Paweł Szypulski „Pozdrowienia z Auschwitz” - premiera

Autor: Maciej Luśtyk

28 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Sztuk Wizualnych oraz Edition Patrick Frey zapraszają na premierę wyjątkowej książki Pawła Szypulskiego pt. „Pozdrowienia z Auschwitz”, która odbędzie się już jutro, 29 października 2015 roku, w warszawskim Barze Studio. Punktem wyjścia do publikacji były często przewrotne i niepoprawne, turystyczne pocztówki przedstawiające obóz Auschwitz-Birkenau.

„Pozdrowienia z Auschwitz” to projekt zrealizowany w oparciu o autorski wybór kartek z tworzonej przez kilka lat kolekcji. Niemal wszystkie pocztówki wchodzące w jej skład pochodzą „z obiegu” – zostały zapisane oraz wysłane do rodzin, przyjaciół i znajomych. Na jednej z nich mężczyzna przesyła „Pozdrowienia z Oświęcimia” i w post scriptum dodaje: „Wszystko jest w porządku, brak tylko Ciebie i słońca”. Na odwrocie pocztówki panorama KL Auschwitz, komin krematorium i brama do obozu. Na innej kartce „Transport gorących pozdrowień z Oświęcimia z szumem letniego wiatru zasyła siostra Cześka”. Na awersie pocztówki zdjęcie przedstawiające Blok 11, tzw. Blok śmierci. Najstarsza z kartek przedstawiających obóz Auschwitz-Birkenau, które znalazły się w zbiorach Pawła Szypulskiego, wysłana została już w 1946 r., rok po wyzwoleniu. Pocztówki z widokami obozu dostępne są w sprzedaży do dziś.

Sekwencja kartek zreprodukowanych w książce została ułożona w taki sposób, że przeglądając kolejne strony, widz prowadzony jest przez metaforyczną podróż w głąb obozu Auschwitz I – od bramy, przez baraki, do wnętrza komory gazowej i krematorium, a następnie od bramy do komór Auschwitz II-Birkenau.

Wybór pocztówek zgromadzonych w książce zamyka kartka, która jako jedyna przedstawia zdjęcie wykonane podczas wojny. To fotografia zrobiona przez więźniów Sonderkommando z wnętrza komory gazowej. Jest to jeden z zaledwie czterech naświetlonych wtedy kadrów, które jako jedyne zdjęcia z czasu II wojny światowej przedstawiają ostatni etap zagłady z perspektywy jej ofiar.

Jedną z centralnych figur współczesnej debaty akademickiej i praktyk artystycznych związanych z Zagładą jest milczenie. Innym niezwykle ważnym problemem jest kwestia stosowności. Turystyczne pocztówki zebrane w ramach projektu „Pozdrowienia z Auschwitz” proponują radykalnie odmienną – „rozgadaną” i skrajnie niestosowną narrację. Praca Szypulskiego, opowiada o społecznej pamięci o tamtych wydarzeniach. Pamięci zupełnie innej niż ta, która obecna jest w sztuce wysokiej i naukowym dyskursie.

We wrześniu 2015 roku książka Szypulskiego została nominowana do finału najbardziej prestiżowego konkursu książek fotograficznych, Paris Photo-Aperture Foundation PhotoBook Awards.

Paweł Szypulski - kurator i twórca wizualny, pracujący na rozmaitych materiałach archiwalnych. Członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog, specjalizujący się w krytycznej analizie pisanych i fotograficznych świadectw osobistych.

Premiera książki odbędzie się w czwartek, 29 pażdziernika 2015 roku, o godzinie 18:30 w Barze Studio, przy ul. Plac Defilad 1, w Warszawie. Publikacja trafi do sprzedaży 30 października 2015 roku, w cenie 79 zł. Więcej informacji o książce znajdziecie pod adresem sztukawizualna.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły