Powstaje dokument o fotografii natychmiastowej. Zobaczcie zwiastun

0
Maciej Luśtyk
11 Sierpień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Gdy 8 lat temu Polaroid zamknął swoją ostatnią fabrykę, przyszłość fotografii natychmiastowej stanęła pod znakiem zapytania. Uratowali ją entuzjaści z The Impossible Project, którzy wykupili manuafakturę i rozpoczęli produkcję filmu na własną rękę. O tym trudnym przedsięwzięciu właśnie powstaje dokument.

W czasach, gdy każdego roku słyszymy o wycofywaniu z produkcji kilku kolejnych tradycyjnych filmów, historie takie jak przedsięwzięcie twórców The Impossible Project należą do rzadkości. W 2008 roku, zaraz pod tym jak Polaroid ogłosił zamknięcie swojej ostatniej fabryki, a tym samym niechybną śmierć tradycyjnej fotografii natychmiastowej, dwóch entuzjastów natychmiastowej, Oskar Smolokovsky i Florian Kaps, postanowiło jak najszybciej przywrócić ją do życia i zebrało pieniądze na wykupienie manufaktury.

Nie był to jednak łatwy proces. Mimo że w fabryce pozostała niezbędna maszyneria, to twórcy projektu musieli na nowo opracować chemiczną formułę produkcji filmu. Zajęło to dwa lata, ale było warto. Teraz nazwa Impossible Project znana jest każdemu fanowi Polaroidów i stała się symbolem tego, że we właściwych rękach nawet najbardziej niedochodowy biznes może przemienić się w dobrze prosperującą firmę. Impossible ciągle się rozwija i nie poprzestaje jedynie na filmach. Kilka miesięcy temu twórcy zaprezentowali swój pierwszy nowoczesny aparat natychmiastowy Impossible I-1. Jak udało się im się tego wszystkiego dokonać? Tego mamy dowiedzieć się z powstającego właśnie dokumentu.

 

Filmowiec Jens Meurer od 3 lat tworzy dokument o losach Impossible Project i fenomenie drugiego życia “polaroidów”. Ale film opowiadać będzie znacznie więcej, skupiając się także na całej historii filmu natychmiastowego i jego wpływie na sztukę, fotografię oraz naukę, a głos zabiorą znane postacie, jak chociażby wierni analogowemu filmowi reżyserzy Christopher Nolan i Quentin Tarantino.

Całość - jakże by inaczej - zostanie nakręcona na tradycyjnym filmie 35 mm. Projekt wspomagają między innymi Arri, Kodak i Film Distribution, którzy sfinansowali już 80% całego przedsięwzięcia. O pieniądze potrzebne na domknięcie budżetu (100 tys. euro) Meurer stara się za pośrednictwem serwisu Kickstarter.

 

Za 25 euro otrzymamy unikalne polaroidy zza kulis produkcji filmu. Wsparcie kwotą 30 euro da nam dostęp do obejrzenia wczesnej wersji dokumentu. Dalej robi się tylko ciekawiej. Osoby które zdecydują się wesprzeć projekt większymi kwotami będą mieli między innymi szansę odwiedzić fabrykę Impossible, spotkać się z twórcami czy odwiedzić plan zdjęciowy.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, film ukaże się w lipcu 2017 roku. Trzymamy kciuki.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)