10. urodziny fotopolis.pl: Tomek Sikora

Autor: Marcin Grabowiecki

24 Październik 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Dziś krótko i na temat o ostatnich dziesięciu latach w fotografii opowiada Tomek Sikora. To kolejny autor, którego pracę będziemy mogli kupić na charytatywnej aukcji w listopadzie, a zobaczyć - już w najbliższy czwartek, 27 października o godz. 19:00 na wystawie przedaukcyjnej w warszawskiej Galerii Refleksy.
Tomek Sikora

Fotopolis.pl: Czy pamiętasz na jakim etapie artystycznego rozwoju byłeś 10 lat temu?

Tomek Sikora: Dziesięć lat temu to był dla mnie czas powolnego odchodzenia od reklamy na rzecz projektów autorskich. Był to również okres fascynacji fenomenem Galerii Bezdomnej.

Czy zaobserwowałeś jakieś zmiany na rynku fotograficznym, które zaszły w ciągu ostatnich 10 lat?

Jestem kiepskim obserwatorem. Niemniej jednak chciałbym, aby fotografia zewnętrzna dawała mnie i innym ludziom więcej energii, rozśmieszała nas, dystansowała do rzeczywistości, a nie pełniła tylko funkcję sztucznej na ogół reklamy.

Zauważyłem także, że na rynku pojawiają się ciekawe nowe pisma na świetnym poziomie fotograficznym i graficznym.

Tomek Sikora. Z cyklu "Symbiosis no7", 2003, fotografia barwna, lambda, 47x70 cm (z ramą), sygn. dat. i opis. (ołówkiem) na odwrocie, nakład: 1/5, cena 1000 zł

Co wniosło ostatnie 10 lat do Twojej świadomości fotograficznej?

Już nie pamiętam na jakim poziomie była dziesięć lat temu.

Jakiego typu informacji szukasz na fotopolis.pl?

Szukam informacji na temat działań fotograficznych, wystaw.

Czy możesz opowiedzieć o pracy, którą przekazałeś na aukcję?

"Zbliżenie" to pocałunek przez lustro. Jest to jedno z pierwszych moich zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym. Przymierzałem się wielokrotnie do odbić w lustrze zwykłym, analogowym aparatem, ale mała głębia nie pozwoliła mi otrzymać porządanego efektu.

Pewnego dnia wpadł do mnie przyjaciel amator i zostawił mi na parę dni aparat. Po paru próbach skrzyknąłem Agnieszkę, młodą dziewczynę o niezwykle ciekawej, unikalnej urodzie.

Dziękujemy za rozmowę.

Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną, której otwarcie odbędzie się w czwartek, 27 października o godz. 19:00 w Galerii Refleksy w Warszawie. Prace pozostaną tam do 17 listopada 2011.

Więcej informacji na temat aukcji oraz wystawy znajdziecie w naszym artykule.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
5
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)