Filip Ćwik "12 twarzy/faces" - wystawa w Galerii Pauza w Krakowie

Galeria Pauza oraz Napo images zapraszają na wystawę Filipa Ćwika "12 twarzy/faces". Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia o godz. 20:00. Projekt poświęcony jest syryjskim uchodźcom, których artysta sportretował w obozie dla uchodźców w Islahiye w Turcji na przełomie sierpnia i września 2012 roku. Wystawie towarzyszą opowieści bohaterów zdjęć wysłuchanych i spisanych przez Michała Kacewicza - publicystę tygodnika Newsweek Polska. Stanowią one przejmujący zapis przeżyć i emocji ofiar reżimu Baszara al-Assada, którym udało się uciec z ogarniętego wojną domową kraju.
fot. Filip Ćwik


Joanna Kinowska o projekcie:
12 osób patrzy wprost na ciebie. Przeszywają cię wzrokiem. Nikt się nie uśmiecha. Nie tylko patrzą, ale jeszcze mówią. Opowiadają o swoim życiu. Codziennym i niezwykłym. Pochodzą z Syrii, uciekli z niej jak tysiące innych ludzi, każdy z innego powodu. To okrutne historie. Już wiadomo, czemu się nie uśmiechają. Każda z osób - bez względu na płeć, wiek i zawód - spojrzała wojnie w twarz. Teraz patrzą na ciebie i wymagają twojej uwagi.

Filip Ćwik, reporter i dokumentalista pojechał spotkać ich w Turcji, w obozie dla uchodźców. Pojechał nie tylko zrobić im zdjęcia, popatrzeć im w oczy. Te 12 spotkanych osób dzieli się swoją historią i zostawia świadectwo. Historię, którą warto poznać i zapamiętać. O takich wydarzeniach nie przeczytamy w gazetach. Wojny na świecie powoli nam się mylą i zlewają w jedno. Bliski Wschód jest niebezpieczny i ciągle trwa tam wojna. Nie wiesz po której stronie stanąć, co się tam dokładnie stało, kiedy do tego doszło?

"12 twarzy" nie odpowiada na te pytania. Poznajemy życie codzienne, o którym istnieniu wolelibyśmy nie wiedzieć. To historie ludzi, którym udało się przeżyć coś czego ludzie żyjący w latach pokoju nie potrafią sobie wyobrazić. Portrety zostały wykonane w najbardziej tradycyjny sposób. Ćwik wcielił się w rolę wędrownego fotografa. Podobnie jak czyniono w końcu XIX wieku, swoje studio ustawił na zewnątrz, na ulicy i zapraszał do wykonania zdjęcia i rozmowy. Dzięki temu zabiegowi bohater nie jest tylko modelem przed obiektywem. Ćwik użył aparatu wielkoformatowego, który pamiętał czasy II wojny światowej, zestawiając symbolicznie naszą pamięć zbiorową z aktualnymi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Zdjęcia zostały wykonane na przełomie sierpnia i września 2012 w Islahiye w Turcji, przy granicy z Syrią.


fot. Filip Ćwik


Przy okazji wystawy swoją premierę będzie miał album fotograficzny "12 twarzy/faces". Dodatkowo w edycji kolekcjonerskiej (nakład 100 sztuk numerowanych i sygnowanych przez autora) dołączona jest odbitka autorska. Całość została zaprojektowana przez Anię Nałęcką/Tapir Book Design.

Filip Ćwik (1973) laureat World Press Photo, założyciel i członek agencji NAPO IMAGES, fotoreporter tygodnika "Newsweek Polska". Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Laureat wielu konkursów fotograficznych w Polsce jak Grand Press Photo 2005/2009/2011, Konkurs Fotografii Prasowej 2002/2006/2007, BZ WBK Press Foto 2006 oraz światowych konkursów Sony World Photography Awards i World Press Photo.

Wystawy:
2012 - "12 twarzy/faces" Opolski Festiwal Fotografii OFF
2011 - "Inside/Outside" - Galeria Apteka Sztuki w Wraszawie - wystawa indywidualna
2011 - "National Mourning" wystawa pokonkursowa World Press Photo
2011 - "15 Międzynarodowy Konkurs Chopinowski" - Ostrołęka - Festiwal Fotografii
2011 - "Flood Walls" Embankment Galleries of Somerset House / Sony World Photography Awards - Londyn, Wielka Brytania
2011 - "Mapping the Flaneur" Newcastle Arts Centre - Newcastle, Wielka Brytania
2011 - "Mapping the Flaneur" International Photography Festival FORMAT - Derby, Wielka Brytania
2010 - "Wieczni harcerze" - Poznań - III Festiwal Fotodokumentu
2009 - "Tonący przemysł" - wystawa pokonkursowa GPP
2009 - "Wieczni harcerze" - wystawa pokonkursowa GPP
2007 - "Ostatnie dni premiera" - wystawa pokonkursowa KFP
2006 - "XV MKP im. Fryderyka Chopina" - wystawa pokonkursowa BZWBK Press Photo
2002 - "Kampania Leszka Millera" - wystawa pokonkursowa KFP
2002 - "Afganistan - czas próby" Instytut Wzornictwa w Warszawie - wystawa indywidualna


Filip Ćwik12 twarzy/faces
Wernisaż: 4.04.2013, godz. 20:00
Termin: 4-28.04.2013

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18, II piętro
Kraków
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13