10. urodziny fotopolis.pl: Filip Ćwik

0
Marcin Grabowiecki
27 Październik 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Piątym autorem, z którym rozmawialiśmy z okazji naszej jubileuszowej aukcji jest Filip Ćwik. Przeczytajcie co na temat zmian na rynku fotograficznym i swojej pracy ma do powiedzenia tegoroczny laureat World Press Photo. Przypominamy, że wernisaż wystawy przedaukcyjnej odbędzie się już dzisiaj, 27 października o godz. 19:00 w Galerii Refleksy w Warszawie. Zapraszamy na urodzinowy tort i lampkę wina!
Filip Ćwik

Fotopolis.pl: Czy pamiętasz na jakim etapie artystycznego rozwoju byłeś 10 lat temu?
Filip Ćwik: To był początek mojej pracy zawodowej. Dziesięć lat temu przenosiłem się ze Szczecina do Warszawy i rozpoczynałem pracę w Newsweeku. To był czas poznawania swoich możliwości, szukania indywidualnej drogi, a przede wszystkim czas wzmożonej aktywności zawodowej. Praca w tygodniku pochłonęła mnie maksymalnie. Przestałem szukać pojedynczych zdjęć i zacząłem pracować nad swoimi pierwszymi reportażami. Zakończyłem etap pracy newsowej dla Gazety Wyborczej i wszedłem w zupełnie inną przestrzeń fotograficzną.

Czy zaobserwowałeś jakieś zmiany na rynku fotograficznym, które zaszły w ciągu ostatnich 10 lat?
Największym przełomem, z pewnością było pojawienie się fotografii cyfrowej, z którą zetknąłem się dosyć późno, bo dopiero w 2006 roku. Cyfra nie do końca jednak mnie uwiodła, tak naprawdę wykorzystuję ją jedynie do fotografii prasowej. Wszystkie projekty, reportaże i archiwum domowe staram się utrwalać na negatywach. Fotografia analogowa wymaga ode mnie większej koncentracji, skupienia, zastanowienia się, a to w pracy twórczej cenię sobie najbardziej.

Poza technicznymi nowinkami ostanie lata przyniosły odczuwalny dla fotoreporterów negatywny aspekt. Fotografia prasowa/reportaż została bowiem osierocona przez prasę na polskim rynku. I to chyba największa bolączka reporterów.

Co wniosło ostatnie 10 lat do Twojej świadomości fotograficznej?
Dziesięć lat temu miałem 28 lat i kiedy myślę o tamtym czasie, to mam w pamięci nieustający pęd, zachłanność na zdjęcia, pracę od rana do wieczora. Pierwsze sukcesy i zachłyśnięcie się nimi. Nie odbieram jednak tego źle, tak musiało być, żebym mógł naturalnie zwolnić, zatrzymać się, zastanowić. Z tego zrodziła się świadomość fotograficzna, stawianie sobie celów, to w jakim kierunku chcę iść i gdzie chciałbym się znaleźć za następnych dziesięć lat.
Filip Ćwik. INSIDE#07, 2010, fotografia barwna, 120x80 cm (w św. passe-partout), 145x105cm (z ramą), sygnowana na odwrocie, nienumerowana, cena 1500 zł

Jakiego typu informacji szukasz na fotopolis.pl?
Przeglądam przede wszystkim kalendarium i wydarzenia, to dla mnie źródło informacji o nowych wystawach i autorskich spotkaniach.

Czy możesz opowiedzieć o pracy, którą przekazałeś na aukcję?
Zdjęcie zostało wykonane w Sandomierzu, podczas pracy nad fotoreportażem o powodzi, która miała miejsce w Polsce w 2010 roku. Część poświęcona wnętrzom i pejzażom miała swoją odsłonę podczas wystawy INSIDE/OUTSIDE. Zdjęcie zdewastowanego wnętrza popowodziowego stanowiło jeden z elementów INSIDE.

Masz jakąś historię z nią związaną?
Podczas pracy nad materiałem, zrobiłem około 200 zdjęć wnętrz domów. I pomimo zaistniałych między nimi analogii, pamiętam prawie każde miejsce i okoliczności, w jakich zdjęcie powstawało. W przypadku zdjęcia, które przekazałem na aukcję, miałem spory problem ze światłem, którego we wnętrzu była znikoma ilość. Dopiero na materiale fotograficznym miałem możliwość zobaczenia pełnego obrazu. Dom, z którego pochodzi zdjęcie w wyniku zniszczeń popowodziowych został wyburzony.

Dziękujemy za rozmowę.


Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną, której otwarcie odbędzie się w czwartek, 27 października o godz. 19:00 w Galerii Refleksy w Warszawie. Prace pozostaną tam do 17 listopada 2011.

Więcej informacji na temat aukcji oraz wystawy znajdziecie w naszym artykule.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)