Adox Color Mission Helios - nowy film kolorowy o wyjątkowo niskiej czułości

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Adox prezentuje swój drugi kolorowy film stworzony w ramach inicjatywy Color Mission. Oferując nominalną czułość na poziomie ISO 3 i bardzo drobne ziarno, ma szansę spodobać się zwłaszcza fotografom krajobrazowym.

Niemal dokładnie 2 lata temu informowaliśmy was o materiale Adox Color Mission 200 - nowym limitowanym filmie kolorowym, którego sprzedaż miała sfinansować prace nad wprowadzeniem na rynek kolejnych filmów kolorowych. Trudno powiedzieć na ile przedsięwzięcie producenta odniosło sukces, ale oto w ramach projektu ukazuje się drugi film kolorowy, choć bardzo specyficzny.

Ekstremalnie niska czułość, super drobne ziarno... i kontrowersyjna dominanta

Adox Color Mission Helios bazuje na uproszczonej strukturze i oferuje wyjątkową niską czułość na poziomie ISO 3. Do tego bardzo drobne ziarno i - jak możemy zobaczyć na zdjęciach przykładowych - także niestety bardzo mocno widoczną, ciepłą dominantę przypominającą filmy Redscale czy po prostu mocno przeterminowany materiał.

Według producenta, Adox Helios spodobać ma się zwłaszcza fanom długich czasów naświetlania, którym w łatwy sposób pozwoli na przykład pozbyć się z miejskich zdjęć przechodniów, bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów ND. Może okazać się także ciekawą propozycją do fotografii krajobrazowej, choć to raczej typowa propozycja dla fanów fotografii Lomo niż materiał, który pozwoli nam uzyskać zapierające dech w piersiach odbitki.

Cena i dostępność

Jak na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy i w jakiej cenie materiał trafi na rynek, ale należy spodziewać się tu podobnego pułapu jak w przypadku filmu Color Mission 200, czyli zapewne ok. 12-15 euro za rolkę.

Więcej informacji znajdziecie na stronie adox.de.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
9
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły