Kodak na plusie po raz pierwszy od wielu lat

Autor: Maciej Luśtyk

9 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jeszcze w 2012 roku Kodak notował roczne straty w wysokości prawie 1,5 mld dolarów. Rok 2016 był pierwszym od wielu lat, w którym firma zanotowała zyski.

Właściwie od początku cyfrowej rewolucji pierwszych lat nowego millennium Kodak notował straty, które nawet mimo pozbycia się wielu patentów i odnóg biznesu doprowadziły firmę na skraj upadłości i które jeszcze 5 lat temu wynosiły 1,38 miliarda dolarów. Okazuje się jednak, że sprawnie przeprowadzona restrukturyzacja i pomysł na rozwijanie biznesu mogą zdziałać cuda. Rok 2016 był pierwszym od wielu lat, który firma "zamknęła" na plusie.

Zyski wynoszące 16 mln dolarów nie są może zatrważającym wynikiem wobec 1,5 mld dolarów obrotu, które w zeszłym roku wypracował Kodak, niemniej jednak są gigantyczną poprawą (91 mln dolarów) z porównaniu z rokiem 2015, w którym firma notowała straty na poziomie 75 mln dolarów.

Jeszcze w tym roku na rynek powrócić ma film Ektachrome

Jak firmie udało się tak szybko poprawić swoją sytuację? Po złożeniu wniosku o upadłość w 2011 roku kodak pozbył się wszystkich gałęzi biznesu przynoszących straty, wycofując się między innymi z produkcji aparatów cyfrowych i skupił się na rozwijaniu działów związanych z drukiem i produkcją materiałów eksploatacyjnych. To w tych segmentach zresztą firma odnotowuje teraz najszybszy, bo nawet 16-procentowy wzrost. Pomogło też zapewne powołanie w 2014 roku nowego prezesa firmy Jeffreya J. Clarke’a, który dokończył proces restrukturyzacji i podzielił firmę na 5 głównych dywizji. Nie bez wpływu pozostało także zapewne zawiązanie umów na dostawy błony filmowej z największymi studiami filmowymi w USA, o czym pisaliśmy w grudniu 2015 roku.

Co ciekawe zyski operacyjne oddziału zajmującego się produkcją filmu i rynkiem konsumenckim zmniejszyły się o 36 milionów dolarów, według producenta było to jednak po części spowodowane inwestycjami, które poczynił w kwestii nowej generacji kamery Super 8, a ogólne prognozy dla branży pozostają bardzo dobre, o czym świadczyć ma zaprezentowanie fotograficznego smartfona Kodak Ektra i ogłoszenie przywrócenia produkcji filmu Ektachrome.

Zaprezentowana w 2016 roku kamera Kodak Super 8

Czy oznacza to, że los dla Kodaka nareszcie się odwrócił? Firma prognozuje, że w 2017 utrzyma zwyżkowy trend, z czego jedynie możemy się cieszyć. Być może wraz z powracającą modą na fotografię analogową Kodak zaskoczy nas jeszcze ponownym wprowadzeniem takich filmów jak Plus X, Elite Chrome czy wreszcie chyba najbardziej żałowanego przez fotografów materiału Kodachrome. O tym jednak zadecyduje zapewne popularność jaką będzie cieszyć się ponownie wprowadzony film Ektachrome.

Pełne zestawienie wyników finansowych Kodaka za rok 2016 znajdziecie pod adresem businesswire.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Canva przejmuje Affinity. Adobe będzie miało problem
Canva przejmuje Affinity. Adobe będzie miało problem
Znana wszystkim dobrze platforma do szybkiego projektowania graficznego przejmuje Affinity - producenta przystępnych cenowo alternatyw dla produktów z oferty Adobe. Czy to zapowiedź...
8
247 Mp - nowa średnioformatowa matryca Sony podnosi poprzeczkę w zakresie rozdzielczości
247 Mp - nowa średnioformatowa matryca Sony podnosi poprzeczkę w zakresie rozdzielczości
Myśleliście, że 150 megapikseli to przesada? Sony prezentuje nową matrycę średnioformatowa o niebotycznej rozdzielczości 247 Mp, która w niedalekiej przyszłości ma szansę trafić do...
9
Szukamy talentów - dołącz do zespołu Fotopolis!
Szukamy talentów - dołącz do zespołu Fotopolis!
Jeśli interesuje Cię film i fotografia, lubisz pisać, rozmawiać lub tworzyć treści wideo o nowinkach sprzętowych – napisz do nas! Szukamy nowych autorów i stałych współpracowników.
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)