10. urodziny fotopolis.pl: Tomek Sikora

0
Marcin Grabowiecki
24 Październik 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Dziś krótko i na temat o ostatnich dziesięciu latach w fotografii opowiada Tomek Sikora. To kolejny autor, którego pracę będziemy mogli kupić na charytatywnej aukcji w listopadzie, a zobaczyć - już w najbliższy czwartek, 27 października o godz. 19:00 na wystawie przedaukcyjnej w warszawskiej Galerii Refleksy.
Tomek Sikora

Fotopolis.pl: Czy pamiętasz na jakim etapie artystycznego rozwoju byłeś 10 lat temu?
Tomek Sikora: Dziesięć lat temu to był dla mnie czas powolnego odchodzenia od reklamy na rzecz projektów autorskich. Był to również okres fascynacji fenomenem Galerii Bezdomnej.

Czy zaobserwowałeś jakieś zmiany na rynku fotograficznym, które zaszły w ciągu ostatnich 10 lat?
Jestem kiepskim obserwatorem. Niemniej jednak chciałbym, aby fotografia zewnętrzna dawała mnie i innym ludziom więcej energii, rozśmieszała nas, dystansowała do rzeczywistości, a nie pełniła tylko funkcję sztucznej na ogół reklamy.

Zauważyłem także, że na rynku pojawiają się ciekawe nowe pisma na świetnym poziomie fotograficznym i graficznym.
Tomek Sikora. Z cyklu "Symbiosis no7", 2003, fotografia barwna, lambda, 47x70 cm (z ramą), sygn. dat. i opis. (ołówkiem) na odwrocie, nakład: 1/5, cena 1000 zł

Co wniosło ostatnie 10 lat do Twojej świadomości fotograficznej?
Już nie pamiętam na jakim poziomie była dziesięć lat temu.

Jakiego typu informacji szukasz na fotopolis.pl?
Szukam informacji na temat działań fotograficznych, wystaw.

Czy możesz opowiedzieć o pracy, którą przekazałeś na aukcję?
"Zbliżenie" to pocałunek przez lustro. Jest to jedno z pierwszych moich zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym. Przymierzałem się wielokrotnie do odbić w lustrze zwykłym, analogowym aparatem, ale mała głębia nie pozwoliła mi otrzymać porządanego efektu.

Pewnego dnia wpadł do mnie przyjaciel amator i zostawił mi na parę dni aparat. Po paru próbach skrzyknąłem Agnieszkę, młodą dziewczynę o niezwykle ciekawej, unikalnej urodzie.

Dziękujemy za rozmowę.


Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną, której otwarcie odbędzie się w czwartek, 27 października o godz. 19:00 w Galerii Refleksy w Warszawie. Prace pozostaną tam do 17 listopada 2011.

Więcej informacji na temat aukcji oraz wystawy znajdziecie w naszym artykule.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)