Prace Filipa Ćwika w Galerii Apteka Sztuki w Warszawie

Zapraszamy na otwarcie wystawy tegorocznego laureata World Press Photo - Filipa Ćwika zatytułowanej "inside/outside", które odbędzie się w czwartek, 2 czerwca o godz. 18:00 w warszawskiej Galerii Apteka Sztuki.
fot. Filip Ćwik

Więcej o wystawie w Aptece Sztuki dowiadujemy się z materiałów prasowych:

"Fotografia nie mówi o tym czego już nie ma, lecz o tym co na pewno było" - napisał Roland Barthes w eseju "La chambre claire. Note sur la photographie". Lustro świata z nieubłaganą ostrością rejestruje kruchą, ulotną rzeczywistość. Pozostawia w naszej pamięci żywe obrazy rzeczy martwych. Wciąga w grę z przemijaniem stanowiąc punkt wyjścia dla opowieści, ukazywania znaczeń, a czasem wyłącznie estetyzacji.

Esej fotograficzny "inside/outside" zrealizowany przez Filipa Ćwika w okresie wielkiej powodzi w 2010 roku, w okolicach Sandomierza, otwiera nową perspektywę poznawczą i estetyczną. Doświadczenia zmysłowe i dokumentarne składają się na obraz stanowiący swoisty znak semantyczny a zarazem ikonę medialną. Tematem jest powódź. Atak żywiołu, który we współczesnym odczarowanym świecie nie przywołuje zachowań rytualnych, sytuując uczestników między chaosem i lękiem. Ćwik nie stara się kokietować widza dramatem skrajnych emocji. Nie pokazuje ludzi. Przeciwnie. Buduje obraz wszechogarniającej ciszy, dziwnie nieokreślonego spokoju w świecie abstrakcyjnych, groteskowo-rzeźbiarskich form, pozostałości ludzkiej egzystencji. Esej podzielony jest na dwie części. Tytułowy INSIDE, przedstawia puste, zdewastowane wnętrza. OUTSIDE, to czarno-białe popowodziowe pejzaże.

fot. Filip Ćwik

Kiedy pod koniec lat 40. Chargesheimer planował publikację albumu, poświęconego zniszczeniom Kolonii, nie znalazł wydawcy z powodu estetyzującego charakteru zdjęć. U Ćwika wysokie walory estetyczne stanowią swoisty fenomen. Wnętrza tworzą specyficzną scenografię, której estetyka przywołuje w pamięci Judith Turner. Uwiedzeni wysmakowanym obrazem skłonni jesteśmy niemalże wyprzeć tragedię. Jest tu coś, co dotyka granic naszej wrażliwości, wprowadzając w wymiar estetyczny i mistyczny zarazem. Nieuchwytna barokowa vanitas w teatrze świata.
fot. Filip Ćwik

Filip Ćwik. Urodzony w 1973 roku w Szczecinie. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię w Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Od dziesięciu lat związany z tygodnikiem "Newsweek Polska", wcześniej pracował dla "Gazety Wyborczej". Założyciel i członek agencji fotograficznej Napo Images. Tworzył i prowadził dział foto w dzienniku "Polska The Times". Pomysłodawca i juror konkursu fotograficznego "Newsreportaż". Od 2011 roku wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów fotograficznych zarówno w Polsce, jak i zagranicą, między innymi: Grand Press Photo, KFP, BZWBK Press Photo, Sony Awards i World Press Photo.
fot. Filip Ćwik

Filip Ćwikinside/outside
Wernisaż: 2.06.2011, godz. 18:00

Galeria Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0