Luminar 100 - nowy kolorowy film analogowy, który zostanie z nami na dłużej

Autor: Maciej Luśtyk

9 Styczeń 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Na rynku zadebiutował nowy kolorowy film. Luminar 100 to niskoczuły materiał kolorowy, będący przepakowanym filmem Kodak Aerocolor IV 2460, używanym do zdjęć lotniczych. Co najważniejsze, nie jest to edycja limitowana.

W dzisiejszych czasach każdy nowy kolorowy film to skarb. W przypadku większości „nowych” materiałów mamy jednak zwykle do czynienia z ograniczoną produkcją, wynikającą z ograniczonej dostępności materiału bazowego, na który akurat udało się trafić producentowi. W przypadku filmu Luminar 100 ma być jednak inaczej i nowa klisza będzie dostępna w stałej dystrybucji.

Luminar 100 bazuje na profesjonalnym filmie lotniczym Kodaka

Film jest nowy oczywiście w cudzysłowie. Luminar 100 bazuje na profesjonalnym filmie lotniczym Kodak Aerocolor IV 2460, ale to same zalety. Materiał odznacza się dużą dynamiką, świetną ostrością, bardzo drobnym ziarnem i oferuje czułość ISO 100 (nominalna czułość materiału Aerocolor to ISO 125). Do tego charakteryzuje się średnim kontrastem, ciepłą reprodukcją barw i może być wołany w standardowym procesie C-41. Z taką charakterystyką, dla wielu fotografów ma szansę stać się standardem analogowej pracy.

Luminar 100 dostępny jest małoobrazkowym formacie 135 i na razie producent nie planuje wdrożenia średnioformatowej wersji 120. Gdy ruszy masowa produkcja, na rolkach pojawić mają się natomiast kody DX. Poniżej możecie zobaczyć, jakich efektów możecie spodziewać się po nowym filmie.

Zdjęcia przykładowe:

Z racji tego, że to ten sam materiał, nieco lepsze rozeznanie uzyskanie szukając w internecie sampli z limitowanej edycji filmu SFL Aerocolor 125 oraz filmu Kodak Aerocolor 125, który dystrybuowany był na rynku rosyjskim.

Cena i dostępność

Aktualnie film Luminar 100 dostępny jest do kupienia w ramach serii przedprodukcyjnej w cenie 13,79 dolarów kanadyjskich za rolkę zawierającą 36 ekspozycji, co w przeliczeniu daje nam bardzo atrakcyjną cenę ok. 45 zł. Do tego należy jeszcze doliczyć przesyłkę w cenie 11 dolarów, ale biorąc pod uwagę, że na polskim rynku materiały typu Kodak Gold potrafią kosztować nawet 80 zł, to nadal niezły interes.

W standardowej dystrybucji nowy film ma być dostępny na przełomie wiosny i lata. Biorąc pod uwagę zapewnienia o stałej produkcji, z pewnością trafi także do Polski.

Więcej informacji znajdziecie na stronie popho.ca.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Microsoft Surface Laptop Studio 2 - dwukrotnie bardziej wydajny od Macbooka Pro M2 Max?
Microsoft Surface Laptop Studio 2 - dwukrotnie bardziej wydajny od Macbooka Pro M2 Max?
Microsoft prezentuje swój najnowszy flagowy laptop. Wyposażony w najnowsze, bazujące na hybrydowej architekturze procesory Intela 13. generacji, grafikę Nvidia i do 64 GB pamięci RAM...
9
Nowości Sandisk Professional - dysk G-Drive Project, stacja G-Raid Mirror i karty CFexpress Pro-Cinema
Nowości Sandisk Professional - dysk G-Drive Project, stacja G-Raid Mirror i karty CFexpress...
Western Digital zaprezentowało nowości z oferty SanDisk i SanDisk Professional - dwa dyski biurkowe dla wymagających oraz karta pamięci dedykowana profesjonalnym produkcjom wideo.
4
Newell RGB Cutie Pie - kompaktowa lampka LED z regulacją temperatury, barwy i efektami
Newell RGB Cutie Pie - kompaktowa lampka LED z regulacją temperatury, barwy i efektami
Nowa kompaktowa lampa LED Newell Cutie Pie to praktyczne oświetlenie, które wyróżnia się ciekawą budową i mnogością oferowanych funkcji.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)