Harman Phoenix 200 - zupełnie nowy film kolorowy wchodzi na rynek

Autor: Maciej Luśtyk

4 Grudzień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Harman, producent jednych z najlepszych filmów czarno-białych, prezentuje swój pierwszy materiał kolorowy. Film Phoenix 200 charakteryzuje się dużym kontrastem, mocno nasyconymi kolorami i widocznym ziarnem.

Takie wiadomości należą dziś do rzadkości. Na rynku debiutuje zupełnie nowy film kolorowy. W dodatku nie jest to kolejny przepakowany materiał, a emulsja opracowana od podstaw przez jednego z najważniejszych producentów filmu na świecie (Harman odpowiada m.in. za produkcję filmów Ilford).

„Regularnie pytano nas, dlaczego nie robimy filmów kolorowych” - opowiada Greg Summers, dyrektor zarządzający Harman Technology LTD. „Zawsze myśleliśmy, że to niewykonalne, ale z radością muszę przyznać, że się myliliśmy! Początkowo był to eksperyment mający na celu sprawdzenie, co jest możliwe, ale to, co osiągnęliśmy w tak krótkim czasie, jest dość niezwykłe”.

Phoenix 200 to film eksperymentalny, który uwydatniać ma wszystko to, za co kochamy analoga

Harman Phoenix 200 to niskoczuły film kolorowy, który uwydatniać ma cechy charakterystyczne dla materiałów analogowych. Oczekiwać mamy więc mocnego kontrastu, żywych (i nie zawsze precyzyjnych) kolorów oraz widocznego ziarno.

Jednocześnie producent wskazuje, że jest to materiał o charakterze eksperymentalnym, toteż nie wszystkie efekty będziemy w stanie przewidzieć. „Ponieważ jest to nasz pierwszy film, również zdajemy sobie sprawę, że nie jest idealny, ale społeczność filmowa domaga się wyboru, jeśli chodzi o kolor, i chcemy, żeby wiedzieli, że słuchamy” - informują twórcy.

Film może być forsowany w zakresie ISO 100-400, choć najlepiej radzić ma sobie przy nominalnej czułości ISO 200. Wg twórców, w mocnym świetle dnia film uwydatniać ma także efekt halacji. Jeśli chodzi o samo naświetlanie, producent radzi by celować w środek, by zachować możliwie dużo informacji w cieniach i światłach. Film wołany jest w standardowym procesie C-41 i wyposażony jest w kod DX.

To dopiero początek kolorowej ofensywy

Co chyba najciekawsze, film Harman Phoenix 200 nie jest tylko jednorazowym wybrykiem, a pierwszym krokiem na drodze do stworzenia całej oferty filmów kolorowych. „To dopiero początek naszej kolorowej podróży” - mówi Giles. „ Sprzedaż tego filmu pozwoli nam na dalsze inwestycje, udoskonalanie i ulepszanie naszych receptur, możliwości powlekania i technologii kolorów. Naszym celem jest, aby każdy kolejny film by lepszy od poprzedniego.”

Zdjęcia przykładowe

Poniżej prezentujemy kilka oficjalnych zdjęć przykładowych, wysłanych przez producenta.

Cena i dostępność

Film Harman Phoenix 200 dostępny jest w małoobrazkowych rolkach formatu 135, zawierających 36 ekspozycji, w cenie 67,99 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie harmanphoto.co.uk i zeever.pl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell prezentuje kolejne praktyczne akcesorium dla fotografów. Newell LCD-PB-SD to ładowarka pełniąca również rolę czytnika kart SD, a...
0
Profoto Fresnel Small - noway fresnel, którego użyjesz z dowolną głowicą producenta
Profoto Fresnel Small - noway fresnel, którego użyjesz z dowolną głowicą producenta
Profoto prezentuje nową soczewkę fresnela. Modyfikator Fresnell Small wyposażony jest w soczewkę 200 mm i jest kompatybilny zarówno z lampami o płaskim froncie, jak i głowicami z...
2
Nowe akcesoria studyjnie Quadralite - snoot optyczny, c-stand i modyfikatory gobo
Nowe akcesoria studyjnie Quadralite - snoot optyczny, c-stand i modyfikatory gobo
Quadralite poszerza ofertę sprzętu studyjnego. W katalogu producenta debiutują m.in. akcesoria do lamp LED z serii SVL, statyw C-stand oraz modyfikatory gobo.
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)