„Pozdrowienia z Auschwitz” fotograficzną publikacją roku 2016!

Miło nam poinformować, że photobook Pawła Szypulskiego pt. „Pozdrowienia z Auschwitz” otrzymał tytuł Fotograficznej Publikacji Roku, przyznany w ramach plebiscytu organizowanego przez łódzki Fotofestiwal.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Do tegorocznej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku zgłoszono 60 książek. Spośród nich jury wybrało 19, które będziemy mogli zobaczyć na wystawie towarzyszącej łódzkiemu Fotofestiwalowi. Znalazły się tutaj ważne publikacje, ukazujące szereg tematów, wśród których nie mogło zabraknąć najlepszych publikacji monograficznych i tematycznych z 2015 roku. Obok nich są także przykłady katalogów, podsumowań twórczości ważnych artystów.

Finałowa 19 to przekrój najważniejszych wydawnictw zeszłego roku. Przyznanie nagrody głównej nie stanowiło jednak problemu. Jak twierdzą przedstawiciele jury, werdykt był jednogłośny, a nagrodę im. Krzyśka Makowskiego i tytuł Fotograficznej Publikacji Roku otrzymały „Pozdrowienia z AuschwitzPawła Szypulskiego.

 

- Jest to publikacja wyjątkowa i unikalna na wielu poziomach. Wnosi niesłychanie ważny, wypracowany i przenikliwy głos do międzynarodowej debaty historycznej. Jest uniwersalna, ponadnarodowa i odważna, przełamuje stereotypy. Podejmuje temat z pogranicza socjologii, turystyki, historii, antropologii, itd. wnosząc do każdej z tych dziedzin nowy, niedostrzeżony dotąd rys. Jest przy tej wzniosłości niezwykle „codzienna”, bezpośrednia i bezpretensjonalna. Treść została zaprezentowana w sposób nieprzytłaczający, elegancki, choć skromny, tak by uwydatnić oddziaływanie niebywałego zestawienia obrazu z tekstem. Autor w niezwykle dyskretny sposób stawia widza w samym centrum niełatwych pytań. - tłumaczy swój wybór jury.

 

Oprócz, nagrody głównej przyznano także cztery wyróżnienia, którymi nagrodzono tytuły:

  • Hawaikum” – (aut. Agata Pankiewicz i Marcina Przybyłka) wyróżnienie za idealne połączenie zdjęć z tekstem. Jest to zarówno książka fotograficzna, jak i książka do czytania. Żadna z części nie może istnieć bez drugiej. Refleksja tekstu wynika z obrazu, a zatem fotografie są punktem wyjścia, niezbywalnym i kluczowym elementem książki.
  • Emulsja” – (praca zbiorowa, wyd. Fundacja Archeologii Fotografii) wyróżnienie za unikalny sposób pracy z archiwami i sztuką współczesną. Jest to publikacja oparta na obrazie „zepsutym”, gdzie zniwelowano różnicę między przypadkowością (zniszczeniem zdjęcia) a zabiegiem artystycznym. Na szczególną uwagę zasługuje dyskrecja informacji technicznej, która dzięki zabiegowi projektowemu nie jest pierwszoplanowa, nie odwraca uwagi od głównego nośnika treści – obrazu.
  • Tu się zaczyna koniec miast” – (aut. Agnieszka Rayss) niezwykle wrażeniowa książka, niemal ulotna chociaż zamknięta w fizycznym przedmiocie, o wyjątkowej świadomości formy publikacji, gdzie projekt graficzny przedłuża siłę oddziaływania obrazu.
  • 317 Days to Mars” – (aut. Maciej Jeziorek) unikalny przewodnik po innej planecie. Wyróżnienie za odważną i pełną energii grę z widzem, ujarzmienie chaosu oraz nowe spojrzenie, wszystko idealnie rozegrane w projekcie graficznym.

Więcej informacji o wydarzeniach odbywających się w ramach tegorocznej edycji Fotofestiwalu znajdziecie pod adresem fotofestiwal.com.

 

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Paweł Szypulski
logo logo
Magazyny
Zamów