Książka wobec traumy - relacja ze spotkania z Pawłem Szypulskim [WIDEO]

Autor: Maciej Luśtyk

8 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy Was do obejrzenie relacji ze spotkania z Pawłem Szypulskim, autorem wydanej jesienią publikacji “Pozdrowienia z Auchswitz”. Podczas Warszawskich Targów Książki Artystycznej fotograf opowiadał o roli książki we współczesnym sposobie widzenia i rozumienia traumatycznych wydarzeń.

Współczesna ikonografia wojen, konfliktów i aktów terroru zdominowana jest przez amatorskie obrazy rejestrowane telefonami komórkowymi i nadawane wprost z miejsca tragicznych wydarzeń newsowe materiały telewizyjne. Widzowie, jak nigdy wcześniej mogą mieć uczucie niemal bezpośredniego uczestnictwa w tego rodzaju zdarzeniach. Jaką rolę ma w tej sytuacji do odegrania książka – medium z zasady „wolne”, wymagające czasu i dystansu? Co publikacje artystyczne mogą wnieść do naszego sposobu widzenia i rozumienia traumatycznych wydarzeń? Na te i inne pytania odpowiadał autor, Paweł Szypulski podczas spotkania, z którego relację możecie zobaczyć poniżej.

Jesienią tego roku premierę miała najnowsza publikacja artysty. “Pozdrowienia z Auschwitz” to projekt zrealizowany w oparciu o autorski wybór kartek z tworzonej przez kilka lat kolekcji. Niemal wszystkie pocztówki wchodzące w jej skład pochodzą „z obiegu” – zostały zapisane oraz wysłane do rodzin, przyjaciół i znajomych. Na jednej z nich mężczyzna przesyła „Pozdrowienia z Oświęcimia” i w post scriptum dodaje: „Wszystko jest w porządku, brak tylko Ciebie i słońca”. Na odwrocie pocztówki panorama KL Auschwitz, komin krematorium i brama do obozu. Na innej kartce „Transport gorących pozdrowień z Oświęcimia z szumem letniego wiatru zasyła siostra Cześka”. Na awersie pocztówki zdjęcie przedstawiające Blok 11, tzw. Blok śmierci.

Turystyczne pocztówki zebrane w ramach projektu „Pozdrowienia z Auschwitz” proponują radykalnie odmienną – „rozgadaną” i skrajnie niestosowną narrację. Praca Szypulskiego, opowiada o społecznej pamięci o tamtych wydarzeniach. Pamięci zupełnie innej niż ta, która obecna jest w sztuce wysokiej i naukowym dyskursie.

Paweł Szypulski - kurator i twórca wizualny, pracujący na rozmaitych materiałach archiwalnych. Członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog, specjalizujący się w krytycznej analizie pisanych i fotograficznych świadectw osobistych

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ruszyła tegoroczna odsłona konkursu fotograficznego upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Do wygrania 10 000 zł i vouchery do sklepów fotograficznych.
2
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
„Lato z Phoenix” to cykl fotospacerów pod znakiem fotografii analogowej, które odbędą się w 7 miastach Polski. Warsztaty, na których będzie można wypróbować najnowszy film Harman Phoenix 200...
31
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)