 10 tytułów, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi 15-25.06.2023.

Jak aplikować?

Zgłoszenia konkursowej należy nadsyłać do 23 kwietnia 2023 roku za pośrednictwem formularza na stronie fotopublikacja.pl. Do zgłoszenia należy załączyć zdjęcia publikacji, a dwie jej fizyczne kopie wysłać, lub dostarczyć na adres Służewski Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, ul. J. S. Bacha 15 , 02-743 Warszawa, z dopiskiem „Fotograficzna publikacja roku 2023”.

Fotograficzna Publikacja Roku - o konkursie

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski - księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią - w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii, a od 2019 roku także Służewski Dom Kultury. Chcemy, aby konkurs pobudzał twórców do działania i ambitnych poszukiwań. Żeby w jego efekcie wydawcy i autorzy odważnie i twórczo podchodzili do medium, jakim jest książka.

W poprzednich latach wystawę nagrodzonych i wyróżnionych książek można było zobaczyć podczas Fotofestiwalu w Łodzi, TIFF Festival we Wrocławiu, w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, na festiwalu książek fotograficznych Fotobok w Göteburgu, a także w Berlinie w ramach wystawy State of Emergency. Polish Photo Art Today.

Przeczytaj także:
Fotograficzna Publikacja Roku 2022 - poznaliśmy najlepsze polskie photobooki

Poznaliśmy wyniki konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Główną nagrodę otrzymuje photobook Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy. Zobaczcie wszystkie nagrodzone książki. [Czytaj więcej]

W poprzedniej edycji nagrodę główną otrzymała książką How to Look Natural in Photos autorstwa zespołu kuratorskiego Łukasza Rusznicy i Beaty Barteckiej, w opracowaniu graficznym Joanny Jopkiewicz (Grupa Projektor). Książka została wydana przez Ośrodek Postaw Twórczych oraz Palm* Studios.

Więcej informacji na stronie fotopublikacja.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)